FB

April 12, 2024 | 7:56

Posta / E dashura ime do ta ndërpresë shtatzëninë sepse ka frikë nga një tjetër lindje

Partnerja ime është aq e traumatizuar nga një abort spontan në të kaluarën saqë dëshiron të abortojë fëmijën tonë. Unë dua shumë të kem një familje me të dhe nuk di çfarë të them për të ndryshuar mendjen e saj. Unë jam 29 vjeç dhe partnerja ime është 30. Ne kemi një marrëdhënie të mrekullueshme dhe kur ajo zbuloi se kishte mbetur shtatzënë aksidentalisht, unë isha mbi hënë. Por pesë vjet më parë, ajo dhe ish-i i saj humbën një fëmijë vonë në shtatzëninë e saj. Ajo duhej të kalonte një lindje të vdekur dhe kjo pothuajse e shkatërroi atë. Ajo thotë se tani nuk mund të përballet me rrezikun që ta kalojë përsëri atë dhe kështu që preferon të ndërpresë para se të lidhet me fëmijën. Unë jam zemërthyer .I kam thënë se do ta mbështes çfarëdo që ajo të vendosë, por dua të jem baba për këtë fëmijë.

Përgjigja e ekspertëve:

Zbulimi se ajo është shtatzënë ka sjellë kujtime të tmerrshme për partneren tuaj.Humbja e foshnjës së saj duhet të ketë qenë traumatike dhe është e natyrshme që ajo është e frikësuar dhe nuk dëshiron ta përjetojë përsëri atë përvojë. Duket sikur ajo nuk është marrë me të. Ajo që duhet të bëni është të flisni me të dhe të jeni sa më të hapur. Tregoini se sa shumë e doni atë dhe faktin që dëshironi të bëheni baba nga gruaja që ju dashuroni. Gjithashtu, marrja e ndihmës së ekspertëve vërtet mund ta ndihmojë atë të vazhdojë përpara.

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top