FB

April 29, 2024 | 8:12

Posta / Edhe pse mamaja ime vdiq dy vjet më parë, babai im ka një grua të re

Më pak se dy vjet pasi mamaja ime vdiq, babai im ka rënë në dashuri me një grua tjetër. Jam i lumtur për të, por më duket se është shumë shpejt dhe kjo po e bën më keq pikëllimin tim.

Unë jam një grua 30-vjeçare dhe mamaja ishte vetëm 56 vjeç kur vdiq. Babai është 58 vjeç dhe partnerja e tij e re është 47. Si një fëmijë i vetëm, unë kam qenë gjithmonë shumë afër mamasë sime dhe jam thyer kur kuptova se ajo kishte melanoma terminale katër vjet më parë.

Duke e parë atë duke vuajtur aq shumë isha e pikëlluar dhe zemërthyer, por duhej të isha i fortë për të.  Babai nuk e përballoi fare mirë dhe kështu më duhej që të gjithë këtë ta mbaja unë. Pasi vdiq mamaja, u ndava. Ndjeva një padrejtësi që ajo ishte kaq e re dhe nuk do të më shihte kurrë të martohesha apo të takoheshe me nipërit e mbesat e ardhshme. Rreth nëntë muaj më parë, babi takoi një grua më të re në punë. Ai e hodhi poshtë atë në fillim, por shpejt u bë serioze.

Muajin e kaluar, ai e transferoi atë në shtëpinë time të fëmijërisë, aty ku unë kisha kujtimet më të bukura me mamanë time. Kjo me të vërtetë më lëndoi shumë. Ajo duket e bukur dhe e kujdesshme dhe jam i lumtur që ai ka dikë që të kujdeset për të. Por tani nuk mund të flas më me të për mamin. Ai duket se mendon se koha e pikëllimit ka mbaruar. Ai madje thotë se mamaja do të dëshironte që ai të ishte i lumtur. Por unë ndihem shumë e vetmuar.

 

Përgjigja e Psikologes:  Si ti ashtu edhe babai yt pësuat një humbje shkatërruese. Por, ashtu si marrëdhënia juaj me nënën tuaj ishte e ndryshme nga e tija, edhe pikëllimi juaj – dhe mënyra se si e trajtoni atë – janë të ndryshme. Edhe pse ai ka një partner të ri, kjo nuk do të thotë se ai ende nuk e do dhe nuk mendon për mamin tuaj.  Vazhdoni të flisni me babin tuaj për të. Tregojini atij se ju pëlqen partnerja e tij e re, por ndiheni të vetmuar në dhimbjen tuaj. Ndoshta mund të pranoni të bëni diçka të veçantë së bashku, si për shembull një udhëtim vetëm ju të dy ose të bëni diçka për të shënuar vdekjen e nënës suaj çdo vit.

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top