FB

August 17, 2022 | 10:20

Posta / “Harroji fëmijët, kam nevojë për pushime të vërteta”

Meghan Gehrke po numëron ditët derisa të fluturojë për në Itali për pushime me tre miq, duke lënë në shtëpi bashkëshortin dhe tre fëmijët.

Pas disa vitesh rraskapitëse bashkimi ekstrem familjar, më shumë njerëz po bëjnë pushime me miqtë e tyre. Disa pushues, duke përfshirë znj. Gehrke, po bëjnë pushimet e dëshiruara nga bashkëshortët dhe fëmijët për t’u lidhur me miqtë. Shumë njerëz po takohen me miq të largët nga i gjithë vendi që nuk i kanë parë që nga koha para Covid. “Do të jetë një pushim ku ne mund të lidhemi më thellë personalisht dhe thjesht të festojmë të gjitha gjërat që kemi kaluar gjatë dy viteve të fundit,” thotë znj. Gehrke.

Për Alexandra French, 33, një udhëtim i fundit në Karolinën e Veriut me miqtë e saj të shkollës së mesme theksoi se sa shumë ka ndryshuar jeta e tyre gjatë pandemisë. Zonja French u martua në janar, por një rritje e Covid-it bëri që disa miq të humbnin dasmën.  “Këtë herë në jetën tonë, ka një sasi të madhe ndryshimi,” thotë znj. French, një konsulente marketingu dhe ngjarjesh në New York City. “Isha shumë i vetëdijshëm për kohën që kalonte.”

Chuck Fry, një 63-vjeçar zhvillues banesash në Orange County, Kaliforni, me dy fëmijë të rritur, shpesh bën udhëtime me ski dhe çiklizëm me miqtë. Ai dhe gruaja e tij gjithashtu udhëtojnë shpesh me fole të tjera bosh. Në qershor, ata bënë një udhëtim ecjeje në malet Dolomite në Itali me dy çifte të tjera, të organizuar nga operatori luksoz turistik Butterfield & Robinson. Përpara se të nisni një udhëtim të madh me shoqëruesit e rinj të udhëtimit, Z. Fry rekomandon të bëni një shëtitje në fundjavë me vrap të thatë për t’u siguruar që të gjithë janë të pajtueshëm. “A janë ata njerëz të natës vonë apo herët në mëngjes? A janë energjikë apo thjesht shtrihen në pishinë gjithë ditën?” Z. Fry thotë.

Terri dhe Chris Smith nga Chevy Chase, Md., organizojnë një pushim vjetor për pesë fëmijët e tyre të rritur, të moshës 27 deri në 35 vjeç, bashkëshortët dhe partnerët e fëmijëve të tyre dhe tre nipërit e tyre. Zoti dhe zonja Smith zakonisht marrin me qira një shtëpi, organizojnë aktivitete, dyqane ushqimore, kuzhinier dhe kujdesin e fëmijëve. “Ne e duam familjen tonë, por nuk është domosdoshmërisht një pushim relaksues,” thotë zoti Smith, 62 vjeç, i cili punon në biznesin e rinovimit të shtëpive.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi wsj.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top