Dëshmi

April 23, 2022 | 10:36

Posta / “I kërkova të ishte e dashura ime në 100 metra distancë, nuk munda as ta përqafoja… .”

Molly, 20 vjeç dhe Duncan, 21 vjeç, u takuan në internet në vitin 2020, ndërsa ai po mbrohej gjatë pandemisë. Që atëherë ai është trajtuar për një përsëritje të kancerit, por tani është në fund të luftës për ta kapërcyer atë dhe çifti janë të emocionuar për të filluar jetën e tyre së bashku…

3d71336e-7638-4e59-8952-d4c48e136e2f

Kur Mbretëria e Bashkuar hyri në karantinë, në mars 2020, Duncan e dinte se duhej të mbrohej. Infermierët e telefonuan atë, duke e paralajmëruar se duhej të tregonte kujdes për shëndetin e tij. “Kam përfunduar trajtimin për limfomën një vit më parë dhe më la me një sistem imunitar të komprometuar,” thotë ai. “Më pëlqente të shikoja natyrën. Bëja shumë foto dhe ndonjëherë ua dërgoja miqve”, thotë ai. Një nga miqtë e tij po ndante një apartament studentor në Lancaster me një vajzë të quajtur Molly. “Ajo më sugjeroi t’i dërgoja fotot Molly-t. E pyeta me shaka nëse ishte beqare dhe zbulova se ishte”. Rreth një javë më vonë, Duncan dhe Molly u lidhën në Instagram. Ata u lidhën me një dashuri të përbashkët për dokumentarët e David Attenborough dhe natyrën. “Më dukej shumë interesante buseda me të,” thotë ajo. Takimi ishte i vështirë, pasi ata jetonin aq larg njëri-tjetrit dhe nuk kishte asnjë testim për Covid në atë kohë. Përfundimisht, në nëntor, ata ishin në gjendje të bënin një shëtitje të distancuar shoqërore. “Ne nuk mund të kapnim dorën, apo të kishim ndonjë intimitet, gjë që ishte e vështirë, por e dija që doja të isha me të”, thotë Duncan. “I kërkova të ishte e dashura ime në 100 metra distancë, nuk mundja as ta përqafoja… .” Molly ishte nervoze, por “me të vërtetë e lumtur… Ishte e vështirë sepse as nuk mund ta përqafoja, duhej të ishim kaq të kujdesshëm”.

hugging_1644506402471_1644506409051

Ata vazhduan lidhjen e tyre në distancë në internet. “Ai vishte një kostum dhe unë do të vishja një fustan të bukur dhe ne do të uleshim në dhomat tona të jetesës duke darkuar,” thotë Molly duke qeshur. Në dhjetor, Molly mori një test negativ për Covid dhe ata më në fund arritën të përqafoheshin. “Ishte ende jashtë, por ishte shumë mirë të ishe afër,” thotë Duncan. Muajt e ardhshëm ishin një luftë e madhe për të dy. Trajtimi i Duncan-it nuk ishte i suksesshëm, që nënkuptonte një raund tjetër kimioterapie, krahas imunoterapisë. “Kishte shumë ulje-ngritje,” thotë Molly.  Duncan e bëri gjithçka të qartë gjatë verës, por iu desh të kishte një transplantim të qelizave staminale dhe një raund të fundit kimioterapie intensive. Tani që ai është në fund të kësaj lufte, Duncan do të fillojë përsëri universitetin në shtator, ndërsa Molly vazhdon studimet e saj. “Ne mezi presim të bëjmë gjëra normale”, thotë ajo. “Kemi qenë për herë të parë bashkë në kinema dhe duam të shkojmë me pushime. Është emocionuese të jesh në gjendje të bësh plane.”

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.theguardian.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top