FB

April 26, 2022 | 10:18

Posta / “Ndalova së piri alkool dhe jeta ime seksuale ndryshoi në mënyra që nuk e prisja kurrë”

Isha 22 vjeç, partneri im, Liam, ishte 29 vjeç. Marrëdhënia jonë ishte e re dhe donim t’i bënim përshtypje njëri-tjetrit, kështu që ndamë një litër uiski me mjaltë dhe kërcyam nëpër San Francisko…

db397c72eabc6bc5a99bba3670b3959f

Të qeshura dhe ulërima u përhapën nëpër qytet, të përziera me aromat e sheqerit, yndyrës dhe alkoolit. Atë natë, unë dhe Liami kryem marrëdhënie seksuale në një park të izoluar, ku një burrë na bërtiti. Për tre vjet, Liam dhe unë bënim seks në parqe, festa, makina dhe rrugica. Për ne, ky ishte një akt sfide ndaj kujtdo – anëtarëve të familjes, të njohurve, të panjohurve – që na thoshin të zvogëlojmë çuditshmërinë tonë. Ditën, Liam dhe unë punonim së bashku dhe prodhonim përmbajtje marketingu; natën I përkiste trupave tanë. Një mbrëmje, dy vjet pasi u martuam, Liam bëri një pyetje të thjeshtë: “A e imagjinoni ndonjëherë një jetë pa alkool?” Toni i zërit të tij ishte kurioz, jo akuzues. Isha e dehur, ndaj isha i sinqertë. “Jo, sepse seksi i vetëdijshëm më frikëson,” thashë. Liam pohoi me kokë, sikur të kishte parashikuar përgjigjen time.

e0101d7ebcadd1388b0fba98b4c7f57f

Një vit më pas, Liam dhe unë filluam të shihnim një këshilltare çifti, Anne. Fillimisht kërkuam këshillim sepse argumentet tona ishin të mprehta dhe të vazhdueshme. “Pyetja nuk është pse kjo është varësia,” shpjegoi ajo. “Pyetja është: Pse dhimbja?” Më 1 janar 2021, Liam dhe unë vendosëm të ndalonim pirjen për këtë muaj. Viti ynë i parë i maturisë ishte surreal dhe hera e parë që u përpoqa të filloja seksin pasi ndalova së piri ishte e turpshme. Unë e shmanga seksin për muaj të tërë, gjë që më bëri të ndihesha e shkatërruar. Për mua, seksi ishte aventurë, udhëtime, dhurata, të gjitha të shkrira në një akt të vetëm. Pa të, ndihesha i zbrazët – sikur një gjuhë themelore e dashurisë të ishte shpërbërë.

625c274c230000f7dd139dd3

Edhe pse mezi bënim seks, maturia na e bëri jetën pa dyshim më të mirë: qeshnim më shumë, flisnim më shumë dhe luftonim më pak. Kam krijuar një rutinë të përditshme shkrimi. Liam mbolli një kopsht. Zbuluam forma të reja të intimitetit. Seksi filloi pasi ne besuam se mund të flisnim vërtet. Në fillim, trupat tanë e gjenin njëri-tjetrin vetëm në errësirë, në mes të natës, në hapësirën e çuditshme midis botës fizike dhe peizazheve tona të ëndrrave. Për mua, seksi mori një kuptim të ri: nuk kishte të bënte vetëm me aventura apo performancë. Tani, seksi ka të bëjë me bashkësinë, jo vetëm me pushtetin; dorëzim, jo vetëm kontroll. Në këtë kuptim, seksi është si procesi i shërimit.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.huffpost.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top