Dëshmi

May 8, 2024 | 7:22

Posta / “Unë jam 40 vjeç dhe prindërit e mi ende po më turpërojnë…”

Unë jam një grua profesioniste beqare 40 vjeçare me një jetë emocionuese. Disa vite më parë fillova të shtoj në peshë pavarësisht se ushtroja rregullisht dhe haja të njëjtën gjë. Kjo i mërziti shumë prindërit e mi dhe ata bënë një “ndërhyrje” të zemëruar ku më thanë nëse nuk do të humbisja peshë do të merrja diabet dhe do të rrezikoja probleme serioze shëndetësore.

Kam kontrolluar literaturën mjekësore dhe futem në zonën “OK” për raportet e belit me gjatësinë dhe belin me ijet, të cilat konsiderohen si parashikuesit më të mirë të rreziqeve shëndetësore. Mjeku im nuk është i shqetësuar. Por babai im nuk e pranon këtë. Ushtrohem rregullisht dhe ndihem në formë, por edhe kur isha mjaft e hollë kur isha më e re, nëna ime gjithmonë la të kuptohej se nuk duhet të ndihesha rehat për trupin tim, sepse isha me kurbë. Unë e kam trashëguar prirjen e saj për turpin e trupit dhe obsesionin ndaj peshës, por gjëja qesharake është se që kur shtova, e humba shumë këtë turp. Pas shumë punës psikologjike ndihem tërheqëse dhe e pranoj veten.

Por kam frikë të vizitoj prindërit e mi. Dikur mbaja një dietë ekstreme dy-javore përpara çdo udhëtimi në shtëpi, të cilën tani e kam ndërprerë. Babai im thotë se nuk dëshiron të më turpërojë dhe mendoj se për të mjekimi i gjërave heq emocionin. Kohët e fundit ata bënë diçka shumë bujare që më bindi se më shohin si të denjë, por ndjenja se ata kanë turp për mua është e vështirë për t’u përballur. Ndoshta ata thjesht po më projektojnë çështjet e tyre, por kjo më bën të dëshiroj të fshihem prej tyre në mënyrë që ata të mos shohin trupin tim. A duhet ta trajtoj këtë si një problem shëndetësor, një problem marrëdhënieje, apo të dyja?

Përgjigja e ekspertëve

Unë jam i sigurt se prindërit tuaj ju shohin si të denjë, por si shumë prindër (veçanërisht të atij brezi) ata ndoshta kanë harruar t’ju thonë. Duket sikur ka pasur probleme mes jush dhe prindërve përpara se të shtoni peshë, por kjo i ka lejuar ata të fokusohen në diçka të prekshme.

Kritika është shpesh një mënyrë për të kontrolluar dikë. Mendoj se është interesante që edhe nëna juaj ka një obsesion peshe/trupi, të cilin e ka projektuar tek ju. Por gjithashtu, që nga shtimi në peshë dhe humbja e turpit, pyes veten nëse ajo ju sheh sikur po largoheni prej saj dhe po përpiqet t’ju frenojë përsëri?

Psikoanalistja Prof Alessandra Lemma tregoi se letra juaj paraqiti një pasqyrë të jashtëzakonshme në “të kuptuarit e kompleksitetit të asaj që po ndodhte”. Lemma tha: “Që nga fjala go ne përvetësojmë parashikimet e njerëzve të tjerë në trupin tonë dhe kështu mund të fillojmë ta përjetojmë veten si të padëshirueshëm.” Këto projeksione mund të jenë nga ata që kemi afër dhe nga shoqëria në përgjithësi. Ajo shtoi: “Njerëzit [si nëna jote] që kanë ushqim të çrregullt priren të përqendrohen tepër te ushqimi i njerëzve të tjerë.”

Nuk duket sikur ju mendoni se kjo është një çështje shëndetësore, por edhe pse ju jeni në karrierë dhe keni kontrolluar faktet dhe shifrat, dhe me një mjek, ju ende dyshoni në veten tuaj, sepse mendimi i prindërve tuaj për ju është shumë ndikues.

Mundohuni të përqendroheni vërtet në atë që dëshironi për veten dhe trupin tuaj; Kjo tingëllon e lehtë, por me të vërtetë kërkon kohë për të përcaktuar pritshmëritë e mësuara, kritikat dhe historinë që përmendi ekspertja.

 

 

 

 

 

Burimi / The Guardian

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top