Këshilla & Arsye

May 8, 2020 | 8:12

Pse duhet ta lani orizin para se ta gatuani?

Kur gatuajmë oriz jemi mësuar të ziejmë një tenxhere me ujë dhe të hedhim një pjesë të vogël të drithërave ose orizin në të. Në realitet mënyra më e mirë do të ishte që ta lanit atë para se ta gatuanit. Pse duhet larë orizi?

Nga pikëpamja ushqyese, orizi është një ushqim i pasur me lisinë, proteina, acide yndyrore esenciale dhe kripëra minerale të rëndësishme si kaliumi. Gatimi i orizit është i dobishëm për ata që vuajnë nga presioni i lartë i gjakut sepse ndihmon për të ulur ndjeshëm nivelin e presionit të gjakut.

Orizi është gjithashtu një drithër e tretshme dhe mungesa e glutenit e bën atë një ushqim ideal për dietën celiac. Konsumimi i orizit ndihmon në rregullimin e florës bakteriale të zorrëve dhe kuron çrregullimet e traktit gastrointestinal. Por a është e vërtetë që orizi duhet të lahet para gatimit?

Lani orizin

Pse duhet ta lani orizin? Para gatimit, do të ishte mirë ta lani orizin, sepse ky veprim eliminon niseshtenë e tepërt duke e bërë atë më të tretshëm. Në këtë mënyrë, orizi bëhet një ushqim aleat për tretje dhe që nuk krijon probleme për sistemin gastrointestinal. Larja e orizit është gjithashtu e rëndësishme për gatimin e duhur të tij. Duke e larë do të kemi një rizoto të përsosur dhe asnjëherë të mbingarkuar.

Si ta gatuani orizin

Përveç larjes së orizit, ka dhe masa të tjera paraprake duhet të praktikohen për gatimin e përsosur të drithërave. Një nga këto është që të skuqet orizi para se ta gatuajmë, një veprim që bën të mundur që kokrrat të bëhen më të bardha.

Një masë e fundit paraprake është që orizi të pushojë në tiganin e tij me nxehtësinë e mbyllur me kapak. Koha optimale është katër ose pesë minuta. Koha e pushimit do të lejojë që orizi të aromatizohet më mirë dhe do të parandalojë që temperatura e lartë të mos djeg qiellzën e atyre që e shijojnë atë. Në fakt, orizi gjithmonë duhet të shërbehet në një pjatë të ftohtë.

 

 

Burimi / https://www.calcionewsweb.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com