FB

July 28, 2022 | 8:00

Pse fytyra juaj është e fryrë në mëngjes dhe çfarë të bëni për këtë?

A jeni ngritur ndonjëherë me fytyrë të fryrë që në mëngjes, pa e ditur nga e është shkaktuar? Epo, ka disa arsye edhe për këtë…

Shkaqet përse ndodh

E thënë thjesht, graviteti është shpesh arsyeja e fryrjes së fytyrës në mëngjes

“Gjatë ditës, ndërsa shumica prej nesh janë ulur ose në këmbë, graviteti i tërheq të gjitha lëngjet tona [poshtë]”, tha Dr. Zakia Rahman, një profesor klinik i dermatologjisë në Stanford School of Medicine. Kjo është arsyeja pse njerëzit mund të përfundojnë me këmbë ose këmbë të ënjtura në fund të ditës.

Disa kushte mjekesore mund të shkaktojnë edhe fryrje të fytyrës

Nëse vuani nga kushte mjekësore si ethet e barit, alergjitë, ekzema dhe astma, mund të përballeni me ënjtje të fytyrës më shumë se njerëzit e tjerë, tha Rahman.

Gjenetika gjithashtu luan një rol

Sipas Rahman-it, nëse prindërit, gjyshërit ose paraardhësit e tjerë përballen me fryrjen e fytyrës në mëngjes, ka të ngjarë që edhe ju ta bëni këtë. Disa njerëz janë gjenetikisht të predispozuar ndaj ënjtjes në mëngjes.

Alkooli mund të na i fryjë fytyrat edhe në mëngjes

“Alkooli ul një hormon anti-diuretik natyral, duke bërë që trupi të humbasë më shumë lëngje dhe të dehidrohet”, tha Dr. Nicole Hayre, themeluesja e Qendrës Kozmetike të Dermatologjisë në McLean, Virxhinia.

Po ashtu edhe dietat tona. Sidomos, dietat me shumë kripë

Rahman shtoi se nëse marrim kripë të tepërt në dietën tonë, trupi ynë mund të fryhet për të ruajtur homeostazën, ose stabilitetin. Në thelb, trupi ynë ruan ujin kur zbulon një fluks kripe në mënyrë që qelizat tona të mos bëhen shumë të kripura.

Si të kujdesemi?

Për të reduktuar ënjtjen e fytyrës, provoni të flini me dy jastëkë

Shtimi i një jastëku shtesë në shtratin tuaj mund të ndihmojë në minimizimin e fryrjes së fytyrës në mëngjes, tha Hayre. “Fjetja në një pjerrësi më të madhe do të ndihmojë në largimin e lëngjeve nga fytyra juaj gjatë natës,” vuri në dukje ajo.

Ose provoni metoda ftohëse të kujdesit për fytyrën

A e keni vënë re që shumë njerëz ruajnë kremrat dhe maskat për sytë në frigorifer? Kjo për shkak se temperaturat e ftohta mund të zvogëlojnë fryrjen e fytyrës, sipas Hayre dhe Rahman.

Ose kthehuni te kafeina si zgjidhje

Rahman vuri në dukje një studim britanik që zbuloi se “pirja e kafesë redukton simptomat e rosacea-s, sepse kafeina është një vazokonstriktor”. Vazokonstriksioni shkakton ngushtimin e enëve të gjakut dhe është një trajtim i zakonshëm për njerëzit me rosacea.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.huffpost.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top