Këshilla & Arsye

February 10, 2018 | 14:19

Pse këshillohet të flemë në krahun e majtë

Të gjithë e dimë që gjumi cilësor është baza e shëndetit të mirë, mirëpo kurrë nuk kemi menduar që në shëndetin tonë ka mundur të ndikojë pozicioni në të cilin flemë.

Ashtu siç ekzistojnë faktorët  të cilët na bëjnë që të kemi dhembje koke, dhembje qafe dhe dhembje kurrizi, po ashtu ekzistojnë edhe faktorët që ndikojnë pozitivisht në shëndetin tonë!

Sipas dr. John Douillard, gjumi në krahun e majtë ka përparësi të mëdha.

Ekzistojnë shumë mënyra dhe teknika efikase që të mësoni veten të flini në krahun e majtë.

Disa rekomandojnë qepjen e topave të tenisit në anën e djathtë të pizhameve të vjetra, sepse në atë mënyrë topat do t’ju detyrojnë që të ktheheni çdoherë kur gjatë gjumit lëvizni.

Edhe një metodë e lehtë që të flini me jastëk pas shpine, gjë që do t’ju pengojë që të ktheheni.

Arsyet se përse duhet të flini në krahun e majtë:

Eliminimi i thartirës (djegësirës)

Ndërprerja e gërhitjes

Përmirësimi i metabolizmit

Përmirësimi i punës së zemrës

Përmirësimi i shëndetit të shpretkës

Rritet efikasiteti në  sistemin limfatik

Përmirësimi i qarkullimit të gjakut

Te shtatzënat përmirëson qarkullimin e gjakut deri te zemra e bebes

Burimi / http://www.oranews.tv

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com