Këshilla & Arsye

January 9, 2018 | 8:10

Ribotohet kryevepra e letërsisë botërore, “Shkëlqimi dhe rënia e kurtizaneve”

 

Shtëpia botuese OMSCA-ka rikthyer në vëmendjen e lexuesit shqiptar një nga kryeveprat e letërsisë botërore, romanin “Shkëlqimi dhe mjerimi i kurtizaneve” (ribotim), i klasikut të madh francez, shkrimtarit Honore De Balzak.

“Shkëlqimi dhe rënia e kurtizaneve” është publikuar në vitin 1838 – ‘47 në Francë dhe është në vijim të “Komedisë njerëzore”, ku personazh kryesor është Lysjen de Rumbepre. Jeta pariziene, martesa dhe paraja janë çështjet qëndrore të këtij romani.

Titulli: Shkëlqimi dhe mjerimi i kurtizaneve

Autor: Honore dë Balzak

Përktheu: Sotir Caci

Gjinia: Roman

Shtëpia botuese: OMSCA-1

RIBOTIM

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com