Lifestyle

August 21, 2020 | 8:19

Së fundmi, të qenit i dobët nuk është një kriter i domosdoshëm i modës

Është një veshje e re dhe e mahnitshme që po bën xhiron në mediat sociale. Zhurma e butë në mes të një vere kur veshja është praktikisht e pakuptimtë dhe dollapët tanë duken më shumë si muzetë e gardërobave të së kaluarës, njerëzit në TikTok dhe Instagram po humbasin mbi një fustan të shkëlqyeshëm të realizuar nga stilistja kosovare Lirika Matoshi.

Duhet theksuar se nuk është diçka e re, pasi modelja Tess Holliday e veshi atë në ndarjen e çmimeve Grammy në janar.

“Më pëlqen sesi kjo veshje më kishte kanalizuar në listat e veshjeve më të këqija kur e vesha atë në janar te Grammys dhe tani të gjithë ata që janë të dobët, janë shfaqur në TikTok të veshur me të”, ka shkruar ajo krah fotos së saj të publikuar në Instagram. “Për ta përmbledhur: shoqëria jonë i urren njerëzit mbipeshë, veçanërisht kur ne jemi fitues.”

Në të vërtetë, Holliday u bashkua me një listë të shkurtër të të famshmëve, që bëjnë deklarata të modës në tapetin e kuq. Por, në tapetin e kuq ashtu si në jetën reale, trupat e hollë me veshje pothuajse të çdo lloji pëlqehen më shumë. Ky ndryshim absurd në mënyrën se si ne, si kulturë, i afrohemi yndyrnave dhe trupave të hollë u bë më e qartë kohët e fundit kur një imazh i dy grave me pantallona të shkurtra dhe bluza me bel të lartë u bë viral muajin e kaluar. Pamja e tyre nuk u cilësua si modë e lartë – përkundrazi, ata u tallën.

Është ai qëndrimi ndaj trupave dhe vlera e tyre që frymëzoi përdoruesen dhe shkrimtaren në Twitter Rayne Fisher-Quann të tregojë diçka që duket qartë në lidhje me imazhin.

“Një tweet që ironizon këto gra ka 100k pëlqime, por jam e bindur se nëse Bella Hadid do të kishte veshur këtë veshje do të ishte në bordet pinterest, si gjithmonë, moda gjykohet ekskluzivisht nga trupat që e veshin”, ka shkruar ajo.

Dhe në fakt, një kërkim i shpejtë në Google për motrën e Bella – “Gigi Hadid pantallona të shkurtra” – prodhon një kopje të afërt të veshjes, duke festuar “polarizimin” e saj, por në fund të fundit aftësitë e modelimit, sepse nëse i vesh ato, duhet të jesh në formën e duhur.

Këto nuk janë incidente të izoluara. Siç vë në dukje Fisher-Quann, kur e pëlqeni këtë veshje në trupa të hollë dhe e shantazhoni tek ata të shëndoshë, ju po nxisni një sistem besimi klasik, në të cilin “bukuria dhe thinjat janë gjithnjë e më shumë të disponueshme vetëm për të pasurit” dhe në të cilin trupat në formë duhet të jenë të veshur mirë ose përndryshe cilësohen me shije të keqe.

Imazhet e paraqitura në televizione, media sociale dhe listat me veshjet më të veshura për nga stili, shpesh, duket se kalojnë pa u vënë re. Kjo ndodh për një larmi arsyesh, duke përfshirë mungesën e opsioneve të veshjeve dhe stileve të disponueshme për njerëzit e shëndoshë dhe që nuk kanë mundësi të gjejnë një stilist për t’i veshur ato për një event në tapetin e kuq, gjithashtu këtyre njerëzve u jepet më pak hapësirë në media vetëm për shkak të përmasave të tyre.

Mendoni për këtë: Bloggerët të cilët kanë ndërtuar perandori se futin trikon e madhe në xhinse me bel të lartë nuk janë veçanërisht inovative dhe interesante. Pra, kur ato janë lavdëruar për ato pamje, unë do të argumentoj se ne nuk po e festojmë modën si art apo vetë-shprehje. Përkundrazi, ne po festojmë BMI-në e ulët – dhe privilegjin për tu parë (dhe jo tallur) që vjen së bashku me të.

Kjo nuk është kritikë për njerëzit e hollë, pasi ata kanë një stil të shkëlqyeshëm. Por ju duhet të dini që ata nuk janë të vetmit. Blogerët si segmentet “supersize look” të Katie Sturino shpërndajnë idenë që stili ka një madhësi. Holliday gjithashtu ka punuar për të çuar ato mesazhe përpara, pasi ajo kishte një platformë.

Është për të ardhur keq që kultura jonë vë në dyshim nëse vlera e modës për një palë pantallona të shkurtra dhe një T-shirt duhet përcaktohet bazuar vetëm në trupin e personit që e vesh atë. Por ne duhet të reagojmë, sa më shumë theksohet kjo mënyrë të menduari – dhe reagimet që shkakton – mbase aq më rrallë do të ndodhë.

Kur isha fëmijë, do të kisha ‘vrarë’ për një xhaketë rozë Juicy Couture. Edhe nëse mamaja ime do ta kishte atë, nuk do të kishte rëndësi. Edhe nëse nuk do të më përshtatej. Unë nuk jam përshtatur në modë. Më pëlqente për vite me radhë derisa kuptova se prerjet Juicy Couture nuk ishin kulmi i stilit dhe një markë që nuk përfshin të gjitha trupat në të vërtetë nuk është aq e lezetshme.

Nuk po them se duhet të heqim dorë nga moda. Është një nga gëzimet e mia të mëdha. Kam shpenzuar më shumë se gjashtë vjet duke shkruar për të dhe duke folur rreth saj – dhe shumë më tepër sesa mendoj për të edhe e dua atë. Ajo që po them është se duhet të mendojmë pse një veshje në një trup ka tendencë të mbledhë një lloj reagimi, ndërsa pamja e njëjtë në një trup tjetër mbledh një tjetër. A ka të bëjë vërtet me pamjen? Apo ka të bëjë me të gjitha bagazhet kulturore që kemi kur i shohim?

Në fund të fundit, një veshje nuk është në modë se vishet nga një person i dobët dhe stili i shkëlqyeshëm nuk diktohet nga një lloj trupi. Është koha kur ne rikthyem xhinset me bel të lartë dhe i pranuam ato.

 

 

Burimi / https://www.huffpost.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top