FB

September 9, 2021 | 8:35

Sekreti i paimagjinueshëm për të rritur kujtesën dhe inteligjencën

Për të përmirësuar kujtesën, përqendrimin dhe aktivitetet intelektuale në përgjithësi, zgjidhjet janë të njohura. Ka nga ata që marrin suplemente, ata që fokusohen në kafeinë, ka nga ata që mund të përdorin alkool për të mbajtur veten lart. Por studiuesit nga një universitet britanik kanë zbuluar një produkt edhe më efikas. Përmes hulumtimit, shkencëtarët kanë zbuluar sekretin e paimagjinueshëm që pothuajse të gjithë e injorojnë për të rritur kujtesën dhe inteligjencën.

Ka ushqime që janë aleatë shumë të rëndësishëm të trurit që rrisin kujtesën, kreativitetin dhe luftojnë kolesterolin. Marrja e këtyre produkteve ndihmon aktivitetin e trurit, duke nxitur rrjedhjen e gjakut në tru dhe oksigjenimin e tij. Por ato kanë gjithashtu aftësinë për të ngadalësuar plakjen e trurit.

Por zbulimi që kanë bërë shkencëtarët britanikë është vërtet mahnitës për thjeshtësinë e tij banale. Studiuesit nga Universiteti i Londrës Lindore dhe Westminster dolën me një eksperiment shumë të thjeshtë. Ata morën 34 vullnetarë dhe i mbajtën një natë pa pirë. Në mëngjes ata i ndanë pjesëmarrësit në dy grupe të barabartë.

Të gjithë vullnetarët hëngrën drithëra në mëngjes, por vetëm njëri prej grupeve piu ujë pas mëngjesit. Studiuesit nuk i dhanë asgjë për të pirë grupit tjetër. Pastaj të dy grupet kryen teste për të verifikuar aftësitë intelektuale dhe rezultatet zbuluan një të dhënë të bujshme. Grupi i vullnetarëve që pinë reaguan më shpejtë sesa grupi që nuk pinë. Më saktësisht, studiuesit zbuluan se pirja e rreth gjysmë litri ujë para një detyre mendore përshpejton me 14% kohën e reagimit.

Studimi, i botuar në revistën shkencore Frontiers in Human Neuroscience, zbuloi gjithashtu një tjetër rezultat interesant. Të rinjtë kanë më shumë përparësi sesa të rriturit në pirjen e ujit para një detyre intelektuale. Por si është e mundur që uji të rrisë aftësitë intelektuale? Shpjegimi është i thjeshtë. Kur trupi ka nevojë të hidratohet, truri fillon të dërgojë sinjale në trup. Etja, për shembull, është një nga këto shenja. Ndërsa etja rritet, sinjalet e trurit intensifikohen. Pasi të keni pirë ekuilibri juaj rigjenerohet, truri ynë ndalon së dërguari sinjale dhe është më aktiv për të kryer detyra të tjera.

 

 

Burimi / https://www.proiezionidiborsa.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top