Dëshmi

December 30, 2022 | 9:02

Serena Williams flet për jetën pas tenisit: Është më e vështirë se sa e kam imagjinuar ndonjëherë

Vendimi i fundit i Williams për t’u larguar nga bota e tenisit tronditi miliona fansa në mbarë botën. Njoftimi fillestar erdhi në formën e një eseje emocionale të Vogue të shkruar nga Williams në gusht 2022.

Në atë kohë, Williams tha se donte të përqendrohej në rritjen e familjes së saj papasur nevojë të konkurronte gjatë shtatzënisë, siç bëri gjatë pritjes së fëmijës së saj të parë , Olympia Ohanian.

“Nuk më ka pëlqyer kurrë fjala pension. Nuk më duket si një fjalë moderne,” tha Williams për Vogue, duke deklaruar preferencën e saj: evolucioni.

“Unë jam këtu për t’ju thënë se po evoluoj larg tenisit, drejt gjërave të tjera që janë të rëndësishme për mua.”

Por dalja në pension, veçanërisht pas një karriere që përfshin dekada dhe vlerësimeve më të larta të sportit, duket të jetë sfidues për Williams, siç tha ajo në postimin e saj të fundit në Twitter:

“Momentalisht po e lejoj veten të jem e lodhur. Duke i lejuar vetes të pushoj. Duke i lejuar vetes të jem vetëm,” shkroi Williams. “Është më e vështirë nga sa e kisha imagjinuar ndonjëherë. Unë kurrë nuk e kam lejuar veten të bëj një gjë të tillë më parë…”

Williams e përfundoi karrierën e saj me 23 tituj Grand Slam, vetëm një hap larg për të mposhtur rekordin e vendosur më parë nga Margaret Court. Turneu i saj i fundit ishte US Open, i cili dha një mundësi për të barazuar rekordin e Court, por Williams doli në raundin e tretë.

 

 

 

 

Burimi/PopSuger

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top