Mirëqenie

July 7, 2018 | 10:25

Shkencëtarët: Ja sa është kohëzgjatja perfekte e një dremitjeje

Një përdorues i Twitter @Ladi_Lu shtroi një pyetje shumë të rëndësishme në të: sa kohë, saktësisht, është një sy gjumë(dremitje)?

Komentet që pasuan ishin të shumta dhe ndryshonin shumë nga njëra –tjetra. Disa thanë “diku mes 2 orësh” në lidhje me faktin se sa kohë dikush e deklaron një sy gjumë. Të tjerë pohojnë se çdo gjë që zgjat më shumë se dy orë llogaritet si gjumi. Një sondazh tregoi se shumica e përdoruesve mendonin se çdo gjë ndërmjet një dhe dy orëve është optimale.

Siç rezulton, sa kohë zgjat dremitja ideale varet nga efekti që ju dëshironi që ajo të ketë. Sipas ekspertëve të gjumit të intervistuar nga The Wall Street Journal, një sy gjumë 10-20 minuta është më e mira për ata që duan një nxitje për vigjilencë. Një sy gjumë prej 60-minutash ndihmon në përpunimin e kujtesës njohëse dhe për këtë arsye mund të jetë më mirë për njerëzit që studiojnë për provime, por gjëja negative është se shpesh vjen me një grindje.

Një sy gjumë prej 90 minutash ndihmon në krijimtarinë e ndihmës, kujtesën emocionale dhe procedurale, prandaj është e mirë për artistët, njerëzit që mësojnë një aftësi të re ose ata që kanë nevojë për rimbushje emocionale. Ky i fundit gjithashtu ju lejon të kaloni nëpër një cikël gjumi të tërë, kështu që është më pak e mundshme që të ndiheni të lodhur kur të zgjoheni.

Gjetjet janë forcuar nga eksperti i gjumit Jennifer Ackerman, i cili tha se marrja e një sy gjumë të shkurtër (më pak se 45 minuta) është më e mira në qoftë se ju duhet menjëherë të viheni në veprim kur të zgjoheni.

Sidoqoftë, nëse nuk keni arritur mjaftueshëm natën para dhe keni pak kohë gjatë ditës, një ulje 90 minuta do të jetë mënyra më efektive për të ndihmuar rimbushjen e trurit tuaj.

Çfarëdo sasie që ju zgjidhni tregon se marrja e një sy gjumë është me të vërtetë e mirë për ju dhe jo një shenjë e përtacisë siç është supozuar më parë.

“Disa studime të kohëve të fundit kanë treguar se syzet rrisin vigjilencën, kreativitetin, humor dhe produktivitet në orët e mëvonshme të ditës”, shkroi Ackerman. “Dremitja zvogëlon stresin, ul rrezikun e sulmit në zemër dhe goditje, diabetin dhe shtimin e tepërt në peshë.”

Nëse ju pyesin kur është koha më e mirë për të marrë një sy gjumë, përgjigja është se ajo varet nga gjendja juaj. Nëse jeni një njeri zbavitës, ju do të ndjeni nevojën për një sy gjumë rreth orës 13:00. Nëse je një bufë nate, do të nevojitet një dremitje rreth orës 15:00.

 

Burimi / msn.com

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com