FB

October 13, 2021 | 9:00

Si ndikon ushqimi në lëkurë? Kontrolloni se çfarë të hani për lëkurë të bukur

Një dietë e saktë dhe e ekuilibruar është e rëndësishme për shëndetin dhe ndikon në shumë sisteme të trupit, nga sistemi imunitar tek sistemet kardiovaskulare dhe tretëse. Hulumtimet janë ende në zhvillim për të zbuluar se si dieta ndikon në lëkurë, por nga ajo që dihet deri më tani, kemi mësuar se ajo luan një rol të madh.

Është e rëndësishme të theksohet se disa gjendje të lëkurës si puçrrat dhe rrudhat janë gjenetike dhe dieta nuk ka efekt mbi to. Por të tjerët, të tilla si puçrrat e shkaktuara nga hormoni, ekzema, psoriaza dhe rosacea, mund të preken nga dieta. Shumë sëmundje të lëkurës shkaktohen nga inflamacioni dhe disa ushqime mund të rrisin ose ulin përgjigjen inflamatore.

Epo, a është e vështirë të ndryshosh disa zakone të të ngrënit për të përmirësuar pamjen dhe shëndetin e lëkurës? Sigurisht që nuk dëmton nëse shtoni disa ushqyes në dietën tuaj që mund të zvogëlojë reagimin inflamator dhe stresin oksidativ dhe të promovojë ekuilibrin hormonal. Këtu janë disa prej tyre:

  1. Peshk yndyror

Është një burim i madh i acideve yndyrore omega-3, të cilat luajnë një rol në funksionimin dhe pamjen e lëkurës dhe mund të ndihmojnë në zbutjen e reaksionit inflamator. Acidet yndyrore esenciale dhe lipidet e tjera formojnë barrierën lipidike të lëkurës e cila shtohet duke rritur marrjen e acideve yndyrore omega-3.

  1. Ushqime të pasura me beta-karoten

Patatet dhe karotat e ëmbla janë një burim i shkëlqyer i beta-karotenit, i cili është një antioksidant dhe mbron lëkurën nga dielli. Nuk zëvendëson kremin kundër diellit, por parandalon djegien nga dielli dhe lëkurën e thatë. Në trup, beta-karoteni shndërrohet në vitaminë A, një antioksidant i fuqishëm që mbron qelizat nga rrezet UV, plakjen e parakohshme, përmirëson rritjen e qelizave dhe stimulon prodhimin e kolagjenit.

  1. Arrat dhe farat

Jo vetëm që ato janë një burim i shkëlqyer i proteinave dhe fibrave, ato janë gjithashtu të larta në yndyrna të pangopura, vitaminë E, zink dhe selen që forcojnë lëkurën. Ju mund të kombinoni farat e kungullit ose lulediellit me sallatë dhe arrat e farat chia me puding.

  1. Agrumet

Vitamina C është e bollshme tek agrumet dhe është thelbësore për prodhimin e kolagjenit i cili stimulon qarkullimin dhe rinovimin e qelizave të lëkurës.

  1. Avokado

Është e pasur me yndyrna dhe vitaminë E, të cilat mbrojnë lëkurën nga stresi oksidativ që shkakton rrudhat dhe plakjen e parakohshme të lëkurës.

  1. Brokoli

Përveç që është i pasur me zink, vitaminë A dhe vitaminë C, ai është gjithashtu i pasur me luteinë e cila e mban lëkurën të hidratuar.

  1. Kastravec

Uji hidraton lëkurën, përmirëson elasticitetin dhe ndihmon në largimin e toksinave dhe kastraveci përmban 96% ujë.

  1. Çaj jeshil

Çaji jeshil përmban përbërës të njohur si katekinë që mbrojnë kundër djegies nga dielli dhe zvogëlojnë skuqjen e lëkurës. Ato gjithashtu përmirësojnë elasticitetin e lëkurës.

 

 

Burimi / https://italiafeed.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top