FB

February 17, 2021 | 8:45

Si të humbni peshë bazuar në shenjën tuaj të zodiakut

Astrologët janë të bindur se secila shenjë e zodiakut duhet të ketë një qasje të ndryshme ndaj humbjes së peshës. Për ta kthyer trupin tuaj në formë, duhet të ndiqni një dietë korrekte dhe të bëni aktivitet fizik. Ja se si çdo shenjë e zodiakut duhet të humbasë peshë.

Dashi

Adhurues i ushqimit pikant. Ushqimet pikante dhe me aromë të shijshme stimulojnë metabolizmin dhe nxisin humbje të shpejtë të peshës. Është mirë që Dashi të përfshijë në dietën e tij qershi, selino dhe pjepër. Këshillohet që sallatat të marinohen me uthull molle, një stimulues natyral i sistemit tretës. Për sa i përket ushtrimeve, për këtë shenjë sugjerohen vrapimi dhe kërcimi në litar. Nëse stresi kardiak intensiv është i ndaluar, noti dhe sportet e kuajve janë të përshtatshme.

Demi

Ai pi shumë alkool, birrë, verë, kokteje. Pirja e pijeve alkoolike është një rrugë drejt mbipeshës. Demi duhet ta lërë atë ose të kënaqet më rrallë me alkoolin. Astrologët rekomandojnë të bëjnë ushtrime, të bashkohen me kickboxing, duke grushtuar një thes grushtimi. Demi e pëlqen kopshtarinë. Një hobi aktiv do të eliminojë kaloritë e tepërta dhe do të forcojë muskujt.

Binjakët

Ushtrimet aerobike jo vetëm që do mbrojnë nga dhjami i tepërt, por gjithashtu do të përmirësojnë gjendjen shpirtërore. Binjakët shfaqen duke vrapuar, duke ecur me biçikletë, notuar. Ata duan të argëtohen, kështu që me kënaqësi fillojnë të marrin pjesë në klasat e vallëzimit. Thjesht mund të shkosh në një klub nate dhe të kërcesh me zemër. Binjakët janë të rëndë me kripën dhe sheqerin. Këto substanca duhet të konsumohen në moderim pasi ndërhyjnë në humbjen aktuale të peshës.

Gaforrja

Të lindurit e kësaj shenje i duan ëmbëlsirat dhe janë të gatshëm t’i hanë ato gjatë gjithë ditës. Gaforret duhet t’i kushtojnë vëmendje mezeve të lehta. Ato duhet të jenë me pak kalori dhe të pa ëmbëlsuara: fruta të thata, arra, ëmbëlsira me oriz. Ëmbëlsirat duhet të hiqen plotësisht nga sytë. Me ushqimin, Gaforret marrin stres. Ato kanë nevojë për të kontrolluar gjendjen e tyre emocionale. Midis ushtrimeve të përshtatshme yoga dhe shëtitje të qeta,.

Luani

Ai dëshiron të jetë i pari në çdo kohë dhe kudo. Kjo cilësi do ta ndihmojë Luanin të humbasë peshë. Të gjitha lojërat në grup në të cilat ai duhet të tregojë shpejtësi dhe shkathtësi janë të përshtatshme për të. Në vend që të uleni para TV, është më mirë të luani basketboll, tenis ose futboll. Luani do të duhet të zhvillojë një dietë optimale dhe të heq dorë nga ëmbëlsirat.

Virgjëresha

Nuk mund të jetoj pa miell. Kjo shenjë është e çmendur për makaronat, bukën dhe simitet. Si rezultat, Virgjëresha noton në yndyrë dhe niveli i kolesterolit në gjak rritet shpejt. Ajo duhet të moderojë sasinë e karbohidrateve të dëmshme, të mos hajë shumë brumëra, të heq dorë nga mishi i yndyrshëm, të cilin Virgjëreshat e duan shumë. Kjo shenjë nuk e pëlqen sportin dhe e urren idenë e të shkuarit në palestër. Për të humbur kalori, këshillohet të braktisni transportin publik, të ecni më shpesh dhe të organizoni pastrim të përgjithshëm.

Peshorja

Keni probleme me oreksin. Peshorja nuk e mbyll gojën gjithë ditën: është gati për të ngrënë 24 orë në ditë, mbështetet në ushqime të shpejta dhe ëmbëlsira. Astrologët këshillojnë të hanë në të njëjtën kohë, duke hequr dorë nga mesvaktet e shpeshta. Në ndjenjën më të vogël të urisë, duhet të hiqni dorë nga një sanduiç dhe të pini disa gllënjka ujë. Aerobia, ecja, vrapimi janë të përshtatshme për peshat. Sportet në grup mund t’ju ndihmojnë t’i thoni lamtumirë kalorive të tepërta.

Akrepi

Dieta duhet të përmbajë mollë, shalqi, selino dhe spinaq. Këto produkte përdoren për të bërë smoothie që jo vetëm përmirësojnë tretjen, por edhe largojnë toksinat. Akrepat konsumojnë sasi të tepërta të perimeve dhe gjalpit. Ata duhet të monitorojnë përmbajtjen e kalorive në ushqime dhe të refuzojnë ushqimet me yndyrë. Hobi kryesor i Akrepit është të bëjë dashuri. Gjysmë ore intimitet është i barabartë me 100 kcal më pak.

Shigjetari

Ai nuk mund të jetojë pa udhëtuar, ai mërzitet nëse qëndron ulur  në një vend, për një kohë të gjatë. Shigjetari ndjek një mënyrë jetese aktive e cila i ndihmon ata të humbin peshën e tepërt. Ata janë të apasionuar pas volejbollit dhe basketbollit. Dieta e Shigjetarit bazohet në fruta dhe perime. Konsumi i tepërt i yndyrnave shtazore me siguri do t’ju shpërblejë me kile shtesë në bel. Është e dobishme të organizoni një ditë agjërimi të paktën një herë në javë dhe të hani ekskluzivisht ushqime bimore

Bricjapi

Yjet rekomandojnë të ecin më shumë, të paktën të bëjnë çdo natë një shëtitje në park. Bricjapët duan të notojnë, atyre u sugjerohet aerobia e ujit. Masazhi është i dobishëm, ai do të përmirësojë qarkullimin e gjakut dhe do të përshpejtojë procesin e humbjes së peshës. Një sauna dhe një banjë u sugjerohet Bricjapëve, sepse me atë rast ata nxjerrin lëngjet e tepërt. Karbohidratet e rafinuara duhet të përjashtohen nga dieta. Ato gjenden në ushqime të gatshme, ëmbëlsira dhe alkool.

Ujori

Urren ushtrimet. Ecja, vallëzimi dhe çiklizmi janë aktivitetet më të përshtatshme për të. Në vend që të uleni para TV, është më mirë të shkoni në një muze ose të shëtisni në supermarket (rreth 160 kcal shpenzohen për gjysmë ore në këmbë). Dieta mesdhetare është zgjidhja më e mirë për një Ujor. Përveç mbipeshës, një dietë e tillë mbron sistemin kardiovaskular, përmirëson imunitetin dhe zvogëlon rrezikun e diabetit.

Peshqit

Ka kuptim që peshku duhet të mbizotërojë në dietën e një shenje uji. Perimet me përmbajtje të ulët niseshteje janë të përshtatshme si një pjatë shoqëruese: lakër, speca, kungull i njomë. Peshqit këshillohen të qëndrojnë larg ushqimeve të përpunuara dhe yndyrnave shtazore. Për Peshqit nuk ka asgjë më të mirë sesa noti.

 

 

Burimi / https://italiafeed.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top