FB

April 25, 2022 | 8:00

Si të jesh tërheqës në heshtje…

Nuk më kujtohet as sa herë më është dashur të ndaloj papritmas çdo gjë që bëja dhe thjesht të shikoja paturpësisht një person për shkak të bukurisë së tij mahnitëse. Pasi të kapnin vështrimin tim të sikletshëm, ose më hidhnin një vështrim vdekjeprurës ose rrotullonin sytë dhe ashtu perceptimi im për bukurinë e tyre ndryshoi.

Mjaft e çuditshme, kjo do të ndodhte edhe me njerëz që nuk i kam konsideruar kurrë si tërheqës në shikim të parë. Por më pas karakteristikat dhe qëndrimet e tyre të bukura do të më ngjallnin menjëherë diçka dhe më pas do t’i gjeja tërheqës. E çuditshme.

Më pas arrita të kuptoj se bukuria dhe atraktiviteti nuk barazohen vetëm me pamjen fizike, por ka të bëjë edhe me mënyrën se si e prezanton veten; karakterin tuaj, qëndrimin, zakonet dhe sjelljet tuaja si person. Të gjithë këta luajnë një rol në atë se sa tërheqës dukeni për të tjerët. Pra, me gjithë këtë që u tha, zhytuni në mënyrën se si mund të jeni tërheqës në heshtje.

Filloni të merrni tërheqje për mënyrën se si jeni

Qëndrimi

Kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme për të kapur vëmendjen e kujtdo. Është një mënyrë e heshtur për të shfaqur bukurinë dhe atraktivitetin tuaj. Megjithatë, shumë njerëz priren ta anashkalojnë këtë veprim të thjeshtë dhe efektiv, duke e bërë atë të duket i padobishëm dhe një humbje kohe. Mos më keqkuptoni. Nuk po them që nëse menjëherë filloni të uleni drejt dhe ndaloni të përuleni, njerëzit do të fillojnë t’iu shikojnë nga koka te këmbët, sepse kjo është jashtëzakonisht e pamundur. Ajo që po them është: nëse jeni ulur, në këmbë, duke u strukur, duke u zvarritur, duke u shtrirë apo çfarëdo tjetër, sigurohuni që të dukeni mirë kur e bëni atë.

Jini të organizuar

Kjo është gjithashtu një mënyrë tjetër e shkëlqyer për të fituar tërheqje. Organizimi është një mënyrë shumë e mirë për të përmirësuar bukurinë tuaj fizike dhe gjendjen tuaj mendore. Edhe organizimi në gjërat e thjeshta mund t’ju tërheqë. Në fakt, ato mund të jenë gjërat për t’ju dhënë rezultatet më të mira. Të qenit i organizuar ju percepton si një person që ka prioritete, synime dhe dikush që përpiqet për sukses.

Bëhuni vëzhgues

Të qenit i heshtur e bën shumë më të lehtë t’i kushtosh vëmendje detajeve të vogla. Mund të mësoni kaq shumë gjëra të reja dhe interesante kur u kushtoni vëmendje gjërave në sfond. Hapni sytë dhe filloni të shikoni përtej sipërfaqes. Dije se ka më shumë thellësi për gjithçka dhe për këdo.

Sjelljet

Të gjithë ju thonë që të mos flisni me ushqim në gojë ose të mos vendosni kurrë bërrylat në tryezën e ngrënies. Po, këto gjëra mund të konsiderohen si një “arritje” pasi ato nuk janë të padëmshme dhe është diçka që të gjithë e bëjnë në mënyrë të pandërgjegjshme. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz i anashkalojnë këto përralla të vjetra të mirësjelljes dhe bëjnë atë që duan. Përdoreni këtë në avantazhin tuaj për t’u bërë tërheqës në heshtje.

Nëse të gjithë të tjerët nuk e shohin të arsyeshme të praktikojnë këto sjellje të thjeshta, atëherë duke qenë se jeni ju që i bëni këto gjëra, ju jeni pa mundim në qendër të vëmendjes dhe mund të shiheni si mjaft tërheqës.

Bëhu më i butë

Mos u mashtroni nga konotacionet që fjala “i butë” ka marrë tani, pasi nuk do të thotë se do të jeni të lehtë për t’u manipuluar ose që nuk mund të qëndroni në këmbët tuaja. Të jesh i butë do të thotë që:

  • njerëzit do të tronditen dhe do të habiten kur të bërtisni,
  • njerëzit do të jenë xhelozë dhe ziliqarë kur të arrini diçka në jetë
  • njerëzit do të befasohen kur të shohin se jeni të fortë, të rehatshëm dhe të pavarur.

Kjo gjithashtu lidhet me të qenit i përulur pasi të qenit i përulur është mënyra më e mirë për t’u mburrur dhe për t’u dukur.

Buzëqeshni

Tërhiqni njerëzit me një buzëqeshje të ngrohtë dhe mikpritëse. Buzëqeshni me atë person të çuditshëm që shihni sa herë që dilni para një pasqyre. Mund të vë bast me një milion dollarë që ai/ajo do të buzëqeshë. Nëse jeni dikush që njerëzit e shohin gjithmonë të buzëqeshur, atëherë kur papritur filloni të vrenjtni vetullat dhe të dukeni të parehatshëm, njerëzit do ta vërejnë menjëherë dhe do të nxitojnë menjëherë në ndihmë. Pra buzëqeshni.

Filloni të merrni tërheqje për mënyrën se si dukeni

Mënyra se si visheni

Gjeni stilin tuaj. Gjeni ngjyrat e duhura që bëjnë mrekulli në rritjen e bukurisë tuaj dhe theksojnë tonin tuaj të lëkurës. Sigurohuni që të jeni 100% rehat me zgjedhjen e veshjeve që vishni dhe mbani mend se nuk duhet të visheni vetëm për ngjarjet e mëdha, por edhe për gjërat e thjeshta.

Aroma juaj

Bëhuni menjëherë magjepsës me aromën tuaj. Lërini të huajt të dinë saktësisht se kush jeni vetëm përmes aromës që ju përdorni.  Investoni në aromat e duhura. Ato duhet të jenë tërheqëse dhe të këndshme për hundën e njeriut dhe jo shumë të padurueshme dhe të guximshme. Të kesh një aromë të mrekullueshme është një mënyrë e heshtur për të tërhequr vëmendjen te vetja. Ju lehtë mund t’i bëni njerëzit t’ju pëlqejnë pa ju njohur plotësisht.

Praktikoni kujdesin për veten

Njerëzit shohin atë që ju i lejoni të shohin kështu që kini kujdes nga ajo që nxirrni në sipërfaqe. Besoni apo jo, njerëzit në mënyrë të pandërgjegjshme janë të vetëdijshëm se si ndiheni për veten tuaj.

Ushtrimi

Kjo është për ju. Bëni ushtrime për të ditur se jeni të shëndetshëm. Trupi juaj do t’ju falënderojë në planin afatgjatë.

 

Burimi / https://www.alwaysmoodyblogs.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top