FB

August 2, 2022 | 10:20

Si të plakeni me hijeshinë e një gruaje që e di se çfarë bën

Si mund të plakeni ngadalë? Këto zakone të jetesës do t’ju ndihmojnë të ngadalësoni procesin e plakjes, në mënyrë që të dukeni bukur dhe të qëndroni të reja.

Si të plakeni me hijeshine një gruaje që e di se çfarë bën

Përpara se t’i drejtohemi zakoneve të përditshme, nuk dëshironi të kontribuoni shumë në drejtim të rrudhave të parakohshme dhe të dukeni më të moshuar, apo jo?

6 zakone të fuqishme ditore të grave që plaken ngadalë

Mbani presionin e gjakut për të ngadalësuar procesin e plakjes

Si e bëjnë këtë? Fillimisht, ato përpiqen së pari të udhëheqin një mënyrë jetese të shëndetshme. Ato e dinë se një mënyrë jetese e shëndetshme do të jetë një mburojë e fortë kundër presionit të lartë të gjakut dhe gjithashtu do të parandalojë efektet e dëmshme që presioni i lartë i gjakut ka në plakjen e përgjithshme.

Mbani trurin tuaj të mprehtë

Në një raport të studimit të fundit kërkimor, gjetjet thanë se të mësuarit dhe të kesh një mendje aktive në kreativitet zë një vend shumë të rëndësishëm kur bëhet fjalë për të pasur jetëgjatësi në jetë

Ecni më shpejt

Kur bëhet fjalë për të sfiduar procesin e plakjes, çdo grua kupton se në krahasim me kohën kur ishin të reja, trupat e tyre nuk funksionojnë aq mirë sa dikur.

Përdorni krem mbrojtës për lëkurën, edhe në ditët e errëta dhe me diell

Ju tashmë e dini rëndësinë e aplikimit të kremit kundër diellit dhe hidratimit, sepse ky zakon është vendimtar nëse doni të sfidoni procesin e plakjes.

Qëndroni ekstra të hidratuar çdo ditë

Ne nuk po flasim vetëm për disa gota në ditë, po flasim deri në një litër e gjysmë! Një grua shpjegon gjetjen e saj pasi kishte pirë deri në gjashtë shishe ujë në ditë (për të ndihmuar me dhimbjet e kokës dhe tretjen e dobët), të cilat gjithashtu u lehtësuan.

Hani ushqime të lehta dhe të shëndetshme me energji gjatë gjithë ditës për të sfiduar procesin e plakjes

Mbajtja e ushqimeve të shëndetshme në dorë për të qëndruar të ushqyer, jo vetëm që ju ndihmon të mbani energjinë tuaj gjatë gjithë ditës, por gjithashtu rregullon sheqerin në gjak. Të kesh sheqer të qëndrueshëm në gjak jo vetëm që do të përmirësojë lëkurën dhe pamjen tënde, por gjithashtu do të ndihmojë në ruajtjen e niveleve të hormoneve, si dhe do t’ju ndihmojë të qëndroni në një gjendje pozitive.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.everythingabode.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top