FB

January 20, 2022 | 8:18

Si të qëndroni pozitivë dhe të gjeni gëzim në vitin 2022…

Viti i ri ka filluar dhe gjërat po ndihen paksa të zymta. Ne po luftojmë për të parë një fund të pandemisë dhe orët tona të ditës janë ende në minimum. Varianti Omicron i Covid-19 dhe qiejt gri të dimrit kanë krijuar koktejin perfekt të zymtësisë. Jo saktësisht fillimi më i mirë për 2022.

Por, nëse ju pëlqen ta filloni vitin ashtu siç dëshironi, ka ende kohë për të ndryshuar këtë mentalitet dhe për të gjetur gëzim në muajt në vijim, për këtë duhen vetëm disa ndryshime për të hequr dorë nga mendimet e fundit të botës dhe për t’i zëvendësuar ato me pikëpamje pozitive.

“Dekada kërkimesh në fushën e psikologjisë pozitive kanë treguar se të kesh një mentalitet pozitiv mund të përmirësojë shëndetin tonë fizik, të na mbrojë nga acarimi, të rrisë shanset tona për sukses në punë dhe madje të shtojë vite në jetën tonë”, u shpreh Sophie Cliff, trajnere jete.

Pasi punoi në shitje dhe marketing në kompani si Walt Disney dhe Hallmark Cards për një dekadë, Cliff vendosi të ritrajnohej në fushën e psikologjisë pozitive. Tani ajo mbështet njerëzit që të jetojnë një jetë më “të gëzueshme”.

“Unë besoj shumë se gjërat mund të përmirësohen”, vazhdon ajo. “Ndoshta më e rëndësishmja për klimën tonë aktuale, të paturit e një mentaliteti pozitiv është treguar se përmirëson elasticitetin dhe ‘mbrapshtueshmërinë’, që do të thotë se ne mund të përballemi më mirë me stresin dhe goditjet që na hedh jeta”.

Pra, çfarë do të thotë të jesh një person pozitiv? Ndërsa disa prej nesh mund të besojnë se jemi natyralisht njerëz që e shohim gotën gjysmë plotë ose gjysmë bosh, Cliff thotë se optimizmi dhe pesimizmi nuk janë tipare fikse të personalitetit.

“Të gjithë ne kemi kapacitetin për t’u bërë më optimistë nëse duam”, shpjegon ajo. “Një ushtrim stërvitor që më pëlqen të përdor me klientët e mi është t’u kërkoj atyre të shohin një situatë të caktuar përmes një këndvështrimi pesimist dhe optimist dhe të reflektojnë se çfarë i bën ata të ndihen më mirë ose të dalin në rezultate më pozitive. Shpesh të provosh një lente optimizmi i ndihmon ata të shohin përfitimet e shikimit në anën e mirë”.

Ata që mendojnë me optimizëm mund të bëjnë gjithashtu mrekulli për shëndetin e tyre mendor dhe fizik. Një punim i botuar në Buletinin Psikologjik në 2005 ekzaminoi studimet e mbi 275,000 njerëzve dhe zbuloi se njerëzit kanë më pak gjasa të pinë duhan, të kenë probleme me abuzimin e substancave ose të hanë një dietë jo të shëndetshme nëse kanë një mentalitet të lumtur.

Një studim i veçantë nga King’s College në Londër në vitin 2016 zbuloi se të menduarit pozitiv, veçanërisht vizualizimi dhe të folurit optimist me veten, mund të zvogëlojë mendimet negative ndërhyrëse dhe të pakësojë ndjenjat e ankthit.

Si mund ta kthejmë kuadrin e mendjes pesimiste në optimiste?

Që kur pandemia mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar pothuajse dy vjet më parë, ndihet sikur shumë gjëra kanë qenë jashtë kontrollit tonë, prandaj Cliff këshillon që ne duhet të përqendrohemi në atë që mund të kontrollojmë, në vend të asaj që nuk mundemi.

“Vitet e kaluara na kanë treguar se shumë gjëra janë të pasigurta, gjë që mund të na bëjë të ndihemi të mbingarkuar ose të dëshpëruar, por fokusimi në atë që mund të kontrollojmë dhe të përfitojmë sa më shumë nga çdo gjë që na hedh jeta, na jep një ndjenjë autonomie”, thotë Cliff.

“Mënyrat se si i kam parë klientët ta bëjnë këtë përfshijnë gjetjen e aventurave lokale, të mësuarit për të gatuar ose thjesht duke e bërë punën nga shtëpia sa më komode që të jetë e mundur”.

Një këshillë tjetër që Cliff u jep klientëve të saj është që t’i japin vetes një farë krediti për gjithçka që po bëjnë dhe arrijnë pavarësisht rrethanave. “Unë gjithmonë i inkurajoj klientët e mi që të shkruajnë një ‘listë për të bërë’ në fund të javës – tingëllon e thjeshtë, por të marrësh pesë minuta për të shkruar gjithçka që kemi arritur mund të na ndihmojë të kultivojmë një mentalitet më pozitiv dhe të ndërtojmë besim”, tha ajo.

Ndërsa pandemia është problemi ynë i madh kolektiv, çdo ditë është e lehtë të lejojmë që gjërat e vogla të na prekin edhe ne, gjë që mund të pengojë mentalitetin tonë optimist. Për të luftuar këtë, Cliff sugjeron përdorimin e diçkaje të quajtur riformulim kognitiv, e cila është një teknikë e përdorur shpesh në terapinë konjitive të sjelljes (CBT).

“Ideja është të marrim një situatë ose përvojë që na shqetëson dhe të përpiqemi ta shohim atë përmes një lente më pozitive dhe mirënjohëse”, shpjegon Cliff. “Pra, në vend që të thoni ‘Më duhet të punoj nga shtëpia’, mund ta ktheni në ‘Unë shkoj në punë nga shtëpia’, gjë që e bën automatikisht të ndihet si një perspektivë më tërheqëse.

Ndërsa riformulimi i situatës sonë nuk e zgjidh ose ndryshon domosdoshmërisht situatën në fjalë, ajo na ndihmon të qëndrojmë pozitivë dhe të ndërtojmë elasticitet, që do të thotë se mund të rikthehemi më shpejt kur lindin sfida të tjera.

Cilat janë disa zakone ose këshilla për të gjetur gëzim dhe për të qëndruar pozitiv?

Rrotullimi i dënimit është një zakon që shumë prej nesh e kemi marrë me padurim gjatë pandemisë, por është mirë të jemi të vetëdijshëm për përmbajtjen dhe median që po konsumojmë. Në vend që të kalojmë orë të tëra në telefonat tanë ose të vendosim se çfarë të shikojmë në Netflix, Cliff sugjeron të dëgjoni podkaste optimiste, të lexoni libra me fund të lumtur dhe të praktikoni mirënjohje.

“Ndoshta zakoni më ndikues për të ndërtuar një këndvështrim pozitiv është të praktikosh rregullisht mirënjohjen”, shpjegon ajo. “Mund të tingëllojë si një klishe, por hulumtimi ka treguar se njerëzit më të gëzuar janë ata që janë më mirënjohës për atë që kanë. Ju mund të bëni çdo mbrëmje një listë të gjërave për të cilat jeni mirënjohës atë ditë, ose praktikoni t’i thoni një falenderim të përzemërt dikujt që ju ka ndihmuar. Edhe thjesht duke marrë disa sekonda për të vlerësuar momentin në të cilin jeni mund të bëjë një ndryshim të madh”.

Nëse ndiheni të dëshpëruar dhe dëshironi të gjeni gëzimin tuaj, këshilla “më e mirë” e Cliff është të përqendroheni në vërejtjen e asaj që ju bën të ndiheni mirë ndërsa kaloni ditët dhe javët tuaja.

“Duket e thjeshtë, por shpesh ne jemi kaq të zënë duke bërë gara në jetë ose duke u përpjekur të vazhdojmë me bashkëmoshatarët tanë, saqë në fakt nuk e dimë se çfarë do të na bënte më të lumtur, ose ne injorojmë tërheqjet që na tregojnë se diçka nuk po funksionon. Thjesht të vërejmë se çfarë na bën të ndihemi mirë dhe të bëjmë më shumë prej saj mund të na ndihmojë të ndërtojmë një ndjenjë besimi me intuitën tonë dhe të marrim më shumë gëzim në jetën tonë pa pasur nevojë të rishikojmë gjithçka”, thotë Cliff.

“Do të ftoja gjithashtu këdo që lexon t’i vendosë vetes një sfidë, për të bërë një gjë që i sjell gëzim çdo ditë për një javë. Mund të jetë diçka e vogël – si dhjetë minuta shëtitje nën rrezet e diellit ose konsumimi i një çokollate të preferuar – por përkulja e muskujve të gëzimit do t’i ndihmojë ata të shohin se sa të fuqishme mund të jenë ato emocione pozitive.

 

 

Burimi / https://www.independent.co.uk/

 

 

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top