Këshilla & Arsye

January 12, 2021 | 8:05

Si të shijoni rutinën tuaj të kafesë, për një mëngjes të gëzueshëm në 2021-shin

Në 2021-shin, ne jemi duke u përqendruar në gëzim. Pas vitit që kemi pasur, kultivimi dhe festimi i momenteve të vogla të lumturisë, pohuese të jetës dhe për mirëqenien e qëndrueshme janë mjaft thelbësore. Në javët e ardhshme, ne do të qeshim, do të përjetojmë gjëra të reja dhe do të rimodelojmë aspektet bajate të jetës së përditshme. Kthehuni çdo ditë për një pjesë të re ku do të gjeni frymëzim, këshilla të mbështetura nga ekspertët dhe aktivitete argëtuese.

Unë nuk jam një person mëngjesi. Gjithkush ka ritme të ndryshme cirkadike që ndikojnë në ditën e tyre, duke i bërë ata më vigjilentë dhe me një mendje më produktive. Qëndrimi im personal për këtë çështje është se për sa kohë që ndiheni të sigurt dhe rehat me mënyrën se si trajtoni ditën, atëherë nuk ka rëndësi se kur e bëni këtë gjë. Prandaj, ndërsa jam i kënaqur me faktin se nuk jam një njeri që zgjohet herët në mëngjes, ka një aspekt për të cilin dua të punoj: Unë dua të kem një qëndrim më të mirë, po, një qëndrim më të gëzueshëm, në mëngjes.

Duke e ditur që orët e mia më krijuese dhe më produktive nuk janë vetëm gjatë ditës, unë ende mund të fut pozitivitetin në ritualet e mia të mëngjesit – kështu që edhe nëse nuk jam në të mirën time, unë mund të sjellë disa të mira gjatë këtyre orëve. Dhe kur mendova se si mund ta filloj ditën time të gëzueshme në mëngjes, mendova ta bëja më të lehtë për veten time dhe të filloja me pjesët e rutinës time të mëngjesit që tashmë më sjellin lumturi. Ajo që më vjen së pari në mendje? Edhe para kujdesit për lëkurën? Kafeja. Në 2021, po kënaqem me rutinën time të kafesë dhe ju ftoj të bëni të njëjtën gjë.

Si po e shijoj rutinën time të kafesë në mëngjes.

Kafeja është një artikull pa të cilin nuk mund të jetoj dhe jam përpjekur: Për një periudhë të mjerueshme tre-mujore, hoqa dorë gjatë një eksperimenti të kujdesit për lëkurën dhe deri në fund të javës 1 kuptova përfitimet që hasa dhe sigurisht që nuk ia vlente të hiqja dorë nga kënaqësia e shijimit të një kafeje në mëngjes. Kafeja për mua, nuk është thjesht një mjet për energji: Unë e dua shijen, aromën, ngrohtësinë, filxhanët dhe ritualin. Pra, kafeja më sjell gëzim.

Nëse viti i kaluar më ka mësuar ndonjë gjë, është se ne duhet të shpenzojmë më shumë kohë duke u angazhuar në gjërat që na përmbushin dhe na mbështesin. Kështu që në një përpjekje për të elaboruar kënaqësinë time më të madhe në mëngjes, këtu janë disa mënyra të thjeshta se si ta shijoni më shumë kafenë e mëngjesit. Nëse po kërkoni një moment pauze në ritualin tuaj të përditshëm, unë do t’ju ftoja të:

  1. Bëni një shëtitje.

Kam marrë kafenë me vete gjatë udhëtimit tim për të punuar çdo ditë dhe nganjëherë më dukej sikur ishte e vetmja gjë që më sillte paqe. Dhe ndërsa jam më pak e interesuar për hapësira të mbushura, më mungon akti i të ecurit dhe njëkohësisht pirjes së kafesë. Kam fatin të jetoj në zonë të qetë të qytetit tim, kështu që tani do të provoj të bëj shëtitje në mëngjes me një kafe. Konsiderojeni atë si një meditim në këmbë dhe një spërkatje të dozës tuaj ditore të vitaminës D.

  1. Bluajeni vetë kafenë.

Mënyra më efektive për t’u siguruar që kafeja juaj është e freskët dhe aromatike është që ta bluani çdo ditë, para se ta përgatisni. “Kokrrat e plota të kafesë mbajnë aromë më gjatë dhe me kalimin e kohës ju mund të shijoni për më gjatë kafe të freskët. Kokrra e plotë ka të ngjarë të jetë edhe me cilësi më të lartë pasi është e dukshme” thotë Margaret Nyamumbo, një fermer i brezit të tretë i kafesë dhe themelues dhe CEO i Kahawa 1893 i freskisë optimale të kafesë.

  1. Sigurohuni që kafeja juaj e bluar të jetë sa më e freskët dhe aromatike.

Nëse ky nuk është një opsion për momentin dhe nëse doni të përdorni kafe të para-bluar, ju mund ta zgjasni më shumë shijen me teknikën e ruajtjes. “Oksigjeni, lagështia dhe drita janë armiq të freskisë së kafesë, kështu që ju duhet ta mbani kafenë larg këtyre elementeve”, shpjegon Nyamumbo.

  1. Shtoni qumësht.

Azhurnimi i kafesë sime në një kafe me qumësht shton butësi dhe ngrohtësi. Ngrohni qumështin tuaj mbi sobë ose mikrovalë përpara se ta shtoni.

  1. Shtoni erëza.

Rregulloni aromën e kafesë tuaj duke shtuar disa erëza. Kjo do ta bëjë kafenë më aromatike dhe do t’ju bëjë të ndiheni sikur sapo e keni bluar kafenë. Disa mundësi për të provuar: pluhur kakao, kanellë, arrëmyshk, ekstrakt vanilje, mente.

  1. Shtoni kolagjenin.

Ju do ta pëlqeni këtë përzierje për përfitimet e kujdesit për lëkurën; në fakt është treguar se nxit natyrshëm prodhimin e kolagjenit dhe elasinës. Unë personalisht e dua këtë përzierje për shkak të gjithë aktivëve shtesë inteligjentë: Ka vitamina C dhe E, acid hialuronik dhe biotinë.

  1. Bëni kafe të ftohtë.

Unë e kuptoj se shumica janë të orientuar drejt kafesë së nxehtë (në fund të fundit është dimër), por ka edhe nga që pëlqejnë kafen e ftohtë. Sipas nutricionistit Nour Zibdeh, “Kafeja e ftohtë lëshon më pak acid dhe përbërje të hidhura, të cilat mund ta bëjnë kafenë më të lehtë për t’u toleruar”.

 

 

 

Burimi / https://www.mindbodygreen.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top