FB

February 23, 2021 | 8:50

Si të stimuloni natyrshëm endorfinën dhe të merrni menjëherë një humor të mirë

Prodhuar nga truri dhe klasifikuar si neurotransmetues, endorfina është substancë që shkakton një ndjenjë të këndshme të mirëqenies në trupin tonë. Për shembull, ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve, madje është edhe më e fuqishme se morfina. Këto janë substanca që janë pjesë e mekanizmave të mbijetesës dhe na lejojnë të vazhdojmë të luftojmë pavarësisht nga vështirësitë.

Endorfina është substancë e çmuar për mirëqenien psiko-fizike dhe mënyra ideale për tu ndjerë mirë është të përpiqesh të stimulosh prodhimin e saj në një mënyrë natyrale. Duke qenë se nëse bëjmë gjëra na pëlqejnë endorfina do të stimulohet më shumë. Prodhuar nga truri në lobin e hipofizës së përparme, endorfina ka veti analgjezike dhe prodhimi i tyre ndikohet nga faktorë të ndryshëm.

Le të zbulojmë se si mund ta stimulojmë atë natyrshëm.

Ushtrim dhe praktikë sportive. Është një nga aktivitetet më të mira për të stimuluar një humor të mirë: duke luajtur sporte. Për këtë qëllim trajnimi rregullisht është i rëndësishëm.

Hani gjërat që i’u pëlqejnë. Kur shijojmë pjatën tonë të preferuar, trupi fillon të prodhojë endorfinë. Le të mendojmë për shembull kur konsumojmë çokollatë. Kur hamë diçka që na pëlqen, atëherë ndihemi të kënaqur dhe me një ndjenjë kënaqësie.

Marrëdhëniet seksuale. Përveç endorfinës, stimulohen edhe hormone të tjera si oksitocina. Ndjesitë që përjetoni në momentet e intimitetit me partnerin tuaj lehtësojnë çdo dhimbje dhe zvogëlojnë stresin.

Shkëmbimi i përkëdheljeve. Jo vetëm marrëdhëniet seksuale me partnerin tuaj, por edhe puthjet dhe përqafimet e thjeshta, si dhe kontakti fizik me një person që duam mund të shkaktojnë prodhimin e endorfinave. Le të mendojmë për marrëdhënien nënë-bir.

Përkëdhelni kafshët shtëpiake. Përkëdhelja e një kafshe shtëpiake si një qen apo mace gjeneron prodhimin e endorfinës, thjesht mendoni për terapinë e kafshëve shtëpiake ose faktin që në disa spitale pranojnë vizita nga kafshët shtëpiake tek pacientët e shtruar në spital.

Meditoni. Ka hulumtime që nga viti 2011 që meditimi stimulon prodhimin e endorfinave. Për ta praktikuar atë, thjesht zgjidhni një vend të qetë, pastroni mendjen nga mendimet dhe filloni me seanca të shkurtra dhe pastaj shtrijini ato ndërsa praktikoni.

Qëndroni në diell. Drita dhe dielli ndihmojnë lëkurën të prodhojë vitaminë D, një substancë thelbësore për trupin, serotoninën dhe melatoninën. Për më tepër, rrezet UV ndihmojnë në prodhimin e endorfinës dhe e gjithë kjo stimulon gjithashtu një humor të mirë.

Kërcimi. Lëvizja jo vetëm duke bërë sport por edhe duke kërcyer gjeneron prodhimin e endorfinave dhe është një mënyrë e shkëlqyeshme për të stimuluar mirëqenien psiko-fizike. Duke marrë parasysh që edhe muzika ndihmon shumë. Në fakt, ajo në vetvete stimulon një humor të mirë.

Masazhi. Një masazh i bërë nga duart e ekspertëve është padyshim një mënyrë për të stimuluar endorfinën, në fakt trupi relaksohet dhe trupi lëshon automatikisht këto substanca të dobishme.

Qeshni. Sigurisht që është një nga aktivitetet më të mira për të qenë me humor të mirë. Zvogëlon stresin dhe na lejon të çlirojmë tensionin duke na bërë të rifillojmë me më shumë vrull.

 

 

Burimi / https://www.chedonna.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top