Lifestyle

October 16, 2020 | 8:10

Si të zgjidhni problemin e lëkurës me vaj

Lëkura me vaj shfaqet me shkëlqim dhe ndonjëherë ngjitëse. Shpesh ajo ka pore të zmadhuara. Nëse e njihni lëkurën tuaj në këtë identikit, mund të jeni të interesuar se si të zgjidhni problemin e lëkurës me vaj.

Megjithëse faktorët hormonalë dhe gjenetikë kontribuojnë në përcaktimin e llojit të lëkurës dhe aktivitetit të gjëndrave dhjamore, disa zakone mund të zvogëlojnë ndjeshëm shqetësimin.

Larja e fytyrës

Lani fytyrën të paktën dy herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje. Pastrimi i fytyrës nuk është i domosdoshëm vetëm për ata që grimohen. Përdoret për të hequr papastërtitë e tepërta, sebumin dhe bakteret. Në këtë mënyrë, luftohet bllokimi i poreve dhe për këtë arsye parandalohen puçrrat dhe pikat e zeza ose të bardha.

Por mbani mend se edhe lëkura me vaj mund të jetë delikate dhe pastruesit nuk duhet të jenë të ashpër. Më mirë një produkt delikat, por i përdorur vazhdimisht dhe i shpëlarë mirë. Për të tharë, përdorni gjithmonë një leckë të pastër dhe të thatë, të dedikuar për fytyrën, mundësisht e butë dhe jo-gërryese. Thajeni lëkurën pa e fëkuar, pasi fërkimi mund të stimulojë prodhimin e tepërt të yndyrës!

Hidratimi nuk duhet të mungojë

Shpesh ata me lëkurë me yndyrë e neglizhojnë hidratimin, duke menduar se nuk kanë nevojë për të. Në realitet, vaji dhe uji janë shumë të ndryshëm. Dhe ne do t’ju tregojmë më shumë: për të kompensuar mungesën e hidratimit, trupi mund të rrisë prodhimin e sebumit, në një përpjekje për të mbrojtur epidermën. Trupit i duhen dy deri tre litra ujë në ditë. Si udhëzim, ne duhet të pimë dy litra ujë dhe të plotësojmë një litër tjetër me ujin që përmbajnë frutat dhe perimet. Edhe aplikimi i një kremi hidratues nuk është një hap i rremë, pasi shërben për të lagur sipërfaqen e lëkurës dhe për ta lënë atë të butë.

Mund të provoni produkte natyrale

Xheli aloe vera parandalon përhapjen bakteriale, ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore. Gjithashtu mund të përshpejtojë shërimin e skuqjeve. Nëse nuk e keni përdorur kurrë ose keni lëkurë të ndjeshme, provojeni së pari në një zonë të vogël dhe kontrolloni për reaksione alergjike.

Nga ana tjetër, vaji i ullirit ka veti antibakteriale dhe antioksiduese. Mund ta përdorni në fazën e pastrimit për të hequr sebumin e tepërt dhe papastërtitë nga fytyra. Pastaj hiqni gjithçka me një pastrues fytyre. Maskat e përshtatshme për lëkurën me vaj janë maskat me bazë argjile dhe mjalti. Trajtime të lehta për eksfoliant janë gjithashtu të dobishme, për t’u përsëritur një herë në javë.

Kushtojini vëmendje pastrimit të duarve dhe aksesorëve

Ky rregull vlen për këdo, por është veçanërisht i rëndësishëm për ata me lëkurë të yndyrshme. Nëse përdorni furça dhe sfungjer të papastër për make-up, bakteret shumohen dhe papastërtitë grumbullohen në pore. Idealja është t’i lani me kujdes këto mjete një herë në javë. Sigurisht që vëmendje duhet t’i kushtohet edhe duarve, të cilat duhen larë para se të prekni fytyrën.

Ushqimi i duhur

Një kujtesë për rëndësinë e të ushqyerit nuk mund të mungojë. Ai luan një rol themelor për shëndetin, i cili reflektohet edhe në pamjen e organit më të madh të trupit tonë: lëkurës. Preferoni ushqimet bimore, veçanërisht nëse janë të freskëta, të pasura me vitaminë A dhe karotenoide, bishtajore dhe drithëra.

 

 

Burimi / https://www.proiezionidiborsa.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top