Mirëqenie

January 11, 2018 | 12:01

Stomaku bosh? Ushqimet që nuk do ju bëjnë të ndiheni fajtorë

Uria nuk është e lehtë për t’u përballuar, megjithatë mjafton të zgjidhni ushqimet e duhura. Zbuloni ushqimet që janë miq të dietës dhe humorit të mirë.

-Mos harroni kurrë karbohidratet! Buka integrale në mëngjes, me pak reçel, mundësisht të bërë vetë, do të ishte ideale për të nisur ditën.

Stomaku bosh?  Këtu janë ushqimet që nuk na bëjnë të ndihemi fajtorë

-Gjithashtu mjalti, një ushqim mjaft i çmuar, ia aftë për të rritur aktivitetin e trurit dhe nivelin e serotoninës, hormoni që rregullon lumturinë dhe mirëqënien.Përdoreni për të ëmbëlsuar çajin për shembull, sidomos atë të darkës.

Stomaku bosh?  Këtu janë ushqimet që nuk na bëjnë të ndihemi fajtorë

-Pijet vegjetale që mund të jenë mjaft të mira dhe për ata që kanë intolerancë ndaj laktozës. Janë perfekte pasi keni kaluar një ditë të gjatë të lodhshme. Pini lëngun e arrës së kokosit, bajameve, sojës, orizit apo tërshërës pasi janë perfekte. Ndjesia e stomakut bosh do ju largohet dhe ju ndihmon të flini më të qetë.

Stomaku bosh?  Këtu janë ushqimet që nuk na bëjnë të ndihemi fajtorë

-Tërshëra në një tas me qumësht në mëngjes janë mjaft të shijshme. Ato janë aleate të mirëqënies, pasi favorizojnë në mënyrë natyrale largimin e toksinave, normalizojnë florën e zorrëve dhe shtojnë në kohë ndjesinë e ngopjes.

Stomaku bosh?  Këtu janë ushqimet që nuk na bëjnë të ndihemi fajtorë

-Veza së fundmi po zë një vend kryesor në dieta. E pasur me proteina, vezët të ngopin pavarësisht se kanë shumë pak kalori, rreth 60 për një vezë. Mjaft e mirë për t’u konsumuar në mëngjes, ose me sallata.

Stomaku bosh?  Këtu janë ushqimet që nuk na bëjnë të ndihemi fajtorë

-Frutat e thata  të pasura me kripëra minerale, vitaminë E dhe yndyrna përmirësojnë aktivitetin e tretjes. Mirë dhe të çmuar, më mirë të bëni një stok të mirë!

Stomaku bosh?  Këtu janë ushqimet që nuk na bëjnë të ndihemi fajtorë

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com