FB

April 13, 2024 | 7:22

Test / A jam e dashuruar me shokun tim më të mirë?

 

Nuk jeni të sigurt nëse ajo që ndjeni për mikun tuaj më të mirë është një miqësi e thjeshtë apo diçka më shumë? Ju dilni bashkë, i telefononi shumë shpesh njëri-tjetrit, bëni shaka dhe flisni për gjëra serioze me të njëjtën natyrshmëri. Me pak fjalë, e juaja është shoqëria ideale. Gjithashtu ju qetëson, është gjithmonë aty, duke ju penguar të bëni gabime të tilla si, për shembull, rigrupimi ose qëndrimi miq me ish-in tuaj…

ciftilumtur

Po sikur të biesh në dashuri me shokun tënd më të mirë? Për të kuptuar më mirë ndjenjat tuaja, bëni këtë test, duke iu përgjigjur pyetjeve me vërtetësi.

 

1. Çfarë ju pëlqen më shumë tek miku juaj më i mirë?

a. Është i përmbajtur

b. Ai është i sjellshëm dhe i ndjeshëm dhe më kupton vërtet

c. Më bën të qesh

 

2. Nuk i aprovon vajzat me të cilat del miku juaj më i mirë?

a. Jo, nuk e di me kë del

b. Po, nuk janë të mira për të

c. Disa janë mira, disa absolutisht jo

 

3. I shmang takimet me miqtë tuaj për të kaluar më shumë kohë me shokun tënd më të mirë?

a. Po, më pëlqen kur jemi vetëm unë dhe ai

b. Ndonjëherë, por më pëlqen të rri me të gjithë

c. Jo saktësisht kështu. Më pëlqen të rri me miqtë e mi në përgjithësi

 

4. Të tjerët ju komentojnë se çfarë çifti i mrekullueshëm do të ishit?

a. Askush nuk ka thënë ndonjëherë diçka të tillë

b. Miqtë thonë se jemi mirë bashkë

c. Personat që na takojnë shpesh supozojnë se jemi çift

 

5. I mbani gjërat të fshehura?

a. Nuk mendoj se jam gjithmonë shumë e sinqertë për ndjenjat e mia

b. Jo, ne njihemi shumë mirë dhe nuk i fshehim asgjë njëri-tjetrit

c. Të gjithë kanë sekrete për t’i mbajtur për vete…

 

6. Jeni nervoze rreth tij?

a. Ndjehem në siklet kur nuk mund të mendoj ndonjë gjë të zgjuar apo qesharake për të thënë

b. Jo, jemi gjithmonë shumë mirë

c. Po, ndonjëherë jam

 

7. Keni tendencë të dukeni mirë edhe kur duhet të dilni me të?

a. Ai më njeh prej shumë kohësh sa nuk do të vinte re asgjë

b. Pse duhet ta bëj këtë?

c. Gjithmonë kaloj shumë kohë duke u grimuar, edhe nëse është vetëm për të bërë pazar

 

8. Çfarë lloj gjestesh shkëmbeni?

a. E përqafoj shpesh, për shumë arsye

b. Nëse është e përshtatshme, e përqafoj shpejt

c. Shpesh i hedh dorën supeve ose bëj sikur e godas në brinjë

 

9. Cila është gjëja juaj e preferuar që bëni së bashku?

a. Shikoni ndeshje futbolli me miqtë

b. Flisni për gjithçka: filma, këngë, vende të preferuara

c. Shikoni një film të përkulur në divan

 

10. Në cilat momente e gjeni veten duke menduar për të?

a. Kur dëgjoj një shaka të mirë dhe mezi pres t’ia tregoj

b. Mendoj shpesh për të, pothuajse në çdo rast

c. Ndoshta kur jam e humbur në mendime, në autobus ose në punë

 

11. Çfarë bëni kur ai nuk është aty?

a. Mendoj se çfarë do të bëjmë kur të takohemi përsëri

b. Dal me shokë të tjerë dhe ndoshta flasim edhe për të

c. Gjërat që bëj edhe kur ai është pranë

 

PROFILET

Më shumë A – Ndoshta jeni e dashuruar me shokun tuaj më të mirë

Vështirë të thuash: ndoshta je e dashuruar me shokun tënd më të mirë, por nuk mund të jesh e sigurt. Ndoshta ju duhet më shumë kohë për të kuptuar më mirë ndjenjat tuaja dhe të tij. Ose ndoshta duhet të merrni guximin dhe ta pyesni atë se çfarë mendon. Sigurisht që ju pëlqen shumë miku juaj më i mirë, por miqësitë e thella shpesh mund të ngatërrohen me dashuri. Shumë pak ndryshime, por ajo pak është vendimtare! Reflektoni me qetësi çdo shenjë dashurie prej tij, mos i nxitoni gjërat dhe mos u kapni nga ankthi: është ende dikush që të do dhe të pranon ashtu siç je. Dhe mbi të gjitha pyet veten: a është ai i duhuri, që ta bën zemrën të rrahë, si dhe të jesh një mike e madhe?

 

Më shumë B – Po, jeni e dashuruar me shokun tënd

Këtu… je e dashuruar me shokun tënd më të mirë! Tani jeni e dërrmuar dhe nëse doni ta çoni marrëdhënien tuaj në një nivel tjetër, përgatituni të rrëfeheni. Tregojini atij se si ndiheni, por përgatituni të pranoni të gjitha llojet e reagimeve: atë të mirën, zhgënjyesen dhe të keqen! Nëse ai duket i pasigurt, mos i bëni presion. Jini e sinqertë dhe e durueshme, diskutoni me të dhe sqaroni gjithçka me qetësi. Shumë lidhje të bukura dashurie nisin nga miqësitë e shkëlqyera.

 

Më shumë C – Nuk jeni e dashuruar me shokun tuaj më të mirë

Dashuria që të lidh ty dhe mikun tënd është miqësi e pastër. Ndoshta e thellë dhe e veçantë, aq ekskluzive sa mund të duket si dashuri dhe të bën të dyshosh. Mos u shqetëso, ju jeni dhe do të mbeteni miqtë më të mirë, duke ndarë gjërat që doni më shumë dhe duke u grindur, pa pësuar shumë dëme dhe duke u kthyer shpejt në normalitet. Nga ana juaj, ti e do dhe kujdesesh shumë për të, por nuk je xheloze, pasi fakti që je grua, nuk ju ka vënë në siklet apo nuk ju ka hedhur në situata të çuditshme.

 

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top