Teste

August 13, 2020 | 8:15

Test personaliteti / Kafsha që shihni së pari zbulon se si lidheni me botën

Një test personaliteti me shumë kafshë, secila prej të cilave zbulon diçka më shumë rreth nesh. Çfarë shihni më parë në këtë foto? Përgjigjuni pyetjes dhe do të zbuloni një anë të fshehur të karakterit tuaj.

Një sfidë e bukur: duhen vetëm disa minuta për ta bërë atë. Ndërsa përsërisim gjithmonë se testet nuk kanë një të vërtetë absolute, ato janë lojëra të thjeshta dhe duhet të merren si të tilla.

Cila është kafsha që shihni së pari?

 1. Zebra

Nëse kafsha e parë që keni parë është zebra, do të thotë që ju jeni një person qesharak dhe karizmatik. Ju jeni shumë aktiv dhe spontan dhe për këtë jeni në gjendje të përfshini njerëz. Me pak fjalë, ju jeni të shoqërueshëm  falë aftësive tuaja të komunikimit, por shpesh prireni të mërziteni. Ju duhet të ndryshoni që të ndjeheni gjithmonë në kreshtën e valës.

 1. Mace

Nëse keni parë macen së pari, ju jeni dikush që nuk ju pëlqen të folurit dhe në thelb dukeni të ndrojtur. Në të vërtetë preferoni të vëzhgoni dhe analizoni situatën përpara se të ndërhyni. Ju nuk ju intereson se çfarë mendojnë njerëzit përreth jush. Ju udhëhiqni jetën tuaj: ju jeni të pavarur dhe të vetë-mjaftueshëm.

 1. Rosë

Nëse keni parë rosën, ju jeni 100% optimist dhe absolutisht asgjë nuk mund t’ju bëjë të ndjeheni të rënë moralisht. Për ju gota nuk është gjysmë e mbushur ose gjysmë e zbrazët, por është gjithnjë e tejmbushur. Jeton çdo moment sikur të ishte i fundit dhe e shijon jetën. Ju kënaqeni kur eksploroni vende të reja, mësoni aftësi të reja dhe kurioziteti juaj nuk ka absolutisht asnjë kufi.

 1. Koalë

Nëse kafsha e parë që keni parë është koala, kjo do të thotë që ju jeni një person i qetë dhe i ndjeshëm. Ju nuk mërziteni kurrë, pavarësisht se çfarë ndodh: ju jeni të sjellshëm, të ndjeshëm, të kujdesshëm. Ju nuk ju pëlqejnë festat e mëdha, në vend të tyre ju preferoni një film të mirë ose një libër. Ju jeni vetëmohues, dini se si t’i ndihmoni të tjerët dhe nuk prisni asgjë në këmbim.

 1. Elefant

Nëse keni parë elefantin, do të thotë që jeni shumë të sinqertë dhe kujdeseni thellësisht për gjithçka rreth jush. Ju jeni besnikë, përgjegjës dhe familja dhe miqtë tuaj mund të mbështeten gjithmonë tek ju. Nëse kanë nevojë për ndihmë, ata e dinë që ju jeni atje, por jo vetëm për t’i dëgjuar, por edhe për të zgjidhur problemet!

 1. Ari

Nëse keni vënë re më parë ariun, jeni shumë logjik, konservator, tradicionalist dhe me vlera të shëndetshme. Ju jeni të qetë dhe të vëmendshëm, nuk ju pëlqejnë shoqëritë e zhurmshme ose vendet e mbushura me njerëz dhe gjithmonë kërkoni një harmoni. Ju jeni shumë të ndjeshëm, të zhytur në mendime dhe diplomatikë. Ju besoni në rregulla dhe vendimet e marra me nxitim nuk janë aspak stili juaj.

 1. Gjirafë

Nëse gjirafa është kafsha e parë që keni parë, ju jeni një person i shoqërueshëm dhe një nxitës i lindur tifozësh. Ju jeni shumë fleksibël dhe mund të përshtateni me çdo grup sepse ju pëlqen të flisni. Ju jeni gjithashtu shumë akomodues dhe me këmbë në tokë. Nuk ju pëlqen rutina dhe kjo është arsyeja pse ndërroni shpesh punë ose hobi.

 1. Derr

Nëse keni parë derrin së pari, ju jeni shumë të pavarur dhe punoni më mirë vetëm. Ju keni një mendje shumë të mprehtë, i kushtoni vëmendje detajeve, keni shumë kujtesë dhe aftësi të jashtëzakonshme analitike, gjëra që mund t’ju bëjnë shumë efikas në gjithçka që lidhet me çdo lloj hetimi. Edhe nëse nuk mund të quheni ekstrovert, shoqëroheni shumë mirë me njerëzit.

 1. Lepur

Nëse keni parë lepurin, jeni shumë krijues, plot energji dhe përshtateni shumë mirë. Kudo që shkoni, ju shkaktoni gjithmonë të qeshura dhe gëzim dhe të gjithë duan të jenë miku juaj. Ju nuk jeni aspak sipërfaqësorë, në fakt jeni shumë të kujdesshëm, empatikë dhe ju pëlqen t’i shihni njerëzit duke qeshur. Por ndonjëherë duhet që edhe të pushoni.

 1. Luan

Nëse keni parë luanin, ju jeni një udhëheqës i lindur. Ti di se si t’i bësh njerëzit që të ndjekin ty për të arritur një qëllim, por ndonjëherë mund të kesh një prirje për të qenë mbizotërues. Ju nuk keni frikë nga sfidat, jeni shumë konkurrues dhe keni aftësi të jashtëzakonshme strategjike.

 1. Buf

Nëse kafsha e parë që keni parë është bufi, ju jeni një person shumë analitik dhe i thellë. Ju pëlqen të ndiheni rehat, të keni gjithçka të organizuar mirë dhe në rregull sepse çdo situatë kaotike ju irriton. Ju jeni një perfeksionist dhe ndonjëherë prisni të njëjtën gjë nga të tjerët.

 

 

 

Burimi / https://www.greenme.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top