FB

August 2, 2021 | 8:50

Test personaliteti / Zgjidhni erzën tuaj të preferuar dhe zbuloni aspektet më të mira të karakterit tuaj

Sa të veçanta janë erëzat! Ato i japin shije gatimeve tona, por janë gjithashtu aleatë të vlefshëm për shëndetin falë vetive të tyre të panumërta të dobishme. Cilin preferoni mes specit djegës, qimnon, kardamomit, kanellës, kerrit dhe yllit anise?

Zgjidhni erzën që ju pëlqen më shumë dhe zbuloni disa kuriozitete për karakterin tuaj.

Spec djegës

“Mbreti i erëzave” krenohet me shumë veti të dobishme, pastron, stimulon metabolizmin dhe tretjen, nxit qarkullimin e gjakut dhe mban nën kontroll nivelet e sheqerit në gjak. Nëse keni zgjedhur specin djegës, asgjë nuk ju shpëton, ju jeni të zgjuar dhe të saktë, intuitivë dhe shumë energjikë. Ju keni një mendje të gjallë dhe të hapur, nuk mashtroheni lehtë.

Kerri

Kerri është në fakt një përzierje erëzash dhe një nga ato kryesore është shafrani i Indisë, i shoqëruar me xhenxhefil dhe piper të zi. Ndonjëherë përmban qimnon, kardamom dhe karafil, si dhe shafran. Me pak fjalë, një përzierje shumë e veçantë. Nëse e keni zgjedhur atë, ju jeni një person shumë krijues, gjithmonë keni një mijë ide që ju kalojnë nëpër kokë, nuk ndaloni kurrë, i përkushtoheni hobi të shumta dhe keni shumë pasione të ndryshme. Jeni të gjallë dhe shpërthyes.

Kardamom

Është erëza e tretë më e rrallë në botë, pas shafranit dhe vaniljes, e dobishme kundër inflamacionit të rrugëve të frymëmarrjes dhe për të stimuluar metabolizmin. Nëse keni zgjedhur kardamomin, jeni një person ekscentrik dhe origjinal, me idetë dhe mënyrat tuaja dalloheni gjithmonë nga të tjerët. Ju pëlqen të mahnitni njerëzit dhe ndonjëherë edhe t’i provokoni pak.

Qimnon

I pasur me hekur dhe antioksidantë, qimnon sipas mjekësisë tradicionale indiane, është një nga erëzat më të rëndësishme shëndetësore. Nëse e keni zgjedhur atë, ju jeni një person i ekuilibruar dhe me mençuri të lindur. Ju keni një forcë dhe vendosmëri të rrallë që nuk ju lejon të dekurajoheni nga rrethanat e pafavorshme. Ti kurrë nuk heq dorë.

Anise yll

Antioksidant, antifungal, i dobishëm për luftimin e viruseve dhe baktereve, anise yll konsiderohet një antibiotik autentik natyral. Ka një aromë karakteristike e cila është për shkak të përdorimit të tij në përgatitjen e likerëve dhe ëmbëlsirave. Nëse e keni zgjedhur atë, ju jeni një person i pazakontë, është e vështirë të kuptoheni menjëherë sepse personaliteti juaj është kompleks, pak misterioz dhe plot aspekte. Ata që nuk ju njohin kanë tendencë t’ju distancojnë, por të dashurit janë në gjendje të vlerësojnë dhe njohin vlerën tuaj të madhe.

Kanellë

Përmirëson kujtesën, ndihmon në luftimin e ftohjeve dhe dhimbjeve të fytit, rregullon sheqernat në gjak dhe krenohet me shumë veti të tjera të dobishme. Kanella me një shije të ëmbël dhe të athët është një erëz e veçantë dhe nëse e keni zgjedhur atë, ju jeni një person shumë inteligjent. Ju dëshironi të jepni gjithmonë më të mirën nga vetja, në gjithçka që bëni. E urreni sipërfaqësinë, vazhdimisht përditësoni veten, ju pëlqen të studioni dhe gjithmonë e mbani mendjen tuaj të stërvitur.

 

 

Burimi / https://www.greenme.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top