Mirëqenie

November 3, 2017 | 11:43

Ullinjtë kundër artritit, ju mbrojnë nga infeksionet

Konsumimi i ullinjve mund t’i sjellë organizimit tonë një sërë përfitimesh shëndetësore duke përfshirë aftësinë e tyre për t’u mbrojtur nga sëmundjet e zemrës, për të parandaluar kanceret e ndryshme, për të reduktuar inflamacionin dhe artritin dhe për të përmirësuar tretjen. Ato ndihmojnë për të zbutur reaksionet alergjike, për të përmirësuar qarkullimin e gjakut, për t’u mbrojtur kundër infeksioneve si edhe për të ulur presionin e gjakut.

ulliri

PËRMIRËSIMI I SHËNDETIT TË ZEMRËS

Sëmundjet e zemrës janë më të përhapurat në mbarë botën. Në këto kushte, njerëzit gjithmonë kërkojnë mënyra për të përmirë- suar shëndetin e zemrës dhe për të mbrojtur të gjithë faktorët që mund të kontribuojnë në arterosklerozën, sulmet në zemër, sëmundjet kardiovaskulare dhe goditjet. Ullinjtë posedojnë një yndyrë monounsaturated, quajtur acid oleik, i cili është i lidhur me parandalimin e sëmundjeve të zemrës. Vaji i ullinjve është vendi ku ky acid oleik është i vendosur dhe është përgjegjës për uljen e tensionit të gjakut, duke reduktuar shanset e komplikimeve kardiovaskulare dhe stresit. Për më tepër, ullinjtë janë të pasur me komponimet fenolike, të cilat zakonisht lidhen me parandalimin e kancerit, por gjithashtu shërbejnë në një qëllim madhor në mbrojtjen e zemrës. Përveç kësaj, i njëjti përbërës fenolik lehtë- son tensionin e enëve të gjakut dhe i zgjeron ato, si dhe rrit presionin e gjakut rreth trupit në një mënyrë të shëndetshme. Kjo siguron funksionimin e duhur dhe oksigjenimin e sistemeve të ndryshme të organeve.

PARANDALIMI I KANCERIT

Misteri rreth “shërimit të kancerit” mbetet një problem madhor në ditët e sotme. Ka shumë mënyra alternative për të trajtuar, ngadalësuar ose madje, parandaluar që kanceri të ndodhë. Para së gjithash, ullinjtë përmbajnë anthocyanins, të cilat janë të lidhura pozitivisht me parandalimin e kancerit si një antioksidant dhe një substancë anti-inflamator. Antioksidantët mbrojnë trupin kundër radikalëve të lirë, të cilët shndërrojnë qelizat e shëndetshme në kancerogjene. Duke shtuar sasinë e antioksidantëve, është mënyra më e mirë për të mbrojtur veten. Në mënyrë të jashtëzakonshme, ullinjtë kanë acid oleik, siç u përmend më herët, të cilat pengojnë disa receptorë të faktorit të rritjes, që shkaktojnë zhvillimin e kancerit të gjirit. Madje, edhe lëku ra e ullirit përmban moliblina, e cila ka qenë e lidhur me një vdekje të qelizave të programuara në qelizat e kancerit të zorrës së trashë.

ULJA E INFLAMACIONIT

Komponimet e ndryshme në ullinj funksionojnë jo vetëm si komponime antioksiduese, por edhe si anti-inflamatore. Këto zvogëlojnë inflamacionin nga trupi, i cili përfshin një reduktim të dhimbjes dhe acarimit në nyje, muskuj, lëndime dhe gjymtyrë të tjerë. Veçanërisht në aspektin e artritit dhe kushteve të tjera reumatike, ullinjtë mund të jenë një përfitim i madh dhe lehtësojnë dhimbjen.

PËRMIRËSON TRETJEN

Ullinjtë janë një burim i shëndoshë fibre, duke furnizuar gati 20% të kërkesave ditore për fibra në një filxhan të vetëm. Përmbajtja e lartë e fibrave siguron funksionimin e duhur të sistemit tuaj të tretjes, duke ju ndihmuar po ashtu të humbni peshë. Fibra, gjithashtu, rrit shëndetin e zemrës duke punuar për të eliminuar kolesterolin e tepërt në gjak.

TRAJTON ALERGJITË

Në lidhje me aktivitetet e tyre anti-inflamatore, ullinjtë mund të ndihmojnë për të zvogëluar intensitetin ose frekuencën e reaksioneve alergjike. Disa komponentë të ullinjve funksionojnë si antihistaminë duke bllokuar vendet e receptorëve për histaminat, të cilat shkaktojnë reaksione alergjike. Duke shtuar ullinj në dietën tuaj, ju mund të zvogëloni shenjat e alergjive sezonale, si dhe reagime të veçanta alergjike. Ky është një aspekt i fuqishëm dhe i dobishëm i ullinjve që shpesh anashkalohet.

PËRMIRËSON QARKULLIMIN

Ullinjtë janë një burim i pasur i hekurit dhe bakrit, dy komponentë thelbësorë për krijimin e qelizave të kuqe të gjakut. Pa këto dy minerale, numri i qelizave të kuqe të gjakut në trup, do të pakësohet, duke shkaktuar anemi. Anemia karakterizohet nga lodhje, dhimbje koke, mosfunksionimi njohës dhe rënia e përgjithshme e shëndetit dhe funksionalitetit të organeve.

EFEKTET ANËSORE TË ULLINJVE

Ullinjtë, në përgjithësi, janë një ushqim jashtëzakonisht i shëndetshëm. Megjithatë, ekzistojnë disa alergji sezonale të shoqëruara me pjalmin e ullirit, i cili nganjëherë mund të hyjë në ullinj, kështu që reaksionet alergjike nuk janë të padëgjuara./Panorama/

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com