Mirëqenie

October 7, 2020 | 8:20

Vjeshta, ja ushqimet e dobishme për të forcuar sistemin imunitar

Ne gjithmonë e identifikojmë ndryshimin e sezonit me ngarkesën e stresit fizik dhe mendor që sigurisht lidhet me uljen e temperaturës e cila ndonjëherë mund të shkaktojë gjithashtu dobësim të imunitetit. Në këtë moment hyn në lojë ushqimi. Në fakt, përmes disa ushqimeve, veçanërisht atyre të vjeshtës, ne jemi në gjendje të forcojmë sistemin tonë imunitar.

Ushqimet e dobishme për të forcuar sistemin imunitar

Për më tepër, nuk duhet të harrojmë se sporti ndihmon në forcimin e imunitetit për sa kohë që bëhet në mënyrë të ekuilibruar. Le të shohim të gjitha ushqimet e rekomanduara për të përfituar nga ndryshimi i sezonit.

Me siguri duhet t’u japim përparësi të gjitha ushqimeve të pasura me vitaminë C, e cila është e dobishme për të mbrojtur nga oksidimi të gjitha qelizat dhe gjithashtu arrin të promovojë thithjen e hekurit duke forcuar mbrojtjen tonë imune. Ushqimet e pasura me vitaminë C nuk janë vetëm frutat agrume, por edhe kivi dhe shega tipike të sezonit të vjeshtës. Gjithashtu midis erëzave kemi ushqime shumë të çmuara të pasura me vitaminë C, midis këtyre specat e kuq djegës, xhenxhefili dhe sigurisht shafrani i Indisë me të cilat është e mundur të krijoni gatime vërtet të shijshme.

Dy elementë shumë të rëndësishëm për të forcuar sistemin tonë imunitar në ndryshimin sezonal janë sigurisht squfuri dhe beta-karoteni, ky i fundit arrin të zhvillojë një sistem imunitar shumë më aktiv dhe më të fuqishëm. Sigurisht që e gjejmë tek patatet e ëmbla, por gjithashtu e gjejmë edhe tek hurmat dhe kungujt.

Squfuri me përfitime të çmuara

Sa i përket squfurit, ne kemi ushqime që e përmbajnë të tilla si hudhrat dhe qepët. Squfuri është në gjendje të luftojë shfaqjen e baktereve brenda trupit tonë. Rëndësia e të gjitha atyre ushqimeve që kanë një sasi të lartë të probiotikëve dhe prebiotikëve nuk duhet të nënvlerësohet, pasi këto janë në gjendje të përmirësojnë tranzitin e zorrëve të nxisin rritjen, dhe janë jashtëzakonisht ushqyese për trupin.

Ndër ushqimet e pasura me probiotikë dhe prebiotikë sigurisht që kemi shumë lloje të kosit, kefir, tempeh, me prebiotikë kemi qepë, presh, hudhër, tërshërë, sojë, angjinare.

Zinku dhe seleni

Dy substanca të tilla si seleni dhe zinku janë gjithashtu shumë të rëndësishme, kryesisht të përfshira në një ushqim shumë të shijshëm që janë kërpudhat. Këto dy substanca thelbësore për të aktivizuar qelizat e bardha të gjakut gjenden edhe në peshk, mish, drithëra, bishtajore, të gjitha frutat e thata, vezë.

Portokalli i kuq burim i vitaminës C

Së fundmi, midis ushqimeve super të dobishme për të përmirësuar dhe stimuluar mbrojtjen tonë imune, ne sigurisht që gjejmë portokallet e kuqe, me një përqendrim shumë të lartë të vitaminës C dhe të shkëlqyera për parandalimin e sëmundjeve sezonale.

Shega së bashku me kungullin janë simboli i vjeshtës dhe kanë një aftësi të lartë mbrojtëse. Ato përmbajnë shumë sasi antioksidantësh si flavonoide, alkaloide dhe vitamina A, B dhe C. Shega është një frut diuretik, anti-inflamator por edhe dezinfektues.

Si erëza sigurisht që kemi kerri, shafranin e Indisë dhe xhenxhefil, të treja forcojnë sistemin imunitar. Së fundmi, midis peshqve blu gjejmë sardelet, të pasura me vitaminë D, ata mund të na mbrojnë gjithashtu nga infeksionet e frymëmarrjes.

 

 

Burimi / https://www.chedonna.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top