FB

November 30, 2021 | 13:43

Xhenxhefili, aleati perfekt për tretjen dhe qëndrimin në formë

Me dimrin pranë dhe kur temperaturat bien, dëshira për të hyrë në kuzhinë rritet; megjithatë, nëse sezoni i ftohtë ka filluar të testojë sistemin tonë imunitar dhe drekat e darkat gjatë festave po dëmtojnë siluetën tonë, ne mund t’i drejtohemi xhenxhefilit. I përkryer për një çaj freskues bimor ose si një përbërës për gatime me pak aromë ekzotike, ai është një aleat i vërtetë i mirëqenies në çdo kohë të vitit.

Xhenxhefili i freskët ka një formë shumë të veçantë: ai shfaqet si një zhardhok i çrregullt dhe i përdredhur me ngjyrë kafe të çelur dhe me tul të verdhë limoni; mund të blihet kudo, është i shijshëm në versionin e ëmbëlsuar dhe në kuzhinë përdoret në mënyrë ideale edhe si erëz.

Xhenxhefili, pikërisht për aromën e tij dhe vetitë terapeutike është i njohur prej shekujsh.

I përkryer për tretje: xhenxhefili stimulon enzimat tretëse, duke nxitur mirëqenien e sistemit tretës dhe zorrëve. I shkëlqyeshëm për të luftuar të përzierat, mund të konsumohet lehtësisht gjatë udhëtimit duke përtypur copa xhenxhefili të tharë ose të ëmbëlsuar. Përveç kthimit të stomakut në vend, ai do të jetë i përsosur si një mjet natyral për të thyer urinë ose për të lehtësuar kollën.

I shkëlqyer si detoksifikues: xhenxhefili do të jetë i përsosur për të rivendosur trupin tonë në linjë pas teprimeve të festave, sepse nxit pastrimin. Për të kulluar lëngjet e tepërta dhe për të lehtësuar eliminimin e toksinave, mjafton të ziejmë ujin në të cilin do të shtojmë disa feta xhenxhefil, një lugë gjelle mjaltë dhe lëng limoni të freskët. Kjo pije e nxehtë ka një aromë të shijshme, ideale për dezinfektimin e zgavrës me gojë dhe gjithashtu ofron lehtësim nga dhimbjet e fytit.

Mik i siluetës: jo vetëm për vetitë tretëse, xhenxhefili mund të mburret edhe me aftësinë për të na bërë të ndihemi të ngopur dhe të kënaqur. I aftë për të aktivizuar metabolizmin, ai lufton urinë nervore dhe nxit ndjenjën e ngopjes. Gjithashtu në këtë rast mund të zgjedhim midis produktit të freskët ose të tharë, në formë pluhuri, për të përgatitur çajra të shijshëm bimor, të shkëlqyer për t’u ngrohur kur i ftohti bëhet shumë intensiv.

Aleat i bukurisë: xhenxhefilit i atribuohen edhe vetitë dobësuese dhe anticelulit. Në fakt ai ka aftësinë për të riaktivizuar dhe përmirësuar qarkullimin, duke përmirësuar disa gjendje të ënjtjes së lokalizuar dhe për të nxitur termogjenezën, një proces metabolik i aftë për të prodhuar nxehtësi duke ndihmuar në djegien e yndyrës. Xhenxhefili mund të përdoret gjithashtu për të bërë maska flokësh: duke përzier një lugë gjelle xhenxhefil të freskët të grirë me një vaj bajame, aplikohet në flokë për të rigjallëruar qarkullimin e gjakut në lëkurën e kokës dhe për të rregulluar prodhimin e sebumit në rast zbokthi dhe floku të yndyrshëm.

Bashkëpunëtor i mirëqenies: xhenxhefili ka veti antiseptike dhe antibakteriale, stimulon rigjenerimin e indeve dhe lufton urthin. Në rast të dhimbjeve të muskujve dhe atyre reumatizmale, vaji esencial i xhenxhefilit është një aleat i vlefshëm.

Protagonist në kuzhinë: xhenxhefili mbetet një erëz shumë e shijshme dhe perfekte për ata që e duan traditën e Krishtlindjeve.

 

 

Burimi / https://www.tgcom24.mediaset.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top