Këshilla & Arsye

September 15, 2020 | 8:06

Zgjoheni gjithmonë të lodhur, ja mjetet që ju ndihmojnë të pushoni mirë

Zgjoheni të lodhur në mëngjes? Ky është një fenomen që u ndodh shumë njerëzve dhe nuk shqetëson vetëm ata që nuk flenë 8 orët e zakonshme. Në fakt, mund të ndodhë që edhe ata që flenë herët dhe flenë mjaftueshëm zgjohen me të njëjtin problem. Çfarë ndikon në këtë gjë?

Pasi kemi vërtetuar se çrregullimi nuk buron nga një problem shëndetësor, ne zbulojmë disa mjete shërimi, por mbi të gjitha zakone të mira për të pushuar mirë.

Gjithnjë e më shumë njerëz po përballen me këtë problem. Sidoqoftë, ka nga ata që flenë sa duhet dhe nuk është e mundur të shpjegohet pse e ndiejnë këtë çrregullim. Le të shohim arsyet dhe mjetet juridike të mundshme.

1.Përveç numrit të orëve është e rëndësishme edhe të flesh në mënyrën e duhur. Në fakt, trupi ynë është si një makinë dhe ndjek ritme. Nëse ne shkojmë për të fjetur në 22:00 çdo natë dhe zgjohemi në 6 të mëngjesit dhe pastaj papritmas ndryshojmë kohën, do të duhet të rregullohemi. Në fakt, trupi i mësuar të ndjekë disa modele do të ndihet i hutuar. Pra, përveç numrit të orëve është gjithashtu e rëndësishme të mbash të njëjtat orare.

2.Ne mund të vuajmë nga çrregullime të lidhura me gjumin si apnea e gjumit, një sëmundje që shkakton ndalimin e frymëmarrjes gjatë gjumit duke rezultuar në pushim të dobët. Apo ngërçet e natës, por edhe sindroma e këmbëve të shqetësuara. Në të gjitha këto raste është mirë të konsultoheni me një specialist.

3.Konsumoni ushqimin e duhur. Kjo sigurisht që do të na ndihmojë të kemi një gjumë më të qetë. Në darkë është mirë të hani vakte të lehta në mënyrë që të mos keni probleme me tretjen. Këshillohet gjithashtu që të mos shkoni në shtrat sapo të keni mbaruar së ngrëni, por të prisni të paktën një ose dy orë në mënyrë që të lejoni trupin ta tretë ushqimin para se të shkoni në shtrat. Për më tepër, kur zgjohemi mund të zgjedhim ushqime që ofrojnë energjinë e duhur. Bukë dhe reçel, drithëra dhe fruta të thata ndihmojnë trupin që të riaktivizohet. Ne gjithashtu duhet të konsumojmë ushqime të pasura me magnez dhe kalium, pasi janë të dobishme për të luftuar lodhjen dhe gjumin.

4.Shmangni kafenë pasdite vonë dhe në mbrëmje. Në fakt, ata që pinë kafe shumë afër gjumit vuajnë më shpesh nga çrregullimet e gjumit. Me pak fjalë, nëse nuk doni të promovoni pagjumësi, shmangeni atë në kohë të caktuara.

5.E njëjta gjë vlen edhe për alkoolin. Nuk ju lejon të flini mirë. Edhe pse pijet alkoolike shkaktojnë përgjumje, ato nuk lejojnë një gjumë të thellë. Kjo gjithashtu ndodh ndonjëherë me disa ilaçe qetësuese.

6.Shmangia e përdorimit të celularëve dhe tabletave para gjumit është një zgjidhje e shkëlqyeshme. Drita që buron nga këto pajisje ndryshon nivelet e melatoninës, hormonit që rregullon ciklet e gjum-zgjimit. Më mirë zgjidhni të lexoni një libër të mirë që sigurisht do të promovojë gjumin.

7.Ushtrohuni rregullisht, por shmangeni atë në mbrëmje vonë. Të luash vazhdimisht sporte edhe nëse mund të duket kundërintuitive, është e dobishme për të luftuar lodhjen në mëngjes pasi përcakton mirëmbajtjen e niveleve të qëndrueshme të hormoneve.

8.Mund të mendojmë të vendosim disa bimë në dhomën e gjumit që do të jenë të dobishme dhe pastrojnë cilësinë e ajrit, por edhe për të luftuar stresin dhe pagjumësinë.

 

Burimi / https://www.chedonna.it/

 

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top