Mirëqenie

May 12, 2020 | 8:04

10 ushqimet që mbrojnë sistemin imunitar

Ushqimi i mirë është përgjithësisht i nevojshëm për të mbajtur efikas sistemin tonë imunitar. Disa ushqime, në të vërtetë, përmbajnë lëndë ushqyese (vitamina, minerale dhe substanca të tjera) që ndihmojnë në mbajtjen e sistemit imunitar në gjendje të mirë, forcimin e tij dhe duke e bërë atë më rezistent ndaj patogjenëve siç janë viruset dhe bakteret.

Më poshtë ju tregojmë 10 ushqimet që mund të forcojnë në mënyrë sistemin imunitar.

Agrumet. Vitamina C që ato përmbajnë është kritike kur bëhet fjalë për luftimin e infeksioneve. Është një vitaminë thelbësore që duhet të merret nga jashtë. Limoni, portokalli, mandarina, ju jeni të lirë të zgjidhni atë që ju dëshironi.

Specat e kuq. Ato janë gjithashtu të rëndësishme për shëndetin e sistemit imunitar dhe për të njëjtën arsye si agrumet: ato gjithashtu përmbajnë vitaminë C. Por specat përmbajnë gjithashtu sasi të konsiderueshme beta-carotene, e cila është thelbësore për lëkurën e shëndetshme.

Hudhër. Mund të ulë presionin e gjakut dhe të parandalojë trashjen e arterieve. Por jo vetëm kaq: përbërësi i saj aktiv, allicina, ndihmon në forcimin e sistemit imunitar.

Brokoli. Brokoli është një minierë e substancave të dobishme: ato përmbajnë vitamina A, C dhe E, por edhe antioksidantë dhe fibra.

Xhenxhefil. Anti-inflamator dhe i dobishëm kundër dhimbjes së fytit ose dhimbjeve të nyjeve, xhenxhefili përmban xhinxherol, një përbërës që ruan efikasitetin e sistemit imunitar.

Spinaq. Ai është i pasur me vitaminë C, antioksidantë dhe beta karoten, të cilat mbështesin sistemin imunitar në luftën kundër infeksioneve.

Kos. Kosi gjithashtu stimulon sistemin imunitar dhe është më mirë që të jetë natyral dhe pa sheqer.

Shafrani i Indisë. Kjo erëz ka efikasitet anti-inflamator, e cila gjithashtu ndihmon në rritjen e mbrojtjes imune.

Bajamet. Ato janë të pasura me vitaminë E, e cila ndihmon në forcimin e sistemit imunitar.

Çaj jeshil. Është veçanërisht i pasur me flavonoide, substanca antioksiduese që ndihmojnë në efikasitetin e mirë të sistemit imunitar.

 

 

Burimi / https://www.pianetadonne.blog/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com