Mirëqenie

April 13, 2018 | 9:55

20 simptomat e papritura të kancerit që nuk duhen anashkaluar

Janë afro 1.7 milionë raste të reja të kancerit që diagnostikohen çdo vit vetëm në Shtetet e Bashkuara. Pavarësisht se shumë njerëz ndjekin protokollet bazë të jetesës së shëndetshme që minimizojnë rrezikun e tyre, si stërvitja e rregullt, ngrënia përmes një diete të ekuilibruar dhe lënia mënjanë e duhanit, ekzistojnë forma të panumërta të kancerit që nuk mund të pengohen nga ndryshimet e jetesës.

Ajo që mbetet më shqetësuese është fakti se shumë simptoma të kancerit kalojnë pa u vënë re derisa përhapen në të gjithë trupin. Ajo që mendon se është një lëndim ushtrimor, simptomë ftohjeje ose një problem i vogël dermatologjik mund të jetë diçka më serioze që fshihet poshtë sipërfaqes. Lajm i mirë është se kur arrini t’i shikoni këto simptoma të habitshme të kancerit, rritni shanset për të jetuar një jetë të gjatë e të shëndetshme.

Këto janë simptomat që nuk duhen anashkaluar:

 1. Humbje e pashpjegueshme peshe
 2. Lodhje e tepruar
 3. Anemi
 4. Mpirje e tepërt
 5. Djersitje natën
 6. Fryrje
 7. Një gungë në fyt
 8. Zmadhim të nyjave limfatike
 9. Ënjtje e fytyrës
 10. Ndryshime të shikimit
 11. Mungesë të vetëpërmbajtjes
 12. Shenja në lëkurë
 13. Vështirësi në gëlltitje
 14. Dhimbje në fund të brinjëve
 15. Një kokërr në sqetull
 16. Skuqje në lëkurë
 17. Dhimbje kockore
 18. Kriza të ndryshme
 19. Kollitje e vazhdueshme
 20. Ndryshime në ngjyrën e lëkurës

Përgatiti: Brikela Daci | Burimi / https://www.msn.com

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com