FB

February 19, 2021 | 8:20

3 këshillat më të mira për shëndetin e zemrës

Shëndeti i zemrës duhet të jetë një përparësi gjatë gjithë vitit, për këtë ekspertët kanë dhënë tre këshilla të cilat nuk duhen anashkaluar asnjëherë:

  1. Hani më shumë fruta dhe perime.

Kjo këshillë sigurisht që nuk është e re, por gjithsesi vazhdon. Ndërsa shumica e dietave janë të përqendruara në marrjen e ushqimeve, kirurgu Garth Davis thotë se ka të bëjë me atë që duhet të shtojmë në pjatat tona.

“Unë mendoj se [dieta më e shëndetshme është] e rëndë në perime, fruta dhe niseshte”, tha Davis. Ushqyerja në këtë mënyrë e ndihmoi Davis-in të ulte kolesterolin dhe rrezikun e përgjithshëm për zhvillimin e sëmundjeve të zemrës.

Për të shtuar më shumë ngopje në këto pjata me bazë bimore, Davis përfshin proteina dhe fara të mbushura me fibra dhe bishtajore, arra, dhe madje edhe bukë në dietën e tij.

Kjo nuk do të thotë që disa ushqime me bazë shtazore nuk mund të jenë të shëndetshme për zemrën ose që të gjithë duhet të ndjekin një dietë vegane me bazë bimore. Në fakt, peshqit yndyror janë një burim i mirë i acideve yndyrore omega-3, të cilat janë treguar të kenë efekte kardioprotektive. Davis thjesht pohon se mish-ngrënësit, peshkatarët dhe veganët mund të përfitojnë nga shtimi i më shumë frutave dhe perimeve me lëndë ushqyese në dietat e tyre ditore.

  1. Kaloni kohë duke medituar ose duke u lutur.

Sipas psikiatrit Daniel Amen, shëndeti i zemrës dhe shëndeti mendor janë më të lidhur sesa njerëzit mund të mendojnë. “Në fakt, njerëzit me depresion, ankth, çrregullim bipolar dhe skizofreni kanë më shumë të ngjarë të zhvillojnë sëmundje kardiovaskulare, madje edhe në mosha të reja”, shkroi Amen.

Duhet kuptuar se kujdesi për zemrat tona shkon përtej dietës dhe stërvitjes, kërkohet që ne t’i kushtojmë vëmendje dhe kujdes serioz shëndetit tonë mendor. Një mënyrë për ta bërë këtë është duke medituar ose duke u lutur për 10 deri në 20 minuta çdo ditë, sugjeron Amen. “Në vitin 2017, Shoqata Amerikane e Zemrës sugjeroi që” meditimi mund të konsiderohet si një mënyrë për uljen e rrezikut kardiovaskular”, citoi ai.

  1. Promovoni qarkullimin e mirë.

Zemra është përgjegjëse për pompimin e gjakut dhe oksigjenit në të gjithë trupin, i njohur gjithashtu si qarkullim. Ndërsa ky proces natyral mund të duket përtej kontrollit tonë, ka zgjedhje të ndryshme të mënyrës së jetesës që mund të rrisin qarkullimin e shëndetshëm të gjakut.

“Rritja e rrjedhës së gjakut mund t’ju ndihmojë të ndjeheni të energjishëm dhe të rrisni performancën fizike dhe mendore dhe joga mund të jetë një mjet i thjeshtë, efektiv për rritjen e qarkullimit tuaj”, tha mësuesja e yogës Claire Grieve. Ju gjithashtu mund të shtriheni në shpinë me këmbët lart në mur. Kjo lëvizje, e cila ndihmon rrjedhën e gjakut në drejtim të kundërt, është veçanërisht e dobishme pas një dite të gjatë ulur ose në këmbë.

 

 

 

Burimi / https://www.mindbodygreen.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top