Marrëdhënie

January 13, 2018 | 8:00

5 kuriozitete që duhet të dini për seksin

A mendoni se dini gjithçka për seksin? Epo, për sa të mund të jeni të informuar, shkenca gjithmonë rezervon surpriza dhe seksualiteti (mashkull dhe femër) është gjithmonë një aventurë e re. Nga madhësitë e tij apo asaj e deri te orgazma, nëpërmjet praktikës së autoerotizmit dhe disa reflektimeve të pabotuara. Prandaj, për një seksualitet të kënaqshëm, ia vlen të studiojmë …

Edhe ai shtiret për orgazmën

Duke supozuar se ekzistojnë lloje të ndryshme të orgazmës dhe se nuk është me të vërtetë arritja e orgazmës ajo që përcakton shkallën e kënaqësisë seksuale globale, është mirë të dihet se edhe meshkujt shtiren. Jo vetëm gratë në shtrat shtiren sikur arrijnë kënaqësi me rënkime.

Sipas një sondazhi të kohëve të fundit në SHBA, në fakt, deri 31% e meshkujve të intervistuar thanë se kishin bërë një orgazmë të rreme të paktën një herë. Edhe meshkujt, kur simulojnë, e bëjnë që të mos zhgënjejnë partnerin, të mos e bëjnë atë të mendojë se nuk është mjaft tërheqës ose se ka një problem seksual.

Por pse njeriu arrin dhe shtiret për orgazmën? Duke përjashtuar problemet fizike dhe funksionale, arsyet mund të qëndrojnë te ankthi apo stresi si dhe performanca: studimi spazmologjik i orgazmës si “njësi matëse” e seksit (dhe, rrjedhimisht, e çiftit) dhe frika për ejakulimin e shpejtë, mund të çojnë në bllokimin e kënaqësisë në këtë kuptim.

Seksi kuron dhe pakëson dhimbjet

Të kryesh marrëdhënie seksuale kur ke dhimbje koke apo ethe? Nuk është aspak një ide e keqe. Prandaj, justifikimi i migrenës nuk do të qëndronte. Të bërit dashuri, në fakt, do të nxiste si qetësimin, po aq dhe përmirësimin e simptomave. Kënaqësia dhe orgazma janë analgjetikët e vërtetë natyrorë, pasi ato stimulojnë prodhimin e oksitocinës dhe endorfinës.

Për më tepër, duket se marrëdhëniet seksuale në baza të rregullta (të paktën një herë në javë) mund t’i ndihmojnë gratë me një cikël të çrregullt, të gjejnë ritmin e humbur, duke favorizuar rikthimin e kushteve optimale të ciklit menstrual dhe kohën e ovulacionit.

Kur është momenti i duhur?

Kur është më mirë të bësh seks për të arritur kënaqësinë maksimale? Disa studime shkencore këshillojnë të mos bërit dashuri menjëherë pas ngrënies, veçanërisht nëse është një vakt i bollshëm. Në fakt, procesi i tretjes tërheq gjakun në stomak dhe “e zbret” atë në organet e tjera, duke e bërë më të vështirë ereksionin.

Në vend të kësaj, duket se koha më e mirë për të bërë seks është menjëherë pas sportit, pavarësisht nëse jeni stërvitur në palestër ose në një garë.

Së fundi, si mund ta harrojmë dashurinë me D të madhe? Seksi mes të dashurve do të ishte shumë më emocionues dhe më i kënaqshëm se seksi i orientuar. Pra, romanca dhe dashuria bëhen të nxehta, më të nxehta se një natë me një të huaj apo një partner të rastit.

Madhësia i takon edhe asaj

Jo vetëm madhësia e penisit, por tani edhe shkenca e thellon çështjen e dimensioneve “femërore”. Në fakt, madhësia e klitorisit dhe pozicionimi i tij, kanë një ndikim të dukshëm në kënaqësinë dhe arritjen e orgazmës.

Klitorisi është një trup erektiv, i pajisur me ndërprerje të shumta nervore (prej nga ndodh kënaqësia seksuale), me një kapuç dhe një gulçim (ashtu si penisi). Por klitorisi është i brendshëm dhe mund të shohim vetëm një pjesë të saj. Klitorisi gjithashtu mund të ketë një masë nga 10 cm në gjatësi dhe 6 në gjerësi.

Fraktura e penisit nuk është një legjendë

A mund të thyhet penisi? Mesa duket po, dhe quhet “frakturë e penisit”. Nuk bëhet fjalë për një lloj legjende metropolitane: edhe se penisi është një organ i përshtatshëm, mund të ndodhë që të thyhet për shkak të një këputje të papritur të cavernosa corpora gjatë ereksionit. Kjo është një gjendje shumë e dhimbshme dhe jo aq e rrallë.

Për më tepër, mund të flitet edhe për papajtueshmërinë midis organeve seksuale të meshkujve dhe femrave. Pra jo vetëm papajtueshmërinë e karakterit, por edhe në seks. Megjithëse organet seksuale janë të gjithanshme dhe “modeluar” sipas rastit, ka mospërputhje reale të madhësisë dhe formës midis burrave dhe grave, të rralla, por të afta për të bërë seks gati të pamundur dhe shumë të dhimbshëm.

Përgatiti Orjona Tresa / Burimi donnamoderna.it

 

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com