Mirëqenie

May 18, 2020 | 9:31

5 përdorimet terapeutike të livandës

Livando është një bimë aromatike që ofron shumë veti kozmetike, kulinarie dhe medicinale. Karakteristikat e tij shëruese, qetësuese dhe antiseptike e bëjnë atë shumë të dobishme në parandalimin dhe trajtimin e shumë sëmundjeve.

Shëruese, qetësuese dhe antiseptike, livando mund të përdoret për të trajtuar fshikëzat e lëkurës, prerjet e vogla, djegien nga dielli dhe plagët sipërfaqësore. Çaji bimor i livandos, nëse lihet të ftohet, gjithashtu mund të aplikohet në lëkurë për të trajtuar kafshimet e insekteve.

Livando është gjithashtu analgjezike dhe anti-inflamatore, kjo është arsyeja pse mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve të muskujve dhe nyjeve. Aroma e livandës ka veti relaksuese dhe është shumë e efektshme në zbutjen e lodhjes, stresit dhe pagjumësinë.

Përveç që është qetësuese dhe anti-inflamatore, livandoja është gjithashtu antispasmodic, një pronë që e shndërron atë në një ilaç ideal për dhimbje koke dhe dhimbje barku. Një nga përfitimet e tij më të njohura është aftësia e tij për të vepruar si një mbrojtës ndaj parazitëve te kokës. Duke aplikuar çajin bimor livando direkt në flokë për disa ditë rresht, është e mundur të eliminohen parazitët e bezdisshëm.

 

 

Burimi / https://www.rimedio-naturale.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com