Këshilla & Arsye

October 6, 2020 | 10:25

5 shenjat që dërgon trupi juaj kur zemra nuk funksionon mirë

Kontrolloni më poshtë se cilat janë këto shenja dhe kushtojuni vëmendje të madhe, nëse ato shfaqen, pa ndonjë arsye të dukshme.

  1. Lodhja

Ka shumë shkaqe të lodhjes, duke filluar nga një rutinë intensive dhe e lodhshme, te stresi, disa ilaçe, deri te problemet shëndetësore. Sidoqoftë, mund të jetë gjithashtu një tregues i problemeve të zemrës ose sëmundjes së arterieve koronare, kur është vazhdimisht e pranishme në trupin tonë.

  1. Dhimbje shkaqet e së cilës nuk janë të lidhura me probleme të tjera

Kur vuajmë nga sëmundja e arterieve koronare, rrjedha e gjakut në muskulin e zemrës ndërpritet dhe kjo bën që zemra jonë të ndiejë dhimbje të forta. Sidoqoftë, nuk ndihet domosdoshmërisht në gjoks, mund të arrijë shpinën, krahët, shpatullat, barkun dhe nofullën tonë. Nëse dhimbjet në këto vende shkaktohen nga stërvitja dhe zhduken kur pushojmë, mund të jenë një shenjë e sëmundjes së zemrës.

  1. Gulçim

Është e qartë se gulçimi mund të shoqërohet me shumë probleme të tjera në trupin tonë, duke përfshirë mungesën e aktivitetit fizik. Sidoqoftë, nuk duhet të jemi kaq të shpejtë për ta shoqëruar atë me diçka të thjeshtë. Nëse, kur bëni aktivitete të vogla fizike dhe nuk jeni në gjendje të mbusheni me frymë, ka mundësi që diçka të mos shkojë mirë me zemrën tuaj.

  1. Ënjtje në këmbë ose kyçe

Sipas artikullit të Harvardit, ënjtja në kyç ose këmbë që paloset brenda kur shtypet mund të jetë një shenjë e problemeve të zemrës. Për më tepër, ato mund të tregojnë probleme të veshkave, problemeve të mëlçisë, konsumit të ushqimeve shumë të kripura, qakullimit jo të mjaftueshëm të gjakut në këmbë ose efekte anësore të ilaçeve të caktuara, veçanërisht bllokuesve të kanaleve të kalciumit.

  1. Rrahjet e zemrës

Rrahjet e çrregullta ose shumë të shpejta të zemrës në shumicën e rasteve janë të padëmshme dhe nxiten nga dehidrimi dhe ankthi. Sidoqoftë, në raste të tjera, ato mund të tregojnë gjithashtu se zemra jonë nuk është në gjendjen më të mirë. Nëse keni rrahje të shpeshta, shikoni me kujdes se sa shpesh ndodhin ato dhe gjithashtu se çfarë po bëni kur i ndjeni ato. Nëse ato ndodhin në momente të qeta, të tilla si kur shikoni televizion, duhet të flisni me mjekun tuaj.

Të gjitha shenjat e renditura këtu mund të jenë treguese të problemeve të zemrës ose të lidhen me kushte të tjera shëndetësore. Prandaj, nëse po përjetoni ndonjë prej tyre konsultohuni me mjekun tuaj.

 

 

Burimi / https://italiafeed.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top