FB

August 1, 2022 | 9:35

6 mënyra kaq të thjeshta për t’u ushqyer shëndetshëm në shtëpi

Dilema e darkës e së hënës në mbrëmje: Ju po shtoni të gjitha paratë që keni shpenzuar për ushqim gjatë fundjavës dhe po mendoni: “Unë duhet të gatuaj vërtet sonte”. Por kjo do të kërkojë blerje ushqimore dhe pastrim. Dhe ju jeni të uritur tani…

Përgatitja e vaktit

Kur jemi të uritur, priremi të marrim vendime që mund të mos përputhen me qëllimet tona shëndetësore ose financiare. Pra, kur merrni kohë për të përgatitur vakte të shumta për javën, po i jepni vetes një rrjet sigurie për t’u rikthyer kur jeni me nxitim dhe greva urie.

Ndërtoni një rezervuar në frigorifer

Mbushja e ngrirësit tuaj me ushqime ushqyese sigurisht që do t’ju shpëtojë nga spërkatja kaq joshëse e marrjes jashtë natës vonë. Për shembull, mund të blini veçmas brokoli të ngrirë, karkaleca dhe oriz të gatuar paraprakisht, etj.

Merrni parasysh proteinat me bazë bimore

Nëse po përpiqeni të gatuani një vakt të ekuilibruar pa konsumuar mish ose peshk, provoni një proteinë vegjetariane si tofu, tempeh, fasule ose bishtajore, tha dietologia dhe kontribuesja e shëndetit në CNN, Lisa Drayer.

Bëhuni kreativ në kuzhinë

Disa nga ushqimet më të përballueshme mund të përmbajnë edhe më shumë lëndë ushqyese. Për shembull, 1 paund patate e ëmbël kushton rreth një dollar, dhe është e mbushur me fibra, vitamina, minerale dhe antioksidantë. Një kërkim i shpejtë në internet do t’ju japë dhjetëra mënyra për t’u bërë krijues me këto miniera ushqyese ari.

Smoothies

Një nga mënyrat më të lehta dhe më të lira për të futur në dietën tuaj një rostiçeri ose vakt të shijshëm me lëndë ushqyese është me smoothie. Duke përdorur përbërësit e duhur, mund të krijoni një vakt të plotë brenda pak minutash.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi edition.cnn.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top