Këshilla & Arsye

October 17, 2020 | 8:02

7 këshilla për të përballuar frikën nga kanceri

“Doja një fund perfekt. Tani kam mësuar, në rrugën e vështirë, që disa poezi nuk rimojnë dhe disa histori nuk kanë një fillim, mes dhe fund të qartë. Jeta ka të bëjë me të mos diturit, të duhet të ndryshosh, të shfrytëzosh momentin dhe ta shfrytëzosh sa më mirë, pa ditur se çfarë do të ndodhë më pas. Dykuptimësi e shijshme.” – Gilda Radner

Në fillim të këtij viti, unë isha duke biseduar me shoqen time të dashur e cila kohët e fundit ishte diagnostikuar me kancer dhe frika e saj më të mëdha ishte të mos dinte se çfarë do të ndodhte më pas. Megjithëse nuk kam pasur kancer, unë kam pasur anëtarë të familjes që e kanë pasur atë dhe sëmundje të tjera, si dhe situata të tjera jetësore ku nuk dinim se çfarë do të ndodhte më pas.

Mbaj mend që i tregova mikes time atë që u them shumë klientëve të mi të trainimit kur ata luftojnë me të panjohurën. Nuk ka garanci në asnjë nga jetët tona. Çdo gjë mund të ndryshojë për mirë (ose padyshim ndryshe) në një moment. Por, ekziston një perceptim që ne kemi disi kontroll mbi jetën tonë kur jemi plotësisht të shëndetshëm, të punësuar ose të martuar. Siç e dimë të gjithë, nuk është kështu.

Pra, nëse jeni duke luftuar kancerin ose po mbështesni dikë që ka kancer dhe po përjetoni shumë nga të panjohurat në pritje të trajtimit, kirurgjisë, apo edhe një skanimi, unë ju ftoj të provoni një ose të gjitha metodat e mëposhtme për të ndihmuar veten ose dike që vuan nga frika dhe stresi i të mos diturit:

Përqendrohuni në momentin e tanishëm

Një vit më parë, isha në spital pas një aksidenti ku mjekët më thanë se isha me fat që isha gjallë. Mendja ime do të shqetësohej nëse do të kisha pësuar dëmtime të përhershme në trup. Por, vazhdoja të pyesja veten “çfarë është e vërtetë në këtë moment?” Dhe, ishte se unë isha gjallë dhe po merrja ndihmë.

Shikoni për bekim

Ndërsa isha në spital, unë po përjetoja shumë situata të reja dhe të pakëndshme për t’u shëruar. Ishte një makinë që fillimisht kishte një tingull të çuditshëm, gati irritues. Por, unë pranova nevojën për të, dhe papritmas e gjeta tingullin meditues dhe relaksues.

Pyesni njerëzit për mbështetje

Të dashurit tuaj janë të dëshpëruar që të jenë në gjendje të bëjnë diçka për t’ju ndihmuar të ndiheni më mirë në një situatë ku askush nuk ndihet i kontrolluar. Kur kam kërkuar ndihmë në momentet e mia më të errëta, unë mund të shihja miqtë dhe familjen të ndriçohej me mundësinë për të qenë në shërbim.

Rindërtoni të menduarit tuaj

Thuhet se frika dhe eksitimi burojnë nga e njëjta ndjenjë, por frika është pritja e një rezultati negativ ndërsa eksitimi është pritja e një rezultati pozitiv. Pra, përfitoni nga fakti që situata juaj aktuale është e njohur dhe zgjidhni të përqendroheni në rezultatin më të mirë të mundshëm.

Fuqizoni veten

Gjatë kohërave kur ndiej se kam pak kontroll, bëj një listë të asaj që në të vërtetë mund të kontrolloj dhe asaj që nuk mundem. Pastaj, gris listën “nuk mund të kontrolloj” dhe punoj në listën e gjërave që mund të bëj për të bërë një ndryshim në jetën time edhe nëse është vetëm një hap i vogël drejt ngrënies së ushqimit të shëndetshëm ose gjumit për t’u bërë më i shëndetshëm.

Shkruani në një Gazetë

Gazetari mund të ndihmojë në pastrimin e mendjeve tona dhe t’i bëjë mendimet dhe ndjenjat tona më reale dhe të prekshme. Megjithëse kjo mund të tingëllojë e frikshme, mund t’ju ndihmojë të përpunoni dhe rregulloni emocionet tuaja, në mënyrë që të mund të ecni përpara dhe të ndjeheni më të kontrolluar kundrejt mbingarkesës me frikë dhe ankth.

Krijoni një listë të aktiviteteve që ju bëjnë të ndjeheni mirë

Mendoni për aktivitete ose rituale që ju bëjnë të ndiheni mirë: të jeni në natyrë, të pini një filxhan të preferuar çaji, të dëgjoni muzikë motivuese. Shkruajini këto aktivitete në copa të veçanta letre dhe vendosini në një kavanoz. Kurdoherë që keni nevojë të zhvendoseni nga një moment i frikshëm / i shqetësuar, zgjidhni njërën nga këto aktivitete për ta shijuar. Ju mund të krijoni diçka të re me atë që normalisht do të ishte një moment i dhimbshëm.

Edhe pse nuk ka siguri se çfarë do të ndodhë në jetë, shpresojmë që disa nga këto sugjerime mund t’ju lënë me një gjendje shpirtërore më të relaksuar dhe t’ju ofrojnë një farë rehatie gjatë gjithë udhëtimit tuaj.

 

Burimi / https://www.itsbecauselove.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top