FB

June 15, 2022 | 10:30

8 këshilla për gjumin pas një dite të mbingarkuar

Duket sikur sa herë që shikoni televizorin kohët e fundit ka diçka të keqe në botë. Pavarësisht nëse këto janë përditësime në lidhje me pandeminë, fotot masive, brutalitetin e policisë, seancat gjyqësore, të famshëm që promovojnë sjellje të çrregullimeve të të ngrënit, të gjitha këto tema mund të ndikojnë në mirëqenien tuaj. Mund të duket vetëshpjeguese se nëse gjëra të këqija po ndodhin në lajme, atëherë gjumi juaj mund ta vuajë këtë.

Së pari, përjashtoni kushtet e tjera shëndetësore

Ndërsa gjërat e këqija që ndodhin rreth jush dhe në lajme mund të ndikojnë në gjumin tuaj, mund të ketë edhe kushte themelore mjekësore që do të dëshironi t’i përjashtoni së pari.

Zgjohuni në të njëjtën kohë çdo ditë

Casey rekomandoi zhvillimin e një rutine të qëndrueshme gjumi për të mbajtur ritmin tuaj cirkadian në rrugën e duhur.

Praktikoni zakone realiste që mund të ndihmojnë në uljen e stresit

Kur gjëra të këqija po ndodhin rreth nesh, kjo mund të rrisë simptomat e ankthit dhe t’ju mbajë zgjuar gjatë natës.

Mos e përdorni shtratin për asgjë tjetër përveç gjumit dhe seksit

Nëse jeni duke punuar nga shtëpia ose duke parë televizor në shtratin tuaj, është koha për të ndryshuar vendndodhjen. Provoni të uleni në divan, në tryezën e kuzhinës ose në një kafene.

Fikni njoftimet e telefonit tuaj një orë para gjumit

Është e natyrshme të dëshironi të qëndroni të informuar. Akordimi i plotë mund të vijë gjithashtu me grupin e vet të betejave të fajit ose shëndetit mendor. Megjithatë, truri juaj nuk është menduar të thithë këtë informacion shumë traumatik.

Lëvizni trupin tuaj gjatë ditës

Ushtrimi është i rëndësishëm për shëndetin e përgjithshëm dhe gjithashtu mund t’ju ndihmojë të flini. Ju nuk keni nevojë të bëni një rutinë të fortë fitnesi për të përfituar prej saj – do të mjaftojnë ecja, vallëzimi, vrapimi, hula hooping, etj.

Bëni një bilanc të asaj që po hani, pini ose merrni menjëherë para gjumit

Ju gjithashtu mund të zvogëloni shanset tuaja për të fjetur një gjumë të mirë gjatë natës nga ajo që vendosni në trupin tuaj, si ushqimi ose ilaçet, kështu që është një ide e mirë t’i vlerësoni ato.

Mos qëndroni në shtrat nëse nuk mund të flini

Ju mund të mendoni se shtrirja në shtrat do t’ju ndihmojë të bini në gjumë, por në fakt do të bëjë të kundërtën.

 

 

Përgatiti S.P / Burimi www.huffpost.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top