Marrëdhënie

January 6, 2021 | 8:10

8 mënyra për të qenë një partner më i mirë në vitin e ri

Viti i kaluar na ka sfiduar në shumë mënyra dhe sforcimi që është vënë në marrëdhëniet tona nuk mund të injorohet. Midis stresit të rritjes së rasteve të COVID-19, të dashurve të sëmurë, punës së humbur, luftës financiare, izolimit shoqëror dhe punës e mësimit nga shtëpia, shumë çifte po ndihen të mbingarkuar, të shqetësuar ose të shkëputur.

Atëherë, si mund t’i ndryshoni gjërat në vitin e ri? Ndërsa shumë nga këto forca të jashtme janë jashtë kontrollit tonë, ju keni fuqinë për të bërë disa ndryshime brenda marrëdhënies tuaj. Ne i kërkuam terapistëve të ndajnë disa nga gjërat e vogla që mund të bëjnë një ndryshim të madh.

Ja se si mund të jeni një partner më i mirë gjatë këtij viti të ri.

  1. Pyesni partnerin tuaj se cilat gjeste do t’i bënin ata të ndihen më të dashur.

Është e rëndësishme të dini se cila është gjuha e dashurisë së partnerit tuaj. Por është edhe më mirë të njohësh gjeste të veçanta të dashurisë që tregojnë më shumë për ta, veçanërisht sepse preferencat e tyre mund të evoluojnë me kalimin e kohës. Për shembull, gjuha e dashurisë së të dashurit tuaj mund të jetë veprim shërbimi, por këto ditë, ai mund ta vlerësojë ndihmën për detyra të caktuara më shumë se të tjerët.

“Flisni me partnerin tuaj për mënyra më të hijshme se si të dy ndiheni të dashur dhe të kujdesshëm”, tha psikoterapistja Denver Brittany Bouffard. “Ndoshta më shumë sesa veprimi i partnerit tuaj për të larë enët, ju ndiheni veçanërisht të lehtësuar nëse ata telefonuan kompaninë e internetit për të kundërshtuar një faturë – ose një detyrë tjetër të cilës i trembeni. Sigurisht, partneri juaj nuk duhet të ndalojë së ndihmuari me pjatat, por është mirë të dini më specifikisht atë që vlerësoni më shumë. ”

Bëni një listë të akteve të dashurisë që do t’i donit më shumë dhe ndajini ato me njëri-tjetrin.

  1. Pastaj filloni të bëni gjërat e asaj liste për partnerin tuaj.

“Ndoshta po sigurohet që dera të jetë e mbyllur ose macet të jenë futur brenda”, tha Winifred Reilly, një terapist martese dhe familjare në Berkeley, California. “Apo ndoshta mban shënim se sa ka mbetur para se të mbaroni.” Mos harroni se edhe gjestet e përditshme në dukje të vogla mund të bëjnë shumë. “Një ditë më parë i solla burrit tim një filxhan çaj dhe e vendosa në heshtje në tavolinë ndërsa ai ishte duke punuar”, tha Reilly. “Ai më tha më vonë se ishte pjesa më e mirë e ditës së tij.”

  1. Bëni atë që thoni se do të bëni

Sigurisht, ne të gjithë e lëshojmë topin herë pas here, por përpjekja për të qenë më të besueshëm është thelbësore. Nëse thoni se do t’i telefononi kur të jeni rrugës për në shtëpi, sigurohuni që të telefononi. Nëse premtoni se do të merrni më shumë ushqim për qenin, bëjeni atë.

“Të qenit i qëndrueshëm dhe të bësh atë që thua shkon shumë larg,” tha terapistja e martesës dhe familjes Anabel Basulto. “Përdorni teknologjinë në avantazhin tuaj duke vendosur një kujtesë ose alarm. Ose përdorni FaceTime, Zoom ose mesazhe, pasi të gjitha janë mënyra të mira për t’u lidhur gjatë kohërave të ngarkuara. Ju e keni dëgjuar thënien ‘veprimet flasin më shumë se fjalët.’ Kjo është e vërtetë kur bëhet fjalë për marrëdhëniet”.

  1. Gjeni kohë për t’u kujdesur për veten

Nuk ka asgjë egoiste në lidhje me kujdesin për veten. Gjetja e kohës për të bërë çfarëdo aktiviteti restaurues për ju – telefonata e një shoku, shëtitja, leximi i një libri apo thjesht qëndrimi në heshtje – do t’ju ndihmojë të sillni versionin më të mirë të vetes në marrëdhënie.

“Nëse nuk përmbushim kërkesat e vetes është e pamundur të jemi të pranishëm, të durueshëm dhe t’u japim partnerëve tanë”, tha psikologia e New York City Melissa Robinson-Brown.

  1. Lërini gjërat e vogla

“Nëse ka pasur ndonjëherë një kohë për të njohur ndryshimin midis sendeve të vogla dhe gjërave të mëdha, ajo është tani”, tha Reilly. “A e shihni partnerin tuaj veçanërisht irritues? Nuk jeni e vetmja. Të jetosh, siç janë shumë prej nesh, në kontaktet 24/7 mund të jetë pak. Çdo sirtar kuzhine që mbetet hapur, çdo filxhan kafeje i lënë në banak ose xhaketë e lënë në një karrige mund të duket si një 10 kur është vërtet një 2.” Pyete veten nëse kjo ankesë ia vlen të përpunohet. Nëse nuk është kështu, mbyllni sytë, merrni frymë thellë dhe përpiquni të vazhdoni përpara.

Mbani mend: Shanset janë, që partneri juaj i gjen disa nga zakonet tuaja më pak të bezdisshme. “Pra, mosbërja e një çështje problem do të krijojë një ton më të ëmbël, gjë që është diçka për të cilën me siguri kemi të gjithë nevojë,” shtoi Reilly.

  1. Fikni televizorin dhe ndonjëherë telefonin tuaj

Ju mund të keni kaluar më shumë kohë nën të njëjtën çati këtë vit që shkoi. Kjo nuk do të thotë se keni regjistruar më shumë kohë cilësore. Ndoshta ju uleni çdo mbrëmje së bashku në divan për orë të tëra ndërsa shikoni Netflix, lëvizni pa mend në telefonët tuaj ose përgjigjeni me e-mail në laptop – por rrallë bëni një moment të qetë për tu lidhur. Herë pas here largimi nga këto shpërqendrime dixhitale do t’ju lejojë të jeni më të akorduar me njëri-tjetrin.

“Krijoni më shumë kohë për të pyetur vërtet si po shkon partneri juaj,” tha Bouffard. “Kini kujdes shpejtësinë përmes lëvizjeve. Fikni televizorin dhe hiqni telefonat tuaj. Nëse nuk jeni i sigurt se çfarë të thoni, ka shumë lojëra për biseda fillestare dhe libra për çiftet. Thjesht fokusohuni mjaftueshëm për të ndihmuar njëri-tjetrin të ndihen të parë dhe të dëgjuar.”

  1. Praktikohuni të jeni një dëgjues më i mirë

Ndonjëherë kur partneri juaj flet, mendja juaj është diku tjetër. Po mendoni për diçka që duhet të bëni për punën ose atë porosi që duhet të vraponi. Ndoshta ju jeni duke formuluar përgjigjen tuaj për çfarëdo që ata janë duke thënë ose duke u përpjekur të gjeni një zgjidhje për problemin e tyre kur gjithçka që ata vërtetë duan është një vesh dëgjues.

“Një nga gjërat më të vlefshme që mund të bëni për partnerin tuaj është t’i tregoni se e keni dëgjuar vërtetë atë që ata kishin për të thënë”, vuri në dukje Robinson-Brown. “Kjo vjen jo vetëm nga qëndrimi i pranishëm në moment dhe nga dëgjimi vërtetë i asaj që personi ka thënë – përkundrejt ndërtimit të kundërshtimit tuaj ose kalimi në modalitetin e zgjidhjes së problemeve – por gjithashtu nga përsëritja dhe reflektimi i asaj që keni dëgjuar për të siguruar mirëkuptim të vërtetë.”

  1. Thuaj më shumë “faleminderit” dhe jo vetëm përmes tekstit

Ju të dy mund të keni zakon të shkëmbeni falënderime të shpeshta me disa zemra emoji mbi tekst, por sa jeni të mirë ta thoni personalisht? Apo kur është hera e fundit që i keni shkruar partnerit tuaj një shënim të shkurtër që shpreh vlerësimin tuaj për gjithçka që ata bëjnë?

“Provoni [duke thënë “faleminderit”] në mënyrën jo-teknologjike, edhe nëse duhen 20 sekonda shtesë për të kapur një stilolaps, ose thoni” Të dua “në sytë e partnerit tuaj me një përqafim”, sugjeroi Bouffard. “Teknologjia është një ruajtës i shkëlqyeshëm i kohës, por jo një lidhës i fortë.”

“Të dy ju duke bërë një përpjekje për ta thënë atë më shpesh personalisht mund të bëni një ndryshim të lumtur,” shtoi Bouffard.

 

 

Burimi / https://www.huffpost.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top