Këshilla & Arsye

January 6, 2021 | 8:05

Vit i ri, jetë e re, ja se si ta filloni 2021-in në mënyrën më të mirë të mundshme

Megjithëse rritemi një vit, ne kemi shumë gjëra për të qenë krenarë: ndërgjegjësimi më i madh për veten dhe aftësia për të pranuar veten ashtu siç jemi vërtetë. Pas një viti shumë të rëndë, qëllimi ynë i parë do të jetë ta duam pak më shumë njëri-tjetrin, të ndihemi më të bukur dhe të falim disa gabime.

Më poshtë jepet një listë e vogël e shumë përparësive që mund të ofrojë mosha.

Moda: pas një moshe të caktuar, ndjekja e modës është e dobishme deri në një pikë të caktuar. Vetëm duke ndjekur trendet e modës, përpiqemi të rrisim pikat tona të forta, edhe nëse format janë më të buta dhe shfaqen disa rrudha. Prandaj veshjet janë të afta të na bëjnë të ndihemi të qetë dhe në harmoni me veten tonë, si dhe të japin një majë hijeshie shtesë.

Qëndroni të informuar: eliksiri i vërtetë që nuk na bën të plakemi është të qëndruarit i informuar dhe mbajtja gjallë e kuriozitetit. Stimulimi, studimi i gjuhëve të reja, leximi dhe ngacmimi i aktivitetit të trurit është thelbësor për ta mbajtur trurin të ri. Libra, filma, lojëra për të luajtur me fëmijët krijimtari falas dhe stimulim i imagjinatës: eksplorimi i interesave të reja duhet të jenë të domosdoshme.

Jepini vlerë përvojës: të gabosh është njerëzore, por falë përvojës jemi në gjendje të përmirësohemi. Nuk ka më ndjenja faji: përkundrazi të kuptuarit se si të kapërcejmë vështirësitë dhe t’i vlerësojmë ato do të jetë shumë e rëndësishme për të përmirësuar aftësinë tonë për të vlerësuar dhe për të bërë zgjedhjet më të përshtatshme.

Qëndroni aktiv: aktiviteti fizik është i rëndësishëm, për trupin dhe mendjen. Njëzet minuta në ditë për një shëtitje janë të mjaftueshme për të luftuar humorin e keq, për të tonifikuar muskujt dhe për të oksigjenuar trupin. Çdo rast do të jetë i përsosur për t’u ushtruar pak, edhe në shtëpi: mendje e shëndoshë në trup të shëndoshë nuk është thjesht një thënie.

Jini të bukur: kremrat, ilaçet që bëjnë mrekulli, dieta të të gjitha llojeve: ne kemi provuar pothuajse gjithçka, por në thelb kemi mësuar se të dish të ndihesh mirë në lëkurën tënde është para së gjithash një mënyrë për të qenë. Ne përqendrohemi në ushqyerjen e shëndetshme dhe një mënyrë jetese të saktë, por nuk e lëmë pas dore kujdesin ndaj lëkurës dhe mbi të gjitha asnjëherë nuk neglizhojmë krijimin e hapësirave vetëm për ne.

Dashuria para së gjithash: me kalimin e kohës kemi mësuar se nuk ka dashuri kur nuk shprehim nevojat tona më intime dhe autentike. Zgjidhja e mirë për këtë vit është të mësojmë t’u tregojmë të tjerëve, por mbi të gjitha vetes, atë që dëshirojmë vërtet: ne mund të fillojmë të takojmë njerëz që mund të rrisin lumturinë dhe mirëqenien tonë.

Sharmi dhe sensualiteti: e dimë se kur bëhet fjalë për pamjen ajo përmirëson vetëdijen për veten dhe aftësinë për t’u përqendruar në hijeshi. Me kalimin e kohës, ne jemi më pak të përqendruar në të meta dhe ndjehemi më të lirë për të eksperimentuar, madje edhe në sferën më intime. Të mësosh të lësh pa faj do të jetë një arritje: nuk kemi nga çfarë të kemi frikë.

Gatimi: sa më të vjetër të bëhemi, aq më shumë jemi në gjendje të kujdesemi për veten. Gatimi është thelbësor për ne, edhe nëse jemi vetëm në shtëpi. Të kesh një pjatë të këndshme për drekë ose darkë është shpërblyese dhe na bën të ndjehemi të përkëdhelur. Fjala kryesore është të eksperimentosh: ne duhet t’i japim hapësirë krijimtarisë në kuzhinë, rezultatet do të na befasojnë.

Mos harroni humorin e mirë: edhe në periudhën e Covid-19 mëngjesi më i mirë është të zgjoheni me entuziazëm dhe një dëshirë të madhe për të punuar. Fatkeqësisht, me pandeminë nuk është gjithmonë e lehtë, por e qeshura e bën jetën më të lehtë dhe ndihmon për të menaxhuar më mirë vështirësitë. Një buzëqeshje e bukur edhe para pasqyrës do të na bëjë më empatë dhe të gëzuar: familja do t’ju falënderojë.

Lini gjurmën tuaj: ndani me bujari ekzistencën, pa harruar para së gjithash dashuritë e familjes, por edhe të miqve, fëmijëve dhe të gjithë atyre që na transmetojnë ndjenja pozitive, të cilët me praninë e tyre e bëjnë jetën tonë të ngrohtë dhe të qetë, pasi është e rëndësishme të mbajmë zemrën tonë të ngrohtë.

 

 

Burimi / https://www.tgcom24.mediaset.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top