Këshilla & Arsye

November 16, 2020 | 9:57

9 këshillat e specialistëve që ju ndihmojnë të rrisni lumturinë

Kur mendoni për atë që dëshironi në jetë – qoftë paratë, fama, dashuria, suksesi, udhëtimet – ajo merrni në fund të fundit është lumturia. Të gjithë duam të jemi të lumtur, puna e shkëlqyeshme, i dashuri i përsosur dhe pushimet e ëndrrave janë vetëm një mjet për të arritur atje.

Ajo që do t’ju tregojë ndonjë njeri i famshëm, manjati i pasur i biznesit ose një mik në një marrëdhënie në dukje të përsosur, është se “një gjë” që keni menduar se keni nevojë për t’ju bërë të lumtur, sjell vetëm një moment që zbehet. Çfarë duhet për të gjetur lumturinë brenda vetes dhe në jetën tonë të përditshme, edhe kur gjërat nuk janë aq të përsosura sa në Instagram. Fatmirësisht, këto sekrete mund të zbulohen nga shkenca.

Shkenca e lumturisë

Neuroshkencëtarët kalojnë gjithë karrierën e tyre duke u përpjekur të kuptojnë më mirë trurin e njeriut, qendrën e kontrollit të çdo mendimi, lëvizjeje dhe ndjenje. Është theksuar gjithnjë e më shumë studimi i depresionit dhe si t’i ndihmojmë njerëzit të jenë më të lumtur. Duke studiuar qendrat e shpërblimit të trurit tonë, neuroshkencëtarët kanë gjetur disa sjellje të vogla, në dukje të parëndësishme, të cilat mund ta bëjnë trurin tuaj të jetë më i lumtur.

  1. Flisni për problemet dhe ndjenjat tuaja.

Të flasësh për atë që të trishton, shqetëson, streson ose tremb me dikë tjetër, qofshin ata një mik, anëtar i familjes, ose profesionist, na ndihmon të zgjidhim problemet tona dhe i bën ato të duken pak më të vogla. Ky akt i thjeshtë çliron serotoninën në trurin tuaj, një neurotransmetues që ju ndihmon të ndiheni më pozitiv dhe konstruktiv. Ndiheni sikur keni më shumë kontroll mbi situatën tuaj, në vend që të ndjeheni të pafuqishëm dhe të dëshpëruar, ndiheni të fuqishëm dhe të gatshëm për ta trajtuar atë ballë për ballë.

  1. Zgjidh problemet një nga një.

Kjo shkon së bashku me artikullin më lartë: Truri juaj kërkon vazhdimisht zgjidhje për çdo problem dhe gjithçka që ju shqetëson. Kushdo që ka kaluar një natë duke qëndruar zgjuar duke u shqetësuar nëse duhet të heqin dorë nga puna ose jo, çfarë t’i marrin motrës së tyre për ditëlindje. Ky ndërtim i problemeve i bën ato të duken mbizotëruese dhe madje edhe më të pazgjidhshëm.

Zgjidhja është këtu (pasi ta keni biseduar me dikë) çdo problem një nga një. Sa herë që merrni një vendim të suksesshëm, truri juaj shpërblen veten me neurotransmetues që qetësojnë sistemin limbik (përgjegjës për mendimin dhe emocionet më të larta) dhe ju lë me një pamje dhe qëndrim më pozitiv. Këshillat tona? Filloni me problemet e vogla dhe vazhdoni deri në çështjet më të mëdha.

  1. Thuaj “faleminderit” më shpesh.

Njerëzit që kanë më shumë mirënjohje janë më të lumtur. Sa herë që ju thoni faleminderit, kjo ju bën të përqendroheni në aspektet pozitive të jetës tuaj. Këto kujtime pozitive dhe të lumtura shkaktojnë prodhimin e serotoninës në trurin tuaj, i cili siç e dimë ndihmon për të zëvendësuar ankthin dhe nervozizmin me gëzim dhe optimizëm. Mirënjohja dhe vlerësimi çdo ditë i gjesteve të vogla dhe fitoreve ju ndihmojnë të krijoni një këndvështrim më pozitiv për jetën tuaj të përditshme.

  1. Mësoni diçka të re çdo ditë.

Sa herë që mësoni diçka të re, ajo ndryshon trurin tuaj. Përvetësimi i njohurive të reja shkakton një përshtatje të përhershme në një mjedis që ndryshon. Ndërsa truri juaj ndryshon dhe zhvillohet, ai shpërblen vetveten, këtë herë me një tjetër dopaminë kimike, neurotransmetuesin e lumtur. Ky është kimikati që lirohet kur ju vjen ushqimi, kur bëni seks, madje edhe sa herë që merrni një mesazh. Mësimi i vazhdueshëm jo vetëm që do t’ju sigurojë një kuptim më të madh të botës përreth jush, por gjithashtu do t’ju bëjë të ndiheni të lumtur dhe të realizuar.

  1. Jepni shumë përqafime.

Njerëzit janë një specie e prekshme dhe prekja fizike është jashtëzakonisht e rëndësishme për mirëqenien tonë. Kjo mund të vërehet vetëm duke parë progresin e foshnjave në NICU të cilëve u jepet pak kohë shtesë për përqafim. Prekja dhe përqafimi janë aq të rëndësishme sa që truri ynë e percepton këtë mungesë të lidhjes fizike në të njëjtën mënyrë si percepton dhimbjen e vërtetë, fizike. Nëse ndiheni keq, pranoni një përqafim të madh dhe të ngrohtë, ai shpesh mund të thotë më shumë se një mijë fjalë të mundshme.

  1. Merrni pak diell.

Një diell i vogël shkon shumë larg për të rritur ndjenjat e lumturisë, në shumë mënyra:

Vitamina D: E njohur edhe si rrezet e diellit ose vitamina e lumturisë luan një rol të rëndësishëm në prodhimin e serotoninës, e cila siç e dimë ju ndihmon të ndiheni më të lumtur. Mënyra kryesore për të marrë vitaminën D është duke e sintetizuar atë në lëkurën tonë nga rrezet e diellit.

Dritë e ndritshme në sytë tuaj: Drita e ndritshme në sy rrit gjithashtu aktivitetin e serotoninës në trurin tuaj. Drita e diellit është mënyra më e mirë për ta marrë këtë, pasi pavarësisht nga ajo që mund të mendoni, intensiteti i dritës në një ditë me diell është rreth njëqind herë më i lartë se drita e ambientit në zyrën tuaj.

Nëse ndiheni të dëshpëruar, të stresuar ose të shqetësuar, dilni për disa minuta në natyrë dhe thithni disa rreze përmes lëkurës ose syve, në mënyrë që të ndiheni më të relaksuar.

  1. Lëvizni.

Megjithëse stërvitja është e mirë për shumë arsye të ndryshme, teknikisht ajo është një stresuese në trupin tuaj. Kur të përfundoni periudhën tuaj të stërvitjes, truri juaj goditet me endorfinë, kimikate që kanë një efekt të ngjashëm me opiatet në trurin tuaj. Endorfina ka aftësinë për të lehtësuar dhimbjen, për të rritur humorin tuaj dhe për t’u ndier mirë në përgjithësi. Pavarësisht nëse bashkoheni me një ekip sportiv, ose shkoni për një shëtitje të shpejtë në pushimin tuaj të drekës, lirimi fizik që vjen me ushtrime mund t’ju ndihmojë të ndiheni të arrirë, të lehtësoni ankthin, të jeni më të lumtur dhe të keni një qëndrim më pozitiv.

  1. Flini mirë.

Kur nuk flini mirë ose mjaftueshëm, ju lodheni mendërisht dhe fizikisht dhe nivelet e hormonit të stresit, kortizolit, bëhen gjithnjë e më të larta. Pagjumësia dhe depresioni shkojnë dorë për dore, shpesh duke u shndërruar në një problem masiv. Ju jeni të stresuar, kështu që keni probleme me gjumin, jeni të lodhur gjatë gjithë ditës, kështu që keni probleme me përqendrimin dhe kryerjen e gjërave, gjë që rrit nivelet tuaja të stresit dhe cikli vazhdon. Fatmirësisht, ka shumë gjëra që mund të bëni për të filluar të flini më mirë, përfshirë yoga, bimë specifike, suplemente dhe shumë mënyra natyrore për të përmirësuar gjumin.

  1. Përqendrohuni në kujtimet pozitive dhe ngjarjet e ardhshme.

Duke menduar përsëri për kujtimet e lumtura, për shembull udhëtimin argëtues në kampe që keni bërë fundjavën e kaluar ose gjënë e bukur që shoku juaj ju ka thënë, si dhe duke pritur me padurim për gjërat e mira që do të vijnë, të tilla si ditëlindja juaj, mund të rrisë serotoninën. Duke kujtuar gjërat e mira që tashmë ju kanë ndodhur dhe duke parashikuar gjërat e mira që do të vijnë do t’ju ndihmojë të ndiheni më pozitivë për jetën tuaj në tërësi.

 

Burimi / https://theheartysoul.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top