Në fokus

November 16, 2020 | 11:39

A është dhimbja e kokës një simptomë e hershme e koronavirusit?

Coronavirus është përhapur në të gjithë globin, me valët e dyta dhe bllokimet e zbatuara për të ndaluar përhapjen e virusit.  COVID-19 përhapet përmes pikave në ajër të cilat nxirren jashtë kur një person i infektuar kollitet, teshtin ose flet. Këto pika mund të bien në sipërfaqe ose drejtpërdrejt në njerëz dhe nëse një person prek fytyrën pasi i ka marrë këto pika ato mund të hyjnë në trup përmes gojës, hundës dhe madje edhe syve.

Meqenëse koronavirusi është një virus i ri, shkencëtarët kanë punuar për të kuptuar se si përhapet dhe si të vaksinohen kundër tij.  Ndërkohë që ai vazhdon të përhapet ndërsa një vaksinë është ende duke u zhvilluar, mbajtja e maskave, larja e duarve dhe distancimi social janë mënyrat kryesore për të shmangur kapjen ose përhapjen e sëmundjes. Simptomat e COVID-19 janë përshkruar si ato të grip-it, por cilat janë simptomat e hershme?

A është dhimbja e kokës një simptomë e hershme e koronavirusit?

Simptomat e koronavirusit ndryshojnë nga personi në person dhe mund të jenë më të rënda tek disa njerëz. Në përgjithësi, simptomat e zakonshme janë përshkruar si të ngjashme me gripin, me ethe, kollë dhe gulçim.

Sidoqoftë, Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) ka përditësuar listën zyrtare të simptomave, duke përfshirë ethe, dhimbje koke, dhimbje fyti, dhimbje muskulore dhe humbje të shijes ose nuhatjes. Organizata ndryshoi gjithashtu simptomën e gulçimit në “vështirësi në frymëmarrje”.

Kjo do të thotë që lista e plotë e simptomave të CDC për COVID-19 është:

 • Ethe
 • Kollitja
 • Gulçim ose vështirësi në frymëmarrje
 • Të dridhura
 • Dhimbje muskulore
 • Dhimbje koke
 • Dhimbje fyti
 • Humbje e shijes ose nuhatjes

CDC shpjegoi se çdo simptomë mund të shfaqet diku nga dy deri në 14 ditë pas ekspozimit ndaj virusit. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se simptomat më të zakonshme të COVID-19 janë ethet, kolla e thatë dhe lodhja.

Në faqen e internetit të OBSH-së thuhet: “Disa pacientë mund të kenë dhimbje, bllokim të hundës, dhimbje fyti ose diarre. Këto simptoma janë zakonisht të lehta dhe fillojnë gradualisht. Disa njerëz infektohen por kanë simptoma shumë të lehta”.

Si ta trajtoni koronavirusin në shtëpi

Nëse vuani nga simptoma të lehta të koronavirusit, NHS ju këshillon të qëndroni në shtëpi dhe të veproni si më poshtë:

 • pushoni shumë dhe flini
 • pini shumë ujë për të shmangur dehidratimin

merrni paracetamol ose ibuprofen për të ulur temperaturën

Kërkoni ndihmë nga shërbimi mjekësor vetëm nëse:

 • ju mendoni se nuk mund të përballoni simptomat tuaja në shtëpi
 • simptomat tuaja përkeqësohen dhe nuk jeni të sigurt se çfarë të bëni

 

 

 

Burimi / https://www.express.co.uk/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top