Mirëqenie

November 16, 2020 | 11:22

Simptomat e kancerit të gjakut, tri shenjat që të gjithë nuk duhet t’i ngatërrojnë

Kanceret e gjakut zakonisht ndahen në tre grupe të ndryshme – leuçemia, limfoma dhe mieloma – dhe simptomat mund të ndryshojnë në varësi të llojit të kancerit të gjakut që ka një person. Por ka disa shenja më të përgjithshme për ta përcaktuar, tre prej të cilave mund të ngatërrohen me sëmundje më pak të rënda.

Djersitjet gjatë natës konsiderohen normale, veçanërisht nëse dhoma ose shtrati juaj është shumë i nxehtë. Menopauza, ankthi, sheqeri i ulët në gjak, përdorimi i alkoolit dhe ilaçe të caktuara janë gjithashtu arsye të zakonshme për djersitjen e natës.

Por djersitjet e natës mund të jenë një shenjë e kancerit të gjakut, sipas Blood Cancer UK. “Disa njerëz me limfoma kanë djersitje natën, por ne nuk e dimë ende se çfarë e shkakton këtë.”

Lëkura që kruhet zakonisht nuk është shenjë e ndonjë gjëje serioze dhe shpesh shkaktohet nga lëkura e thatë, e plasaritur ose e irrituar. Alergjia dhe ekzema janë disa shkaqe të zakonshme.

Por në Mbretërinë e Bashkuar kruarja e lëkurës lidhet gjithashtu me kancerin e gjakut. “Disa njerëz me kancer të gjakut përjetojnë kruajtje, por ne nuk e dimë ende se çfarë e shkakton këtë.” Së fundmi – dhimbja e stomakut është një dukuri e zakonshme, shpesh e përjetuar me fryrje, urth dhe kapsllëk. Problemet e barkut mund të tregojnë gjithashtu kancerin e gjakut. “Ju mund të ndiheni të ngopur pasi keni ngrënë vetëm sasi të vogla, të keni siklet nën brinjë në anën e majtë, të keni fryrje ose ënjtje, ose herë pas here të keni dhimbje.”

Simptoma të tjera të kancerit të gjakut përfshijnë:

 • Humbja e pashpjegueshme e peshës
 • Mavijosje ose gjakderdhje që nuk shpjegohet
 • Gunga ose ënjtje
 • Gulçim (marrje fryme)
 • Infeksione të vazhdueshme, të përsëritura ose të rënda
 • Ethe (38 ° C ose më lart) që është e pashpjegueshme
 • Lodhja që nuk përmirësohet me pushimin ose gjumin
 • Ngjyrë e zbehtë e pazakontë (zbehje)

Nëse përjetoni ndonjë nga këto simptoma, duhet të shkoni tek mjeku juaj i përgjithshëm.

Nuk dihet saktësisht pse një person zhvillon kancer në gjak, por ka një numër faktorësh që mund të rrisin rrezikun.

Këto përfshijnë:

 • Moshën
 • Gjininë
 • Përkatësinë etnike
 • Historinë familjare
 • Rrezatimin ose ekspozimin kimik
 • Disa probleme shëndetësore dhe trajtimi

 

 

Burimi / https://www.express.co.uk/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top