Këshilla & Arsye

May 27, 2020 | 8:47

A jemi duke pirë mjaftueshëm? Ja shenjat që dërgon trupi ynë për ta kuptuar atë

Praktikisht të gjithë janë të vetëdijshëm se pirja e ujit është thelbësore për mirëqenien e trupit tonë: është thelbësore për të qëndruar të shëndetshëm, por edhe për qëndrimin në formë dhe i domosdoshëm kur praktikoni dieta dobësimi. Po sikur të mos pimë sa duhet? Çfarë sinjalesh dërgon trupi ynë për të kuptuar se duhet të marrim më shumë lëngje?

Çfarë shkakton dehidratimi?

Sipas ekspertëve, duhet të pimë të paktën 10 gota ujë në ditë (rreth 2 litra), një numër që rritet deri në 12 në sezonet e nxehta ose në rast të djersitjes së rëndë. Nga ana tjetër kur harrojmë të marrim nivelin e duhur të ujit, trupi ynë nuk humb kohë për të na kujtuar, duke dërguar menjëherë këto sinjale alarmi:

Lodhja dhe nervozizmi – kur trupi vuan nga mungesa e lëngjeve, sistemi nervor alarmohet i pari: neuronet, në fakt, formohen pothuajse plotësisht nga uji dhe kanë nevojë për furnizim të vazhdueshëm në mënyrë që të mos dehidratohen. Në këto raste është e nevojshme të pini të paktën dy gota ujë për të rikthyer shpejt nivelin e hidratimit.

Gurët në veshka – nëse nuk pini mjaftueshëm ujë, veshkat kanë tendencë të mbajnë ato pak lëngje të futura në trup dhe, rrjedhimisht, kërkesa për të urinuar zvogëlohet; kështu, urina bëhet më e përqendruar dhe rrit rrezikun e formimit të gurëve në veshka, si dhe infeksioneve të traktit urinar.

Ulja e presionit dhe rritja e rrahjeve të zemrës – dehidrim i konsiderueshëm, i cili nuk zgjidhet vetëm duke marrë lëngje, çon në një ulje të vëllimit të gjakut dhe presionit, me pasojë rritjen e rrahjeve të zemrës, gjithashtu mund të shtohet marramendja dhe lodhja.

Goditja nga nxehtësia – pirja e pak uji në verë, veçanërisht gjatë sporteve ose kur ekspozoheni nën rrezet e diellit, mund të çojë në goditje të nxehtësisë: stresi termik, në të vërtetë, mund të çojë në pamundësinë e trupit për të rregulluar vetë temperaturën e trupit. Simptomat klasike që i paraprijnë goditjes së nxehtësisë janë të përziera, konfuzion, shikim i paqartë, një ndjenjë dobësie, takikardi dhe zile në veshë.

Çfarë duhet të bëjmë për të mbajtur nën kontroll hidratimin

Si mund ta kuptojmë nëse jemi duke pirë mjaftueshëm për ta mbajtur trupin në ekuilibër? Përveç vënies në praktikë të disa rregullave themelore, duke përfshirë marrjen e ushqimeve të pasura me ujë, si frutat dhe perimet, është thelbësore që gjithmonë të mbani një shishe me ujë në dorë, të shmangni alkoolin, ushqimet e yndyrshme, si dhe të keni kujdes në disa shenja që trupi ynë i dërgon për të kuptuar se nuk po pini sa duhet. Thjesht mendoni se nëse humbni 1.5% të ujit nga trupi, do të arrini një fazë të butë dehidrimi, me shfaqjen e simptomave të para.

Një rregull tjetër themelor është se nuk duhet të prisni kurrë të keni etje: në fakt, etja është një shenjë e mungesës së ujit dhe kur kuptoni që goja juaj është e thatë, tashmë organizmi është pjesërisht në alarm.

Shenjat që tregojnë se nuk jemi duke pirë sa duhet.

Lëkura e thatë – lëkura e fytyrës dhe trupit tërhiqet dhe kruhet, prandaj ka të ngjarë që shtresat më të thella të epidermës të kenë nevojë për ujë: në fakt, marrja e sasisë së saktë të ujit ndihmon në hidratimin e epidermës nga brenda, duke e bërë atë elastike dhe të ndritshme, dhe garanton qarkullimin e saktë të gjakut dhe rrjedhën e ushqyesve. Për të zbuluar nëse ne jemi duke pirë mjaftueshëm mund të përdorim “provën e majëve”: thjesht kapni pjesën e prapme të dorës me gishtin e madh dhe gishtin tregues, dhe pastaj lëshojeni. Nëse rrudhat mbesin, kjo do të thotë që ju duhet të pini më shumë.

Halitoza – aroma e keqe e frymës mund të jetë një nga shenjat e dehidrimit. Në fakt, pirja e pak uji çon në një ulje të prodhimit të pështymës, e cila, falë vetive të saja antibakteriale, parandalon shumimin e baktereve në gojë. Për më tepër, uji ndihmon për të eliminuar çdo mbetje ushqimore që, kur sulmohet nga mikrobet në zgavrën e gojës, i nënshtrohet fermentimit dhe shkakton erë të keqe.

Kapsllëku – marrja e sasisë së duhur të lëngjeve siguron funksionimin e duhur të peristaltikës të zorrëve dhe parandalon shfaqjen e ënjtjes së barkut.

Dhimbja e kokës – mos marrja e mjaftueshme e ujit shpesh çon në dhimbje koke dhe migrenë: dehidratimi, në fakt, vepron në nivelet e serotoninës dhe në mikrocirkulimin e trurit, të dy burime të këtyre problemeve.

Urina e errët – një nga sinjalet e jashtme që tregon se nuk jemi duke pirë mjaftueshëm janë urina me ngjyrë të errët dhe shumë të përqendruar, për shkak të faktit se, në rast të hidratimit të dobët, veshkat kanë tendencë të mbajnë lëngje. Pasojat mund të jenë gurët në veshka dhe / ose infeksionet e traktit urinar.

 

 

Burimi / https://www.perugiatoday.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top