FB

March 8, 2022 | 8:19

Buzëkuqi ideal pas të 40-tave? Zbuloni si ta zgjidhni dhe si ta përdorni…

 

Pas moshës 40 vjeç, fytyra fillon të ndryshojë në një mënyrë gjithnjë e më të rëndësishme. Lëkura merr një strukturë të ndryshme nga ajo që kishte kur ishte e re dhe pikërisht për këtë arsye, ne duhet të mësojmë se cilat produkte kozmetike janë më të përshtatshmet për këtë fazë të re të jetës sonë.

Buzët janë një nga “pikat strategjike” të fytyrës. Me lëvizjet e tyre ata tërheqin vëmendjen e vëzhguesit dhe shprehin personalitetin dhe emocionet e një personi. Kjo nënkupton që buzët duhet të jenë në çdo moshë pa të meta. Në përgjithësi, femrat janë të bindura se mjafton të ndryshojnë ngjyrën e buzëkuqit, thjesht duke adoptuar një nuancë më të përshtatshme për një moshë më të pjekur, por fatkeqësisht gjërat nuk janë aq të thjeshta.

Me kalimin e moshës, lëkura humbet elasticitetin dhe hidratimin, ka tendencë të zhvillojë çarje. Nëse kjo është e vërtetë për të gjithë lëkurën e fytyrës, është veçanërisht e vërtetë për buzët. Me kalimin e moshës ato bëhen më të holla, ndaj është e nevojshme t’i grimoni me kozmetikë të përshtatshme për të “kompensuar” hidratimin dhe qëndrueshmërinë e humbur me kalimin e kohës.

Si ta zgjidhni buzëkuqin ideal pas të 40-tave?

Buzëkuqi ideal pas moshës 40 vjeçare është një buzëkuq i aftë për të hidratuar lëkurën e buzëve pa e theksuar tharjen e tyre. Për këtë arsye, tekstura më e përshtatshme për “buzët e pjekura” është kremoze dhe e lehtë për t’u aplikuar. Buzëkuqet me këtë lloj teksture zakonisht kanë një fund me shkëlqim, në gjendje të sigurojnë volum dhe hidratim të buzëve.

Absolutisht për t’u shmangur, janë buzëkuqët mat. Këto produkte, të cilat kanë ndër avantazhet e tyre të mëdha kohëzgjatjen, priren të depërtojnë thellë në mukozën e gojës dhe t’i thajnë ato në mënyrë të pakthyeshme. Rezultati do të jetë një palë buzë të thata dhe pa volum, të mprehta nga grimi dhe jo të ekzaltuara.

Si të vendosni buzëkuqin kremoz?

Nëse buzëkuqi kremoz hidraton dhe mbron buzët pak të thata ai gjithashtu ka një të metë serioze: buzëkuqi kremoz zgjat shumë pak në krahasim me llojet e tjera të produkteve të buzëve. Për këtë arsye bëhet thelbësore të kuptoni se si të vendosni buzëkuqin kremoz pa prishur teksturën e tij dhe padyshim pa tharë buzët.

Para së gjithash, nuk do të lodhemi kurrë duke përsëritur se miku më i mirë i lëkurës së pjekur (dhe buzëve gjithashtu) është primeri, i cili duhet të bashkohet menjëherë në radhët e produkteve të domosdoshme për një bazë të përsosur make-up-i. Primeri krijon një barrierë kompakte dhe uniforme në lëkurë, në të cilën produktet ngjiten lehtësisht dhe në mënyrë perfekte.

Kjo tashmë do të lejojë që çdo kozmetikë të zgjasë më gjatë pa u ndryshuar përfundimi i saj. Për të parandaluar njollosjen e buzëkuqit, pra për të parandaluar që ngjyra të tejkalojë konturin e buzëve, mund të përdorni lapsin e dyllit. Gjithashtu në këtë rast është një produkt tërësisht transparent që nuk do të ndryshojë as teksturën dhe as ngjyrën e buzëkuqit të përdorur. Ky produkt do të kufizohet në formimin e një argjinature rreth produktit kremoz, që është një pengesë mbajtëse që do të parandalojë që ngjyra të përhapet.

Një nga metodat më klasike, e cila në mënyrë të pashmangshme ndryshon ngjyrën përfundimtare të grimit të buzëve, është ngjyrosja e të gjitha buzëve me laps buzësh në mënyrë që të krijohet një shtresë ngjyrash që do të mbetet në vend edhe nëse buzëkuqi kremoz do të zhvendoset ose zbehet. Përsëri, pas aplikimit të buzëkuqit mund të jetë e dobishme ta rregulloni atë duke eliminuar produktin e tepërt. Për ta bërë këtë, thjesht “rrokullisni” një shami letre të zakonshme midis buzëve. Pasi ta bëni këtë, do të jetë e nevojshme të shtypni buzët për disa momente dhe produkti i tepërt do të jetë i “printuar” në letër.

A duhen shmangur buzëkuqët që zgjasin pas të 40-tave?

Nëse buzëkuqët kremoz thjesht nuk qëndrojnë në vend gjatë gjithë ditës, mund të jetë zhgënjyese të vazhdosh t’i përdorësh. Në këtë rast, ju mund të zgjidhni një buzëkuq të qëndrueshëm për aq kohë sa keni vënë në praktikë një rutinë të saktë bukurie. Para së gjithash, do të jetë e nevojshme të kryhet periodikisht një pastrim delikat i buzëve, në mënyrë që të largohen papërsosmëritë dhe të çarat.

Hidratimi i buzëve do të jetë një hap themelor. Këshilla është të provoni një krem me efekt mbushës. Përveç hidratimit të thellë të buzëve, ky produkt është në gjendje të zbusë rrudhat e vogla që shënjojnë buzët në drejtimin gjatësor. Së fundi, pas aplikimit të produktit afatgjatë, do të jetë thelbësore të përdorni një balsam buzësh, i aftë për të mbyllur ngjyrën duke siguruar një shtresë hidratimi në lëkurë.

 

 

Burimi / https://www.chedonna.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top