FB

January 26, 2023 | 10:13

Çfarë është muzika Lofi? 5 arsyet pozitive që ajo ka në shëndetin mendor

 

 

Muzika mund të qetësojë shpirtin. Mund të zvogëlojë stresin, ankthin, të përmirësojë gjendjen shpirtërore dhe t’ju ndihmojë të gjeni paqen e brendshme.

Çfarë është muzika lofi?

Muzika Lo-fi ose me besueshmëri të ulët është një lloj prodhimi audio. Ai përfshin elementë që zakonisht konsiderohen si papërsosmëri fonografike ose ndërhyrje mjedisore, të tilla si fërshëllima në kasetë, zhurma në sfond, gumëzhima, kryesisht me qëllim. Mund të konsiderohet e ngjashme me muzikën e krijuar nga riprodhuesit e diskografive të shkollës së vjetër. Muzika lo-fi është zakonisht muzikë e ulët, e butë, hip-hop që ka efekte të caktuara hipnotike dhe na ndihmon të përqendrohemi dhe të relaksohemi.

Në ditët e sotme, muzika lofi, e identifikuar shpesh si chill beats ose muzikë e butë, është bërë një zhanër muzikor popullor midis studentëve dhe njerëzve që përpiqen të punojnë, të pushojnë apo edhe të flenë.

Lo-fi përqafon degradimin e cilësisë edhe pse zhanret e tjera muzikore e shmangin fuqimisht atë. Ndonëse fillimisht mund të tingëllojë pak gërvishtëse, padyshim që do t’ju ndihmojë t’ju qetësojë, relaksojë dhe shërojë – mendërisht, emocionalisht dhe shpirtërisht. Lo-fi përfshin dhe kombinon elementë të ndryshëm, duke përfshirë xhazin, bluesin dhe zhurmat e buta statike, të përziera me zëra ose dialogë njerëzorë të rastësishëm, të paqartë, për të krijuar një efekt ëndërrues, qetësues.

Përfitimet e muzikës lofi

  1. Përmirëson gjendjen emocionale

Nuk është sekret që muzika mund t’ju ngrejë humorin. Por muzika relaksuese dhe e ngadaltë si rrahjet lofi mund të ndihmojë në rritjen e niveleve të neurotransmetuesve dopamine dhe serotoninës dhe të zvogëlojë nivelet e hormonit të stresit në trurin tuaj. Studimet tregojnë se ” pritja e shpërblimit gjatë dëgjimit të muzikës rrit disponueshmërinë e dopaminës në rajonet striatum dorsal “, të trurit. Kjo rritje e kimikateve të trurit mund të përmirësojë disponimin tuaj, edhe kur ndiheni të lodhur dhe të frustruar pas një dite të gjatë dhe stresuese.

  1. Nxit aktivitetin e trurit

Llojet e parashikueshme të muzikës lofi ju bëjnë të ndiheni nostalgjikë dhe rehat duke ju bërë të ndiheni të shkëputur nga mjedisi juaj i jashtëm dhe zhurma e jashtme. Kjo rrit aktivitetin e trurit tuaj duke aktivizuar të dy hemisferat e trurit. Sipas teorisë së efektit të kullimit të vëmendjes , rrahjet e ftohjes lofi largojnë shpërqendrimet që në mënyrë të pandërgjegjshme reduktojnë kapacitetin tuaj të vëmendjes.

Redukton stresin dhe ankthin, nxit relaksimin dhe vëmendjen në mësim

Nuk mund të mohohet se muzika lofi ka efekte terapeutike, qetësuese dhe relaksuese, pa u futur në shkencën e saj. Muzika e butë, e përsëritur dhe e parashikueshme ju ndihmon të krijoni një hapësirë mendore të sigurt dhe mbrojtëse, e cila është thjesht e përsosur për të qenë më produktiv. Por pse muzika lofi është relaksuese? Duke reduktuar lirimin e kortizolit, një hormon që nxit ankthin dhe stresin, ndihmon në uljen e rrahjeve të parregullta të zemrës dhe presionit të gjakut. Ritmet e buta dhe të vazhdueshme të rrahjeve lofi ju ndihmojnë të menaxhoni stresin dhe ankthin dhe bëjnë që truri juaj të ngadalësohet, të hyjë në një gjendje të relaksuar mendore.

Promovon gjumin

ëse keni vështirësi për të fjetur, atëherë thjesht provoni të dëgjoni muzikë lofi në kohën e gjumit dhe do të filloni të përjetoni efektet shëruese në asnjë kohë. Ndërsa gjurmët lofi mund t’ju ndihmojnë të përqendroheni dhe të përmirësoni disponimin tuaj, ato janë gjithashtu shumë efektive për t’ju ndihmuar të bini në gjumë . Rrahjet ëndërrimtare dhe ritmike ju bëjnë të ndiheni të rehatshëm, të qetë dhe të ngrohtë, ndërsa ndiheni të mbrojtur nga gjithë kaosi i botës së jashtme. Duke qenë në një hapësirë të sigurt mendore, ju i lëshoni rojet tuaja dhe bini në gjumë më shpejt. Dëgjimi i muzikës lofi relaksuese para gjumit mund të përmirësojë cilësinë subjektive dhe objektive të gjumit, shpjegojnë shkencëtarët

Përmirëson fokusin dhe produktivitetin

Duke qenë se muzika lofi ka ritme të përsëritura dhe të parashikueshme, muzika është thjesht e përsosur për të rritur produktivitetin pasi nuk është as shumë i ngadaltë dhe as shumë i shpejtë për t’ju bërë të ndiheni të mërzitur ose të hutuar. Muzika qetësuese e shoqëruar nga zhurmat e shtrembëruara të ujit, reshjeve, makinave që kalojnë ose faqeve që kthehen, shkaktojnë zona të caktuara të trurit që nxisin fokusin dhe produktivitetin. Zhurmat e njohura të ambientit na bëjnë të ndihemi të relaksuar në një nivel nënndërgjegjeshëm dhe na fuqizojnë të përqendrohemi në atë që po bëjmë në këtë moment.

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top