FB

November 29, 2021 | 8:20

Çfarë tregon fotografia juaj e profilit për personalitetin tuaj…

Si vendosni për foton tuaj të profilit? Për mua, ajo kombinon të gjithë elementët që më pëlqejnë: këndi i duhur, postimi i duhur, sfondi i përsosur dhe padyshim, unë dukem absolutisht mahnitshëm. Këto cilësi janë shpesh në krye të listës sonë kur zgjedhim fotot tona të profilit. Por ka kaq shumë që njerëzit mund të marrin nga fotografia që ne zgjedhim, nga pamjet e personalitetit tonë deri tek ndjenjat tona për veten tonë.

Një studim i vitit 2016 me 66,000 përdorues të Tëitter zbuloi dallime domethënëse në zgjedhjen e fotografive të profilit midis tipareve të personalitetit, përdoruesit e këndshëm dhe të ndërgjegjshëm që shfaqin më shumë emocione pozitive në fotot e tyre të profilit, ndërsa përdoruesit e hapur preferojnë më shumë foto estetike.

Kjo tregon më tej se edhe pa e vënë re, fotografitë tona të profilit mund të thonë shumë për atë se kush jemi ne – dhe një person që eksploron identitetet dixhitale dhe atë që ato thonë për personalitetet tona është trajnerja e jetës Francesca Tighinean. TikToker e njohur, e cila ka mbi 880,000 ndjekës, është e njohur për truket e saj psikologjike se si t’i bëjë të tjerët në mënyrë delikate dhe të fshehtë që t’ju pëlqejnë, të lexojnë gjuhën e trupit të njerëzve dhe shumë më tepër. Këtë herë ajo tregoi se çfarë mund të thotë fotografia e profilit të dikujt.

Në një nga videot e saj, e diplomuara në Universitetin e Londrës, shpalosi katër mënyra se si fotografia juaj e profilit mund të thotë diçka për personalitetin tuaj, duke filluar nga ekstrovertët, të cilët thotë se kanë tendencë të kenë fotografi shumëngjyrëshe ku “janë të rrethuar nga shumë njerëz”.

Në klip, Tighinean përshkruan se “fotografitë shumë seksi mund të tregojnë se personi ka një kompleks inferioriteti”. Ajo shpjegon se këtu njerëzit ndihen se “duhet të jenë më ekspresivë ose të tregojnë më shumë në mënyrë që të kompensojnë pjesën pse nuk ndihen mjaft mirë”.

Trajnerja e jetës me bazë në Mbretërinë e Bashkuar shton se ndryshimi i vazhdueshëm i fotografisë së profilit tuaj mund të tregojë se personi nuk ka “një identitet të fortë dhe është shumë i pasigurt”.

Përdorimi i një fotografie me partnerin tuaj si foto të profilit është një tjetër gjë e theksuar nga Tighinean, gjë që ajo thotë se nënkupton që personi e sheh partnerin e tij si pjesë të identitetit të tij. “Gjithashtu, njerëzit me lidhje ankthioze priren të postojnë më shumë foto çift sesa njerëzit me lidhje shmangëse”, thotë ajo.

Video gjendet në këtë Link.

Videoja ka mbledhur mbi 369,000 shikime dhe 40,000 pëlqime, me shumë komente se si kjo vlen për ta.

Një person shkroi: “Kjo është mjaft e saktë sepse unë i kam patur të gjitha këto në një moment të jetës sime”.

Një tjetër tha: “Oh i treti. Shumë e saktë.”

Një person i tretë komentoi: “Patjetër që mund të lidhem me foton në çift. Partneri im është një pjesë e rëndësishme e imja, kështu që ndihem e lumtur që e kam atë në profilin tim dhe që njerëzit e dinë”.

Pavarësisht numrit të komenteve që ndanë se si ato lidheshin me njohuritë e Tighinean, disa nuk u pajtuan dhe një përdorues i mediave sociale shkruante: “Unë e ndryshoj shpesh foton e profilit tim jo sepse jam e pasigurt, por sepse mërzitem shpejt me foton”.

Një tjetër shkroi: “Unë jam i dyti, por kjo është vetëm sepse jam kot dhe mendoj se dukem mirë”.

Pavarësisht nëse jeni dakord apo jo, është e sigurt të thuhet se ne të gjithë mund t’i shikojmë fotografitë e profilit pak më gjatë në të ardhmen.

 

 

Burimi / https://www.stylist.co.uk/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top