Lifestyle

January 4, 2018 | 11:32

Çokollata mund të zhduket brenda 30 viteve

Çokollata mund të zhduket plotësisht brenda disa dekadave, tre të jemi të saktë, siç është thënë nga ekspertët amerikanë. Ndryshimi i klimës, në fakt, është duke ndikuar ndjeshëm në jetën dhe zhvillimin e bimëve të kakaos.

ccokolaltet

Një situatë që po i detyron vendet si Bregu i Fildishtë, Gana, Kameruni dhe Nigeria (prodhuesit më të mëdhenj të çokollatës në botë) të kërkojnë zona të reja të kultivimit për të shpëtuar ekonominë e tyre. Deri në vitin 2050, në fakt, 89.5% e 294 zonave të studiuara nga NOAA , e cila prodhon kakao, do të jenë të papërdorshme, duke detyruar qeveritë për të transferuar plantacione në mbi 500 metra mbi nivelin e detit në një përpjekje për të ruajtur bimët.

Fermerët e uzinës së kakaos – përgjegjës për çokollatën paralajmërojnë se temperaturat e larta kanë një efekt shkatërrues në të korrat e tyre dhe shkencëtarët parashikojnë se kakao mund zhduket tërësisht brenda pak dekadave.

Ju keni dëgjuar për CRISPR më parë, dhe ndoshta në një kontekst negativ. Teknologjia lejon modifikimin e ADN-së që disa shkencëtarë kanë frikë se do të rezultojë si tek njerëzit që kërkojnë të modifikojnë veten ose pasardhësit e tyre. Një studim i kohëve të fundit zbuloi se gjenetistët po përpiqen me ADN-në e derrave në mënyrë që t’i bënin ata më rezistent ndaj të ftohtit. Duke ndryshuar disa nga gjenet që lidhen me rregullimin e temperaturës së trupit, derrat fituan metabolizëm më të shpejtë që do t’i ndihmonte teorikisht të luftonin motin e ftohtë.

Puna me fabrikën e kakaos është ende në vazhdim dhe hulumtuesit kanë akoma kohë për ta bërë atë, por nëse nuk ia arrijnë mund të shohim një të ardhme ku çokollata bëhet më e rrallë dhe më e shtrenjtë sesa ka qenë ndonjëherë.

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com