Në fokus

November 19, 2020 | 9:20

Çokollata nuk të shëndosh

Sipas një studimi të botuar në revistën “Nutrition”, çokollata nuk të shëndosh. Studimi ka analizuar rreth 1500 adoleshentë për të verifikuar nëse çokollata ndikon në peshën e tyre.

Kërkuesit kanë arritur në përfundimin se, pavarësisht aktivitetit fizik që bënin të rinjtë dhe mënyrës së të ushqyerit, konsumimi i çokollatës rezulton të jetë në proporcion të barabartë me yndyrnat trupore.

Përfundimet e këtij studimi kanë zbuluar praninë e substancave antioksiduese në çokollatë, të cilat janë sekreti i këtij fenomeni. Falë këtyre substancave, çokollata nuk ju shëndosh, pasi ato përshpejtojnë metabolizmin dhe bëjnë të mundur djegien e kalorive.

 

 

Përgatiti: Manjola EREQI | Botuar në Revistën “Psikologjia”, Nr. 152

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top